Ціна газу від «Хмельницькгаз збуту» на січень є однією з найвищих в Україні.
Закон дозволяє змінити постачальника та обрати компанію з вигіднішим тарифом.
Розповідаємо, як обрати постачальника та якою є процедура приєднання до нової компанії.
Особливо активні обговорення викликало підняття тарифів ТОВ «Хмельницькгаз збут» та ПАТ «Хмельницькгаз» — за постачання газу та його розподіл відповідно. «Хмельницькгаз» є монополістом, тому містянам не лишається нічого, окрім як оплачувати його послуги згідно зі встановленим тарифом.
Тариф «Хмельницькгаз збуту» на січень склав 9,91 гривні за кубометр природного газу. Це один із найвищих тарифів в Україні. Вчора, 18 січня, Кабінет міністрів встановив граничну ціну на газ для населення — 6,99 гривні за кубометр. Цей захід є тимчасовим — до кінця карантину або опалювального сезону. Все залежить від того, що закінчиться раніше.
«Хмельницькгаз збут» можна змінити на іншого постачальника з більш вигідним тарифом. Розповідаємо, кого та як можна обрати і яким чином перейти до нового постачальника.
Вибір постачальника газу можна порівняти з вибором мобільного оператора або провайдера Інтернету. Ви так само можете ознайомитися з тарифами, зайти на вебсайт або зателефонувати до компанії чи послухати знайомого, який вже змінював постачальника. Є сайти, на яких можна переглянути постачальників, їхні цінові пропозиції та контакти. Один із таких — «Газотека».
На цьому сайті перелічені постачальники, які працюють по всій Україні або лише в окремих регіонах. Якщо постачальник локальний, про це зазначається окремо, наприклад вказано — «тільки Херсонська область». Для кожного постачальника вказані контакти, рейтинг, тариф, термін його дії, умова оплати, ціна газу за кубічний метр та сума економії. Остання розраховується відносно постачальника з найбільшою ціною.
Переглядайте в інфографіці перелік постачальників, що обслуговують всю територію України, їхні контакти, а також ціну одного кубометра газу на січень цього року за умови щомісячної післяоплати. Для порівняння додана така ж інформація для ТОВ «Хмельницькгаз збут», який працює тільки на території Хмельницької області.
Додамо також, що вказані постачальники можуть пропонувати ще нижчу ціну в інших тарифах. Наприклад, компанія «OKKO» пропонувала ціну 5,99 гривні за кубічний метр за умови підключення до 31 грудня та оплати за весь рік відразу. Приєднатися до «Нафтогазу» можна було за тарифом 6,45 гривні за умови укладання договору до 31 грудня з можливістю оплати дванадцятої частини вартості замовленого газу щомісяця.
Чи дійсно загальноукраїнські постачальники дають можливість приєднатися мешканцям Хмельницького? Ми обрали сім постачальників з найнижчим місячним тарифом, та переглянули їхні сайти. На сайті «Нафтогазу» є перелік адрес у Хмельницькому, де можна оформити заявку на зміну постачальника. Таких налічується 19 — це відділення двох українських банків («Ощадбанк» та «ПУМБ»).
У випадку з іншими шістьма постачальниками ми телефонували на їхні номери. Консультанти всіх компаній підтвердили, що працюють з побутовими споживачами у Хмельницькому. Йдеться про компанії «Megawatt», «Агросинтез трейдинг», «Енергетичні ресурси України», «Асканія Енерджі», «Палівенерго» та «OKKO».
Якщо ви визначилися з постачальником, до якого хочете перейти, то ви маєте ознайомитися з його процедурою переходу. У цілому перелік дій є більш-менш типовим для всіх постачальників, адже це визначено законом. Постачальники пропонують це зробити шляхом введення даних на сайті або відправки документів поштою. В останньому випадку бланки публікують на сайті. Для ознайомлення розповімо про процедуру підключення до постачальника з найнижчою ціною.
Компанія «Megawatt» приймає нових споживачів шляхом реєстрації на сайті. Для побутових споживачів розмістили відеоінструкцію. Реєструватися на сайті повинен обов’язково власник приміщення, або це має відбуватися за його присутності. Надалі всі дії, наприклад, замовлення газу або звернення до служби підтримки, може робити будь-хто інший.
У процесі реєстрації потрібно спершу підтвердити особу. Це можна зробити за допомогою електронного цифрового підпису або Bank ID. Останнє передбачає авторизацію через Інтернет-банкінг, наприклад, «Приват24». Після цього потрібно завантажити документи власника приміщення та вказати дані про лічильник. Зокрема, зазначити адресу, тип приміщення, оператора газорозподільчої мережі (для Хмельницького це завжди «Хмельницькгаз»), поточного постачальника та EIC-код. Його можна дізнатися у рахунку за газ або в особистому кабінеті на сайті поточного постачальника.
Після цього потрібно додати документ, що підтверджує право власності на майно, як правило — витяг з реєстру речових прав. Надалі всі вказані документи будуть перевіряти представники постачальника. Після цього клієнту запропонують підписати анкету. Зробити це можна двома способами — наклавши електронний цифровий підпис або роздрукувавши її, підписавши від руки та завантаживши копію на сайт. Оригінал анкети потрібно буде надіслати поштою. Після цього клієнт отримає повідомлення про зміну постачальника. Консультант «Megawatt» телефоном розповів, що процедура зміни в компанії триває до 21 дня.
Окремо варто відзначити державного постачальника — «Нафтогаз». До нього можна перейти, заповнивши заявку на сайті — аналогічно процедурі у «Megawatt». Крім того, потенційним клієнтам також пропонують взяти оригінали необхідних документів та прийти до офісу партнера. Як вже було вказано вище, у Хмельницькому таких налічується 19. Там заявку оформить менеджер. Ще одна можливість — приєднатися через «Приват24».
Як довго триває зміна постачальника?
«Megawatt» — до 21 дня
«Агросинтез трейдинг» — два тижні, не раніше 1 лютого
«Енергетичні ресурси України» — до 7 днів
«Асканія Енерджі» — декілька тижнів (через велику кількість заявок)
«Нафтогаз» — зазвичай до 3 днів
«Палівенерго» — 4-5 днів
«OKKO» — до першого календарного дня наступного місяця
Наостанок розповімо вам про декілька важливих речей, які варто знати перед зміною постачальника:
процедура не потребує заміни лічильника чи підведення нових газопроводів до помешкання
старий постачальник не має права припиняти постачання газу, доки триває зміна постачальника
новий постачальник має повідомити вам, від якого часу ви будете його клієнтом
ви маєте погасити борги перед старим постачальником, перш ніж переходити до нового
всі постачальники зобов’язані публікувати інформацію про зміну ціни на газ не пізніше 5 днів до набуття нею чинності
кожен постачальник зобов’язаний мати ліцензію, яку можна перевірити на сайті НКРЕКП
вас можуть автоматично перевести до постачальника останньої надії, якщо:
обраний вами постачальник збанкрутував або ліквідований
обраний вами постачальник має призупинену або анульовану ліцензію
обраний вами постачальник не замовив для вас газ
вас немає у реєстрі жодного постачальника
Чи змінювали ви постачальника газу?
Читайте також:
У Хмельницькому одночасно пройшли два мітинги проти карантину та підвищення тарифів
Хто встановлює тарифи на комунальні послуги в Хмельницькому (ІНФОГРАФІКА)
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
І якось незрозуміло чому у кожній області різна ціна на газ? У нас що, самі багаті люди живуть? Чи з яких критеріїв формування ціни наші газовники виходять? Може час вимагати від них економічне обґрунтування ціни?