Полуниця і молода картопля: які ціни у Хмельницькому та чи безпечно їсти

- Продовжуємо моніторити ціни на продукти у Хмельницькому.
- На прилавках з’являється все більше сезонних овочів та ягід.
- Дізнавайтесь, яка вартість молодої картоплі та полуниці.
Журналісти vsim.ua продовжують слідкувати за вартістю продуктів. Щомісяця ми моніторимо ціни на м’ясо і сало, а також аналізуємо вартість яєць і соціально важливих продуктів. Нагадаємо, минулого тижня ми розповідали, як змінились ціни на овочі та фрукти у Хмельницькому.
Цього року овочі та фрукти коштують значно дорожче ніж минулого року. Це пов'язано з війною і як наслідок - погіршенням економічного стану в країні.
Наразі на прилавках поступово з’являється все більше сезонного. Кріп, петрушка, листя салату, щавель з грядки. Є вибір на будь-який смак і гаманець. Також стартував сезон ароматної полуниці, а ринки заполонила молода картопля. За скільки їх продають у Хмельницькому і що буде з цінами далі?
Ми відвідали два продовольчих ринки міста, а також супермаркет. Вибір молодої картоплі там величезний. Якщо кілограм старої можна знайти навіть за три гривні, то ціна молодої в середньому - 45 гривень за кілограм.
Що ж до полуниці, то за нею краще вирушати на продовольчий ринок. Щоправда, ціни поки шокують Продавці розповідають, ягоди солодкі і привезені до нас із Закарпаття.
Отож, переглядайте ціни в інфографіці.
Що прогнозують експерти?
Поки ціна на полуницю “кусається”. Фахівці кажуть, що її вартість буде високою, доки не почнуть продавати ягоду з відкритого грунту. За словами виконавчого директора “Економічного дискусійного клубу” Олег Пендзина, на ціни впливає в першу чергу сезонний фактор.
-
Теперішні ціни на фрукти дорожчі, ніж були минулого року в аналогічний період. Відтак вартість зросла десь на 30%.Наприклад, полуниця нині коштує в магазинах 150 – 180 гривень за кілограм. А в опті – десь 120 гривень. Проте взимку вона коштувала від 250 до 400 гривень за кілограм і була чисто імпортна. Варто зазначити, що полуниця буде дорога рівно доти, поки не піде з відкритого ґрунту нашої території. Як правило, це початок червня. Але є ще один момент – це те, що зараз холодно. Тому орієнтуватися потрібно десь на середину червня, - зазначив економіст.
Загалом експерти кажуть, що через прохолодну погоду на ринку очікується скорочення пропозиції ягід та невелике зростання вартості.
Консультантка щодо вирощування ягідних культур Ірина Кобринець:
-
Велику шкоду завдали ягідним плантаціям поворотні заморозки: місцями 26-27 квітня температура опускалася до -4 °С, що призвело до суттєвого пошкодження квіток і зав'язей. Зберегти врожай вдалося тим, хто вживав превентивних заходів, зокрема, накривав рослини агроволокном. Не встигли рослини одужати, як на початку травня заморозки повернулися знову. У різних регіонах погодні фактори складалися по-різному, похолодання було різної інтенсивності, заморозки спостерігалися в різні дні і неодноразово, - зазначила експерт.
Вона наголосила також, що найближчим часом підстав для зниження ціни не спостерігається. Перша причина – затримка сезону плодоношення, друга – суттєве подорожчання собівартості вирощування.
Яка небезпека і кому краще утриматись від полуниці?
Полуниця – один із найсильніших алергенів. Головне правило до використання полуниці – не зловживати. Інакше є ризик отримати кропив'янку, діарею чи алергію.
Дітям під час прикорму вводити полуницю потрібно вкрай обережно, щоразу спостерігаючи за дитиною. У полуниці є лимонна та яблучна кислоти, тому з нею потрібно бути обережними тим, хто має розлади органів шлунково-кишкового тракту. Протипоказання до вживання полуниці:
- артрит;
- кишковий розлад;
- коліт;
- гастрит;
- подагра;
- гіпертонія;
- геморой;
- виразка дванадцятипалої кишки;
- виразкова хвороба шлунка.
Поради фахівців: як правильно обрати полуницю
Радять віддавати перевагу сухій ягоді з однорідним кольором і без ознак гниття. Також слід звернути увагу ще на кілька моментів.
Колір
-
Чим яскравіша полуниця, тим більше в ній вітамінів, наприклад, в насичених червоних ягодах багато вітаміну С. Якщо колір ягоди темний, то в ній міститься багато пігменту антоціану - він бореться зі старінням організму і має протизапальний ефект.
У той же час не слід купувати ягоду неприродно яскравого кольору і занадто "блискучу" - таку можуть вирощувати на штучних добривах.
Запах
- Аромат хорошої ягоди відчувається на відстані - у натуральної полуниці стійкий і приємний запах.
Плодоніжка
-
У полуниці повинна бути зелена плодоніжка - це значить, що ягода свіжа. Але якщо на ній є біла смужка - полуницю обробляли пестицидами.
Також кажуть, якщо між ягодою і листочками є відстань - полуниця солодка, а якщо листочки щільно прилягають - з кислинкою.
Читайте також:
Ціни на яйця у Хмельницькому: де вигідніше (ІНФОГРАФІКА)
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
❗️Оперативна інформація, цікаві та важливі новини у нашому Telegram-каналі - https://t.me/+gtHqKqD7B0o3N2Uy