На хмельницькому сміттєзвалищі запустили станцію очистки фільтрату: для чого вона потрібна

-
Станція та супутні роботи обійшлися у понад 2,4 мільйона євро.
-
Зі сміттєвого фільтрату вона виробляє воду, придатну для технічних потреб.
Поряд з міським сміттєзвалище у Хмельницькому запрацювала станція очистки фільтрату. Її встановлення є частиною проєкту з поводження зі сміттям, який також включає закриття теперішнього сміттєзвалища, відкриття нового та запуск сміттєпереробного заводу. Станцію очистки сьогодні, 4 лютого, показали журналістам. На заході також були представники місцевих органів влади та підрядної організації.
Для чого потрібна станція
Теперішнє міське сміттєзвалище — офіційно «полігон твердих побутових відходів» — почали використовувати 1956 року. Доти там був глиняний кар’єр. Відходи на полігон звозять майже 70 років. Нині він виглядає як велика гора сміття. За приблизними оцінками, нині вага відходів на полігоні складає п’ять мільйонів тонн. Щороку в Хмельницькому утворюється близько 100 тисяч тонн сміття.
Ця гора нічим не закрита, тому на неї потрапляють опади — дощ та сніг. Коли вода проходить крізь товщу сміття, вона вимиває з нього різноманітні речовини, в тому числі й шкідливі. Крім того, такі речовини утворюються в процесі розкладання органіки. Вона, до слова, складає близько 45% сміття, яке привозять на звалище. Це дані 2007 року, а нове дослідження комунальне підприємство «Спецкомунтранс» замовило наприкінці січня цього року.
Зрештою на сміттєзвалищі утворюється фільтрат — рідина на основі води з розчиненими у ній речовинами. У міськраді кажуть — там є ледь не вся таблиця Менделєєва. Через значну кількість розчинених речовин фільтрат не замерзає за морозної погоди. Протягом усього часу існування полігону фільтрат збирався у своєрідні лагуни та канави. Часом він потрапляв у навколишні води — підземні та поверхневі. Аби усунути проблему, вирішили встановили станцію очистки. Про це під час презентації розповів міський голова Олександр Симчишин.
Як працює станція
Фактично станція очистки фільтрату — це два контейнери з обладнанням, три штучні ставки та комунікації. Загальна вартість об’єкта складає 2 434 593 євро, серед яких близько двох третин — кредит Європейського банку реконструкції та розвитку, а ще близько третини — грант від Європейського Союзу. Генеральним підрядником був консорціум двох європейських компаній — литовської «Arionex LT» та австрійської «Rotreat Abwasserreinigung». Роботи вони почали у червні минулого року, при цьому залучали субпідрядників, зокрема й українські компанії.
З допомогою спеціальних колодязів фільтрат відкачується зі сміттєзвалища та подається у два ставки біля станції очистки. Звідти рідина потрапляє у перший контейнер і там до неї додають реактиви. Потім фільтрат перекачується у другий контейнер, де проходить очистку методом зворотного осмосу. Якщо спрощено, рідина під тиском прокачується через мікроскопічний фільтр, який затримує майже всі забруднення. До слова, цю технологію застосовують у космосі та на підводних човнах.
Таким чином утворюється чиста вода. Шкідливих домішок у ній або взагалі немає, або вони є у кількостях, значно нижчих за допустимі. Вважається, що така вода є технічною, хоча представник консорціуму Ірмантас Сідлаускас зазвичай випиває її, коли відкривається чергова станція очистки. Очищена вода потрапляє у третій ставок, звідки її можна брати для технічних потреб.
За словами Олександра Симчишина, вода є значно чистішою, ніж та, що є у звичайних водоймах. Її буде використовувати «Хмельницькводоканал» для різних потреб, як от поливу чи миття. Концентрат фільтрату після відокремлення води подають на полігон. Очікується, що з часом він висохне та залишиться на сміттєзвалищі.
Станція може очищувати максимум 200 кубічних метрів фільтрату на добу. Точно дізнатися, скільки рідини вона очищуватиме, можна буде за рік, оскільки утворення фільтрату залежить від опадів, кількість яких змінюється залежно від пори року. Генеральний підрядник буде обслуговувати станцію протягом найближчих двох років, зокрема, фінансуватиме витрати, а також навчатиме спеціалістів «Спецкомунтрансу». До слова, станція повністю автоматизована та не потребує постійної присутності людей. За словами керівника офісу «Розумне довкілля. Хмельницький» Івана Підопригори, така станція є найкращою технологією очищення фільтрату серед тих, які застосовуються у світі.
Олександр Симчишин нагадав, що у сфері поводження з відходами вже реалізували ряд проєктів, серед яких:
- станція з дегазації на сміттєзвалищі
- «Екобус», куди можна здавати небезпечні відходи
- два центри поводження з відходами, куди можна здавати відсортоване сміття за більш як десятьма категоріями
За словами міського голови, наступного тижня представники міста відвідають підприємство, яке виготовляє проєктно-кошторисну документацію на будівництво сміттєпереробного заводу. Очікується, що безпосередньо за роботи на сміттєзвалищі можна буде взятися у травні цього року.


Читайте також:
- У Хмельницькому рахуватимуть сміття. Вартість — 440 тисяч
- «Спецкомунтрансу» віддадуть ще 8,7 гектара під сміттєпереробний завод та реконструкцію сміттєзвалища
- Де здати небезпечні відходи? Графік екобуса на лютий у Хмельницькому
- Хмельницькі притулки для тварин переповнені, собакам і котам бракує їжі: що буде далі
- 12 гривень за куб газу: як інфляція могла б змінити комунальні тарифи для хмельничан
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.