“У людей над головами звисали плити”, - хмельницький комунальник, який відбудовує Чернігів

- Під час війни хмельницькі комунальники допомагають відбудовувати зруйновані міста.
- Наразі в Чернігові перебуває начальник УМК “Південно-Західна”.
- Що розповідає та в яких умовах наразі працюють хмельничани?
Інфраструктура деяких міст під час війни зазнала суттєвих пошкоджень. Чернігів, Суми, Харків, - це лише частина населених пунктів, які потребують відновлення. До деяких з них у робочі відрядження їздять комунальники з Хмельницького. Журналістка vsim.ua поспілкувалася з одним із них. Він розповів, в яких умовах зараз працюють хмельничани та що найбільше їх вразило.
“Дві ракети влучили у дев’ятиповерхівку”
“Чернігів рівняли із землею. Обстрілювали безперервно. То артилерія гатить, то ракети летять. Вночі – літак скидає бомби”, - так своє рідне місто під час війни описувала місцева мешканка журналістам Радіо Свобода. Після тривалих обстрілів місто зазнало значних руйнувань. Прикордоння Чернігівської області продовжують атакувати й зараз. Проте українці вже взялися до відбудови обласного центру.
Вже вдруге за час війни Чернігів відвідує начальник управляючої муніципальної компанії “Південно-Західна” Олег Зярко. Чоловік пам’ятає свої перші враження від побаченого - розбомбленого міста. Розповідає, що було багато пошкоджено саме житлового фонду. Це як великі комплекси, так і поодинокі дев’ятиповерхівки.
- Перший раз ми їздили в Чернігів на початку червня, на два тижні. Тоді ми з командою відновлювали покрівлі будинків. Я побачив вагомі руйнування у місті. Це дуже мене вразило. Наприклад, снаряди прилітали у великі житлові комплекси. Дві ракети влучили у дев’ятиповерхівку. Пам’ятаю, що на 8 поверсі люди з вишки забирали свої речі. А на 9 поверсі у них над головами звисали плити. Все розбите вщент, - розповідає комунальник.
Сьогодні, 5 серпня, Олег Зярко із командою відновлює житловий будинок на вулиці Текстильників. Він та ще 13 комунальників проводять засклення у під’їздах. Олег Зярко каже: лише на сьогодні заплановано вставити більш як 50 вікон.
Про бабцю, яка здала українців оркам
Комунальник розповідає: Чернігів виглядає зараз напівпорожнім. Мовляв, на вулицях міста дуже мало людей. Переважна більшість - пенсіонери. Деякі місцеві просять робітників відновити не лише житлові будинки, а й навести лад у їхніх квартирах. Оскільки в багатьох вибиті від ударів вікна.
Крім того, у місті пошкоджені тролейбусні лінії. Керівники місцевих підприємств розповіли, що їхнє відновлення є досить дороговартісним. Поміж тим, розповідає Олег Зярко, громадський транспорт у Чернігові продовжує курсувати. А комунальники - виконувати свою звичну роботу. “Чуєте, позаду мене скошують траву?”, - запитує під час розмови телефоном пан Олег.
- Мешканці, звісно, позитивно реагують на нашу роботу. Дуже просять, аби ми допомогли і в їхніх квартирах все відновити. У них вибиті вікна. Ті, хто не має змоги їх поставити, заклеюють все скотчем або забивають дошками. Ми пояснюємо, що приїхали аби виконувати роботи в місцях загального користування.
- Місцеві також ділилися із нами своїми історіями про пережите. Розказували, як наші військові розмістилися на одній базі. Там працювала на воротах старенька бабця. Так от, мешканці розповідали, що пенсіонерка здала дислокацію оркам за 2 тисячі доларів. Не знаю, чи це правда, чи плітки. Але так розповідали, - говорить чоловік.
Олег Зярко каже - комунальники з Хмельницького зібралися в команду за власним бажанням. Ініціативу по відновленню Чернігова виявили працівники різних комунальних підприємств: УМК “Центральна”, “Проскурівська” та “Озерна”. Також робітники комунального підприємства по зеленому будівництву і благоустрою міста та “Міськсвітло”.
Чоловік розповідає - влада забезпечила їх усіма необхідними матеріалами для відновлення Чернігова. Живуть вони в готелі. Щодня їх смачно годують, аби ті мали сили для роботи.
Повернутися в Хмельницький комунальники мають у неділю, 14 серпня. Звісно, після того, як завершать всі роботи по відновленню інфраструктури.
Хмельничани будували на Запоріжжі оборонні споруди
Заступник міського голови Василь Новачок розповідає: під час війни до робіт в інших регіонах було залучено 45 комунальників. Окрім відновлення інфраструктури, працювали й над будівництвом фортифікаційних споруд. Тоді на Запоріжжя їздив і сам Василь Новачок. Каже - збудували тисячі метрів оборонних об’єктів.
- Місто Запоріжжя до нас звернулося на початку квітня. Тоді я поїхав з чотирма екскаваторами. У Запорізькій області ми працювали 10 днів. Були в районі другої лінії оборони. Коли збудували оборонні споруди - повернулися. Вже за місяць отримали звернення від Чернігова. Звісно, що ми відгукнулися на їхнє прохання. Тоді поїхали 26 наших комунальників. Вони працювали над відновленням покрівлі, - розповідає Василь Новачок.
Чиновник каже - хмельницькі комунальники залюбки допомагають відновлювати українські міста. Адже до перемоги легше прямувати гуртом.
Читайте також: Понад третина шкіл Хмельниччини буде працювати дистанційно: відсутні сховища
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
-
Елена КовальЦе дуже добре,но коли вже в Хмельницькому почнуть робити? В нас будинок на Кам'янецькій скоро розвалиться,а начальник Жеку Чернігів відбудовує,а на наші звернення не реагує,но квартплату треба регулярно платити!