Студент з Хмельниччини займається збереженням мозаїчних автобусних зупинок

- Хлопець уже відновив три мозаїчні зупинки.
- Він досліджує їх, фотографує та приводить до ладу знайдені панно.
Студент з Хмельниччини Олег Левій створив проєкт “Кінцева”. Він досліджує, фотографує та приводить до ладу мозаїчні автобусні зупинки. Про це розповідають у виданні БЖ.
Наразі хлопець уже відновив три зупинки. Загалом же проєкт стартував після початку повномасштабної війни. Мозаїки на зупинках він став шукати, катаючись на велосипеді.
- Я завжди цікавився українською культурою, але 24 лютого зрозумів, що ми маємо дуже обмаль часу і треба якомога більше дослідити свою країну. Також мене надихнув проєкт “Хащі” автори якого, як і я, із Хмельниччини. Я любив кататися на велосипеді, - якраз у такий спосіб найзручніше шукати мозаїки, - говорить Олег.
Олег вважає, що мозаїки на автобусних зупинках є особливими. Першою, яку він привів до ладу, є зупинка в селі Домажир біля Львова. “Я побачив її, коли катався на велосипеді в жовтні 2022 року. Зупинка дуже цікава: оригінальної форми, напівкругла й добре збережена. На ній зображене гарне панно - не пропагандистське, а присвячене історії села. У центрі мозаїки намалювали балончиком графіті, яке закривало велику частину панно. Я вирішив відмити мозаїку, аби всі могли бачити первісну красу зупинки”, - розповідає він.
Зробити це вдалося аж навесні 2023 року. За 5 днів Олег відмив мозаїку.
Хлопець вважає, що задля збереження мозаїки на зупинках, треба створити. перелік усіх цінних та важливих, які є в Україні. На його думку, серед них є ті, що варті статусу “пам’яток архітектури”.
Мовляв, на мозаїках зображували людей у національному одязі. Також, за словами Олега, там можна було побачити різні природні та історичні мотиви, поєднання таких кольорів, як синьо-жовтий, червоно-чорний. Крім того, багато мозаїк на зупинках робили навіть відомі митці, - каже він. “Однак здебільшого вони на цьому не акцентували. Адже мозаїка на зупинці - це завжди був такий собі простий підробіток. Ним не прийнято було пишатися - оформив та й оформив”, - додає хлопець.
Олег також розповів, що цьогоріч планує знайти волонтерів у кожному регіоні України. Аби ті організовували прибирання місць культурної спадщини тощо. “Думаю, що в такий спосіб ми б розширили мережу і власноруч робили б простір навколо значно гарнішим”, - пояснив Олег.
Читайте також: З окупації - в Хмельницький. Історія 17-річного Міші, якого вивезли з Маріуполя
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Я з дитинства любила подібні речі, і не могла зрозуміти чому люди їх нищать, адже лише варто задуматися скільки праці, задуму, часу, вправних рук було вкладено в такі зупинки. Навіть по Discovery показують це і зазначають як спадщина з СРСР . У мене особисто асоціюється з минулим, коли наш народ тяжко працював, і тому коли занедбані саме такі зупинки - мені боляче і шкода.