Майже 2,68 мільярда гривень — таку суму мають витрати з бюджету міста цього року.
Наповнюється бюджет з різних джерел, більшу частину з яких складають податки.
Ремонти доріг, харчування дітей у садочках, пільги на проїзд у транспорті — все це оплачується коштом міського бюджету Хмельницького. Як і чимало інших витрат, яких тільки в 2020 році налічується майже 2,68 мільярда. Як же в міському бюджеті з’являються гроші та з якого джерела їх надходить найбільше? Про це ми вам і розповімо.
Наприкінці кожного року в міській раді приймають рішення про бюджет на наступний рік. Протягом року в нього можуть вносити зміни. Рішення про бюджет містить додатки, серед яких є перелік надходжень та їхня сума. Ми проаналізували дані, які містяться у рішенні про бюджет Хмельницького на 2020 рік. За ними склали інфографіку, з якої можна дізнатися структуру надходжень до бюджету.
Зупинимося на кількох основних моментах. Основним джерелом наповнення бюджету є податки, в першу чергу — податок на доходи фізичних осіб. Серед усіх надходжень його частка складає 47,43%, а серед податкових надходжень ще більше — 65,21%. Податок на доходи фізичних осіб сплачують всі хмельничани, які отримують офіційну зарплату. Стягують цей податок і в ряді інших випадків, наприклад, з відсотків, що нараховані на депозит. Не весь податок на доходи фізичних осіб, який сплачують хмельничани, йде до бюджету міста. Гроші розподіляються між різними бюджетами: до міського — 60%, до обласного — 15%, до державного — 25%.
На другому місці серед податкових надходжень за кількістю отриманих бюджетом грошей — єдиний податок. Його частка в бюджеті — 17,21%. Цей податок сплачують підприємці, зареєстровані як платники єдиного податку. Всі вони поділені на чотири групи. Для кожної з них є власні вимоги та ставки податку.
Наприклад, перша група платників єдиного податку — це фізособи-підприємці, які мають дохід не більше мільйона гривень щороку, не мають найманих працівників, займаються роздрібною торгівлею на базарах або надають побутові послуги. До бюджету вони сплачують не більше 10% прожиткового мінімуму, але в окремих випадках мають віддавати 15%.
Серед неподаткових надходжень найбільше грошей до бюджету приносять власні надходження бюджетних установ — 67,2%. Кожна з таких установ може надавати платні послуги, продавати майно або здавати його в оренду.
Серед інших надходжень більшу частину складають субвенції з державного бюджету — 92,99%. Субвенція — це гроші, які з місцевого бюджету мають витрачати лише на визначені цілі. У бюджеті 2020 року закладені дві субвенції — освітня та медична. Кожна з них має витрачатися на освіту та охорону здоров’я відповідно. Серед усіх надходжень до бюджету частка субвенцій складає 17,79% і посідає друге місце після податку на доходи фізичних осіб. Дізнавайтеся більше з інфографіки.
Читайте також:
Хмельницькі партії піаряться на використанні бюджетних грошей, — «Опора»
Лавки, поїздки та копіпаст: як депутати міськради звітують про свою роботу
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.