Історична будівля розташована на перехресті вулиць Івана Франка та Проскурівської. З’явилася вона там ще наприкінці 1930-х років. Тут був готель і музичне училище. Але це вже минуле. Сьогодення - побиті вікна, стіни із хаотичними графіті та поступова руйнація приміщення. Чому так? Розповімо вам все по черзі.
Проскурівська - одна з найбагатших вулиць міста на пам’ятки архітектури. Серед сучасних вивісок та рекламних щитів можна натрапити на чимало стін з історією. Чи то аптека Деревоєда, чи магазин Журавльових - все це тепер приховується серед сучасності. Ще однією такою будівлею є та, що на Проскурівській, 79.
Як пише у своїх роботах краєзнавець Сергій Єсюнін, її спорудили наприкінці 1930-х років. З самого початку там планувалося розміщення готелю на 25 номерів. Так воно і сталося. Приміщення збудували літерою “Г”. Згодом готель припинив свою роботу. У 1960 році в будівлі розмістилося музичне училище. Його випускниками стали чимало нині відомих артистів. Зокрема, співак Олександр Пономарьов чи бандуристка Марина Круть. Тривалий час навчальний заклад функціонував на одному й тому самому місці. Та врешті переїхав до іншого приміщення. З того часу будівля на Проскурівській стала пустувати. Від колишнього життя у неї залишився лише зовнішній вигляд, що не дуже вдало скоригував час. Нині в приміщенні побиті вікна та руйнуються стіни. В колишніх аудиторіях пусто й де-не-де розмальовані стіни.
Щоб зберегти будівлю, кілька років тому вирішили провести реставрацію й заселити туди обласний краєзнавчий музей, якому й передали історичну будівлю на баланс. Було це у 2019 році. Тоді розробили проєкт, який і передбачав реставрацію. Та спершу планувалося провести певні роботи, які теж вимагали фінансування.
На проведення науково-проєктних робіт з обласного бюджету виділили 1 498 000 гривень. Згідно з сервісом Prozorro, виконавцем було “ТОВ К Т К - БУД”, що зареєстроване в Києві. Згодом виконували експертизу проєкту. На це пішло 91 440 гривень. Виконавець - київське ТОВ “ПРОЕКСП”. Загалом на все це пішло 1 589 440 гривень. А от чи дійде все до логічного кінця - в обласній раді не знають. Мовляв, на саму реставрацію немає коштів.
Попередні прорахунки показують величезну суму для реставрації цієї будівлі. Поки рішення ще жодного не прийнято. Один з варіантів - зупинити ідею реставрації через величезну суму, яка на це потрібна, - каже перший заступник голови Хмельницької обласної ради Володимир Гончарук.
Про необхідну чималу суму коштів кажуть і в обласному краєзнавчому музеї. При цьому конкретну вартість реставрації не називають.
Читайте також: Через ремонт рожевої будівлі на Шевченка готують звернення у прокуратуру
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.