«Вилами по воді писана», - так можна охарактеризувати програму «Питна вода Хмельниччини» на 2022-2026 роки (пресслужба ВО «Батьківщина»)

«Вилами по воді писана», - так  можна  охарактеризувати програму  «Питна вода Хмельниччини» на 2022-2026 роки (пресслужба ВО «Батьківщина»)

Проблема водопостачання у сільській місцевості – одна із найболючіших, адже через зникнення ґрунтових вод мешканці  не одного села Хмельниччини  шкребуть відрами по зневоднених криницях. Але там, де з кількістю води все гаразд, є питання до якості – вода з криниць не завжди придатна для споживання. І якщо на Хмельниччині централізованим водопостачанням стовідсотково охоплено всі 13 міст  та 24 селища, то у  сільській місцевості – менше третини населених пунктів.

Стан існуючих водопровідних споруд і мереж – окрема тема,  адже здебільшого вони  відпрацювали нормативний термін експлуатації і зношеність технологічного обладнання становить у середньому 65-70 %, з яких 33%  - аварійні мережі.

Ремонтувати зношені та будувати нові  мережі водопостачання, особливо у сільській місцевості, справа вкрай дороговартісна. Далеко не кожна  територіальна громада може  виділити  мільйонні  суми з бюджету, аби навести лад у цьому питанні.  Отож надії покладають на обласний бюджет, який   спроможний виділити  «допомогу» громадам на ремонт та будівництво водогонів і  очисних споруд. З цією метою і запроваджена обласна програма «Питна вода Хмельниччини»: чітко визначити  коли, де, кому  і якими коштами будувати чи ремонтувати  водогін. Тут варто зазначити, що  фінансування програми здійснюється за рахунок коштів обласного, місцевих, державного бюджетів та інших джерел (читай – спонсорських коштів).

Здавалося б, все прозоро, як питна вода у склянці: обласна державна адміністрація, а саме відповідний профільний департамент, визначили  у програмі «Питна вода Хмельниччини» на найближчі 5 років  об’єкти і розміри їх фінансування з кожного джерела (виходячи з  технічної доцільності та нагальності вирішення проблеми),  терміни,  подали на затвердження  на сесію Хмельницької обласної ради  і далі, як  мовиться, з Богом по воду!

Проте  «Питну воду Хмельниччини»  замулили  політичні амбіції  та передвиборча піарщина деяких регіональних політиків, котрі  на вирішення  вкрай болючої проблеми водозабезпечення населення дивляться винятково з точки зору  наступних виборів, а не розуміння крайньої необхідності життєзабезпечення людей.  

  • «Сьогодні ми приймаємо програму «Питна вода», не знаючи яке буде фінансування наступного року. Тому ухвалення програми без належного фінансування виглядає як популізм. Я пропоную зняти це питання і перенести його на наступну сесію», – висловив свою позицію на старті обговорення програми  голова Хмельницької обласної державної адміністрації Сергій Гамалій.

Загалом депутати Хмельницької обласної ради  подали до Хмельницької облдержадміністрації  (а саме вона формує перелік об’єктів водопостачання і водовідведення, що потребують реконструкції чи будівництва)  проектів сукупною вартістю на мільярд гривень. Подати то подали, але у кінцевому варіанті  додатку до програми, де мало б бути розписано фінансування  та черговість  будівництва і ремонту  мереж водопостачання-водовідведення, на сесійному засіданні ради 22  грудня свої пропозиції побачили далеко не всі. Перспективою бути з водою «ощасливили»  лише 16 громад із 60…  

  • «У додатку Хмельницької обласної ради до програми «Питна вода Хмельниччини» на 2022-202, який вони (керівництво облради – ред.) сформували самі, і сьогодні проголосували більшістю, наша фракція і громади, які зверталися до нас, як депутатів обласної ради, були не враховані. Були не враховані також пропозиції інших політичних сил. А це такий собі, знаєте, я по простому скажу, «мєждуусобчик» деяких людей, які самі склали собі список, подали і сьогодні більшістю провели», – прокоментував ситуацію навколо прийняття програми керівник фракції ВО «Батьківщина» у Хмельницькій обласній раді Сергій Яковлев.

  • Аналогічної думки і його колега із фракції  політичної партії «За конкретні справи» Вадим Лозовий: «Протягнули документ, який задовольняє потреби лише 16 громад, які визначила незрозуміла група, яка не мала на це компетенції, яка взагалі на це права не мала. Тобто компетенція сьогодні депутатів була перевищена. Я вважаю, це незаконне рішення, яке сьогодні було прийняте, і воно не є справедливим».

Аби протягнути сумнівне рішення  по Програмі «Питна вода Хмельниччини», керівництво самоврядного органу неодноразово вдавалося до порушення  регламенту роботи ради, на чому особливо наголосив  депутат від ВО «Батьківщина» з  неабияким досвідом  роботи на виборних посадах Михайло Бойко. Відтак  депутатський  корпус кількох фракцій  Хмельницької обласної ради  буде  оскаржувати  рішення затвердити програму із сумнівними додатками, які на їх переконання, не мають  юридичних повноважень.

  • «Говорячи про спільну мету та реалізацію спільних цілей, окремі політичні діячі, нехтуючи проблемами більшості територіальних громад, надають пріоритет власним цілям та піар-акціям. Я буду продовжувати боротьбу за рівноцінний та справедливий  розподіл бюджетних коштів по всіх територіальних громадах, які це дійсно потребують,» - наголосила очільниця фракції  політичної партії «За конкретні справи» Уляна Ткаченко і підкреслила, що  мешканці  багатостраждальних зневоднених сіл не повинні страждати від  політичних амбіцій  окремих осіб.

keyboard_arrow_up