Як змінюють цільове призначення землі у Хмельницькому (ІНФОГРАФІКА)

-
Площа сільгоспземель у громаді зменшилася на 25,4 гектара.
-
Дізнавайтеся, якої землі побільшало.
Депутати Хмельницької міськради регулярно ухвалюють рішення про зміну цільового призначення земельних ділянок. З початку 2024 року згадки про зміну призначення містяться у 29 рішеннях. Ці дані отримані журналістом vsim.ua з сайту міськради. Цими рішеннями змінили призначення 111 земельних ділянок. Їхня загальна площа складає трохи більш як 55 гектарів.
Серед заявників щодо зміни цільового призначення були як фізичні, так і юридичні особи, в тому числі комунальні підприємства. Внаслідок рішень міськради площа сільськогосподарських земель у громаді зменшилася на майже 25,4 гектара. При цьому найбільше зростання мали землі громадської забудови, майже 11,2 гектара, та землі промисловості, майже 6,4 гектара. Всі дані в інфографіці нижче.
Юрист та колишній голова Захарівської райдержадміністрації Одеської області Дмитро Франчук розповів, якими є основні причини зміни цільового призначення земельних ділянок:
- будівництво житла або об’єктів комерційної нерухомості — зміна із сільськогосподарського або рекреаційного призначення на житлову чи громадську забудову
- розширення бізнесу — з метою використання землі під склади, виробничі об’єкти, автосервіси тощо
- інвестиційні проєкти — адаптація земель для залучення інвесторів (індустріальні парки, логістичні центри)
- інфраструктурні потреби — зміна на потреби доріг, енергетики, зв’язку
- підготовка до приватизації чи оренди — особливо актуально для державних чи комунальних земель
За словами експерта, цільове призначення землі впливає на те, як її дозволено чи заборонено використовувати. Також залежно від призначення можуть бути різні ставки податку на землю. Призначення також впливає на вартість ділянки. Крім того, для підключення комунікацій до забудови можуть вимагатися певні види цільового призначення.
У випадку використання землі всупереч призначенню Держгеокадастр чи орган місцевого самоврядування можуть накласти штраф. Також від власника чи користувача ділянки можуть вимагати привести її у відповідний стан, а ще його можуть рішенням суду позбавити права власності, користування чи оренди. Також у випадку нецільового використання органи влади можуть не погодити містобудівну документацію. У випадку зловживання чи підробки документів може настати кримінальна відповідальність.
Дмитро Франчук назвав типові зловживання при зміні цільового призначення:
- з боку заявників:
- подача недостовірних даних (наприклад, щодо виду використання)
- зміна призначення під виглядом суспільних потреб для спрощеного погодження
- зміна призначення для продажу за вищою ціною
- з боку посадовців/депутатів:
- «пакетне» голосування по сотнях ділянок без належної перевірки
- лобіювання в інтересах забудовників
- фіктивні громадські слухання
- порушення норм містобудівної документації
Варто зазначити, що під час воєнного стану за рішенням військової адміністрації земельну ділянку можна тимчасово використовувати не за призначенням.
Скасувати рішення про зміну цільового призначення можуть суди, місцеві органи влади (щодо ухваленого раніше свого рішення) та органи центральної влади. Суд може ухвалити рішення тільки за позовом, який можуть подати прокуратура, органи місцевого самоврядування, власники суміжних ділянок чи громадські організації.
Зміна цільового призначення земельних ділянок під час воєнного стану є простішою. У мирний час процедура мала кілька етапів, серед яких розробка містобудівної документації, погодження проєкту землеустрою та затвердження рішенням органу влади. Зазвичай все це тривало до одного року. Під час воєнного стану процедура скоротилася приблизно до двох місяців. Про це розповіла керівник напрямку з юридичних питань практики корпоративного права та M&A адвокатського об’єднання «Investment Lawyer Group» Іванна Ващук.
Читайте також:
- У Хмельницькій громаді виставлять на аукціон 10 земельних ділянок: деталі
- Палац спорту, нова школа та сміттєзвалище: дізналися, що з великими будівництвами у Хмельницькому
- На Хмельниччині був приватизований аеродром — суд скасував рішення
- На Хмельниччині підприємство користувалося землею за підробленими документами. Був суд
- У Хмельницькому реформують 40 комунальних підприємств. Які та чому
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
-
Андрій МалийЯк хочуть так і крутять.