Скільки коштує електроенергія для бізнесу в Хмельницькому: ми порахували (ІНФОГРАФІКА)
-
Нині побутові споживачі платять 4,32 гривні за кіловат.
-
При цьому юридичним особам електроенергія обходиться дорожче.
-
Дізнавайтеся, у скільки саме.
Більш як пів року для хмельничан діє новий тариф на електроенергію — 4,32 гривні за кіловат. Його запровадив Кабінет міністрів від 1 червня цього року. Підвищувати теперішній тариф влада наразі не планує. Він діятиме принаймні до 1 травня, тобто ще щонайменше чотири місяці. Про це повідомляє «Еспресо». Зазначимо, що за побутовим тарифом електроенергію отримує не тільки населення, а й юридичні особи, яким підпорядковані місця проживання — гуртожитки, інтернати, соціальні заклади, слідчі ізолятори, виправні колонії тощо.
Тим часом тариф на електроенергію для решти юридичних осіб є змінним. Він залежить від вартості електроенергії на біржі, націнки постачальника, тарифів на передачу та розподіл. Юридичні особи можуть самостійно обирати для себе постачальника електроенергії — так само, як українці обирають собі, до прикладу, банк чи мобільного оператора. Органи влади, комунальні та державні установи й підприємства замовляють електроенергію через систему електронних закупівель «Prozorro».
Тариф на електроенергію для юридичних осіб включає:
- ціна на біржі на ринку доби наперед
- тариф на передачу (сплачується ПрАТ «Національна енергетична компанія „Укренерго“»)
- тариф на розподіл (основним оператором розподілом на Хмельниччині є «Хмельницькобленерго», також діє «Укрзалізниця»)
- націнка постачальника
Аби дізнатися, скільки саме зараз платять юридичні особи за електроенергію, журналіст vsim.ua розрахував вартість кіловата за такою методикою:
- для юридичних осіб державної форми власності — за даними з системи bi.prozorro без урахування юридичних осіб, яку купували електроенергію за «побутовим» тарифом
- для юридичних осіб комунальної форми власності — за даними з системи bi.prozorro без урахування юридичних осіб, яку купували електроенергію за «побутовим» тарифом
- для юридичних осіб приватної форми власності — за формулою: денний тариф ринку доби наперед + тариф на передачу + тариф на розподіл «Хмельницькобленерго» для 2 класу напруги
В останньому випадку не враховано націнку постачальника, оскільки на Хмельниччині вони різні і кожна юридична особа може вільно їх собі обирати.
З отриманих даних стає зрозуміло, що зараз тарифи на електроенергію для юридичних осіб в середньому приблизно удвічі вищі, ніж для побутових споживачів. Так, у вересні цього року замовники державної форми власності купували електроенергію за ціною в майже 11 гривень за кіловат. Тим часом станом на грудень вартість кіловата наближалася до 10 гривень. Ці розрахунки були зроблені на основі закупівель, де попередньо або остаточно визначили постачальника електроенергії.
Також є закупівлі, у яких ще не відомий переможець. В таких закупівлях закладена очікувана вартість електроенергії у 12 гривень за кіловат для державних замовників та 10,86 гривні для комунальних замовників. Дані про тарифи для юридичних осіб Хмельниччини дивіться в інфографіці нижче. У неї включені дані з нашого попереднього матеріалу, який охоплював січень-травень минулого року. Додамо, що основним компенсатором різниці між побутовим та ринковим тарифами є «Енергоатом». Йому підпорядковані всі АЕС України, в тому числі Хмельницька.
Читайте також:
- «Енергоатом» заплатив понад 145 мільярдів за низький тариф на світло для населення
- «Хмельницькенергозбут» готовий витратити 10,6 мільйона гривень на доставку рахунків
- З нового року тариф на транспортування газу зросте учетверо
- 10 найдорожчих тендерів 2024 року на Хмельниччині
- Бюджет Хмельницького-2025: де візьмуть гроші та на що витратять 4+ мільярди
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Анатолій