12 гривень за куб газу: як інфляція могла б змінити комунальні тарифи для хмельничан

12 гривень за куб газу: як інфляція могла б змінити комунальні тарифи для хмельничан
  • Майже всі нині діючі комунальні тарифи встановлені до повномасштабного вторгнення.

  • І тільки два змінювалися цього року.

  • Ми порахували, якими всі вони мали б бути з урахуванням інфляції.

Ціни на товари та послуги в Україні зростають постійно. Цей процес називається інфляцією. Найкращою для економіки є невелика інфляція, коли ціни зростають помірно. У кризові періоди цей показник значно зростає. До прикладу, 2014 року інфляція в Україні склала 24,9%, 2015 року — 43,3%, а 2022 року — 26,6%.

Однією з найстабільніших категорій в плані цін є комунальні послуги. Більшість тарифів встановлює і утримує влада, при цьому їхня зміна обмежена бюрократичними процедурами, як от погодженнями різних відомств. До прикладу, протягом березня 2022 — травня 2023 року (15 місяців) рівень інфляції на Хмельниччині в категорії «комунальні послуги» був нульовим. Це дані управління статистики.

Попри те, що тарифи на комунальні послуги залишаються відносно стабільними, невпинно зростають їхні складові. Це, до прикладу, паливо, електроенергія, запчастини, витратні матеріали та зарплати. Якими б мали бути тарифи у Хмельницькому, якби вони зростали так, як і ціни на все інше?

Відео дня

Аби дізнатися відповідь, журналіст vsim.ua зібрав дані про поточні комунальні тарифи та дати, з яких вони почали діяти. Джерелом інформації були сайти постачальників послуг, органів влади та медіа. З допомогою калькулятора вдалося розрахувати, скільки до теперішніх тарифів додала інфляція і якими вони мали б бути з урахуванням неї.

Результати розрахунків дивіться в інфографіці нижче. У колонках вказані такі дані:

  • назва комунальної послуги
  • дата, з якої діє поточний тариф
  • поточний тариф у гривнях
  • інфляція за період дії поточного тарифу у відсотках
  • інфляція за період дії поточного тарифу у гривнях
  • тариф, скоригований на показник інфляції
  • одиниця вимірювання

Як можна зрозуміти з інфографіки, майже всі теперішні тарифи почали діяти ще до початку повномасштабного вторгнення. Найдавнішими є тарифи на тепло й гарячу воду від «Хмельницьктеплокомуненерго», які почали діяти 1 січня 2019 року, тобто майже шість років тому. Станом на зараз з урахуванням інфляції вони мали б бути більшими на понад 73%. Порівняно довго не змінювалася ціна на газ від «Нафтогазу». Його тариф для побутових споживачів, 7,96 гривні за кубометр, діє від 1 травня 2021 року. Нині з урахуванням інфляції він мав би бути наполовину більшим — 12,05 гривні за кубометр.

Після початку повномасштабного вторгнення для хмельничан змінилися тільки тарифи на електроенергію та обслуговування багатоквартирних будинків (квартплата). Ціни на ці послуги були оновлені цього року. Поки що останньою була квартплата, нові тарифи на яку почали діяти 1 вересня. Але з урахуванням інфляції станом на сьогодні, 12 листопада, вона мала б бути вищою на більш як три відсотки.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (9)
  • Читач71

    Ви пенсії спочатку перерахуйте з урахуванням інфляції. А газ це корисні копалини, які належать народу , а не приватним компаніям.
  • Инна Дей

    А як з обіцянкою сонцесяйного? Як завжди(

    Чуш Малий reply Инна Дей

    Инна Дей зілінскава?
  • Buzhok

    То ж влада звітує що ВИРІС ВИДОБУТОК Українського газу , а його собівартість менша ніж Російського, то треба навпаки понизити ціну газу  для своїх громадян , щоб люди комфортно жили, раділи що вони Українці, будували якісь плани на майбутнє, користувалися своїми правами, виконували свої обов'язки...Якось так має бути.
  • Осика Ольга

    Шо вже хочуть підняти до 10?, типу радійте шо не 12?

keyboard_arrow_up