Як зростала інфляція на Хмельниччині за 18 років (ІНФОГРАФІКА)

-
2024 року інфляція на Хмельниччині склала 11,5%.
-
У попередні роки бувало більше.
-
Скільки саме та коли, дізнавайтеся з інфографіки.
Ціни на товари й послуги у Хмельницькому зростають постійно. Лише на окремі позиції вартість може залишатися постійною тривалий час. До прикладу, це окремі тарифи на комунальні послуги, які є незмінними від початку повномасштабного вторгнення. Оскільки більшість цін зростають, то зростає й показник інфляції, який відображає середні тенденції.
Економісти вважають, що оптимальною для економіки є невелика інфляція, адже і дефляція (зниження цін), і сильна інфляція мають негативні наслідки. На думку одного з колишніх очільників Федеральної резервної системи США, оптимальною є інфляція, за якої громадяни та підприємства не враховують її при ухваленні фінансових рішень. До прикладу, коли вони беруть кредит, вкладають гроші чи роблять покупки.
Для економічно розвинених країн оптимальним вважається рівень інфляції приблизно у 2%, натомість для країн, які розвиваються, оптимальним вважають рівень у 3-5%. Національний банк України вважає своєю метою утримувати рівень інфляції у 5% з похибкою в один відсотковий пункт, тобто в межах між 4% та 6%.
Втім, дотримуватися такої мети вдається далеко не завжди. Особливо великі відхилення від курсу бувають у кризові роки. До прикладу, це 2008-й, 2014-2015-й та 2022-й, коли рівень інфляції в Україні складав понад 20%. У зазначені роки були світова фінансова криза, початок російсько-української війни та початок повномасштабного вторгнення відповідно.
Показники інфляції на Хмельниччині за 2007-2024 роки є подібними до загальноукраїнських. Зокрема, понад 20% інфляція складала у 2008, 2014-2015 та 2022 роках. Найнижчий рівень був у 2012 та 2013 роках — це -0,4% та 0% відповідно. В межах теперішнього цільового показника НБУ, 4-6%, інфляція була тільки у 2011 та 2019-2020 роках. Загалом за 18 років показник інфляції склав 230,2%. Всі дані щодо інфляції в області переглядайте нижче.
На 2025 рік НБУ прогнозує інфляцію на рівні 8,4%. Це менше, ніж минулого року, але все ще не відповідає цільовому показнику. Тим часом на 2026 рік НБУ прогнозує інфляцію на рівні 5%, тобто в межах цільового показника. У середньостроковій перспективі найбільше зростання очікується в адміністративно-регульованих цінах. Причиною буде підвищення акцизних податків та необхідність приведення комунальних тарифів до ринкового рівня.
Читайте також:
- Де вигідніше у Хмельницькому: порівнюємо ціни на гречку, рис та інші крупи
- Для українців з електроопаленням знизили тариф на світло
- Ціни ростуть: яка вартість пального на АЗС Хмельницького
- Безкоштовне харчування дітей у школах: хто фінансує і скільки грошей виділили
- Підприємці з Хмельниччини отримали 2,5 мільйона гривень на розвиток бізнесу
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.