Розкрадання на «Новаторі»: підставний ФОП отримав вирок
-
За даними слідства, необліковане обладнання «Новатора» віддавали приватникам, а ті офіційно продавали його заводу.
-
Одним з учасників схеми був чоловік, який для участі зареєструвався ФОПом.
У Хмельницькому отримав вирок один з учасників схеми розкрадання на заводі «Новатор». Йдеться про чоловіка, який зареєструвався ФОПом та виконував роль постачальника обладнання. Вирок йому виніс Хмельницький міськрайонний суд тиждень тому, 26 листопада. Розповідаємо деталі цієї справи.
Що відбувалося на «Новаторі»
Спершу варто розповісти про події на заводі «Новатор» загалом, оскільки засуджений минулого тижня чоловік був лише частиною схеми, яку там налагодили. Як ідеться у рішенні суду, у березні 2019 року директором оборонного підприємства призначили Олексія Свістунова. Його ім’я у тексті не вказане, однак це зрозуміло за супутніми даними.
У вироку йдеться, що «Новатор» входить до складу «Укроборонпрому» та мав державні замовлення на ремонт обладнання військового призначення. Серед таких були послуги з ремонту бортових радіолокаційних систем літаків. До складу таких систем входять модулі підвищення потужності. Певна кількість останніх була на «Новаторі» та не обліковувалася.
За даними слідства, не пізніше січня 2022 року Олексій Свистунов вирішив незаконно заволодіти модулями з корисливою метою. Схема була такою: наявні необліковані модулі віддавали певним підприємцям, а ті продавали їх «Новатору», за що офіційно отримували гроші від заводу. Їх розподіляли між учасниками схеми.
Правоохоронці вважають, що для реалізації схеми Олексій Свістунов створив злочинне угрупування, до якого входили ще вісім людей. Серед них був і ФОП, вирок якому виніс суд минулого тижня. Про нього ми розповімо згодом. Імена інших учасників у рішенні суду зашифровані, невідомі також і їхні посади. Зокрема, у рішенні суду не вказано, були вони працівниками «Новатора» чи ні.
Двоє учасників схеми займалися серед іншого тим, що шукали підставні фірми та підприємців, через які «Новатор» купував модулі підсилення потужності, які фактично йому й належали. Решта учасників схеми знали тільки цих двох та Олексія Свістунова. Для комунікації зловмисники використовували месенджер «Threema».
Схема з модулями діяла на «Новаторі» у період від січня 2022 року до вересня 2023 року. Загалом було укладено принаймні 10 незаконних договорів. Згідно з рішенням суду, матеріали щодо Олексія Свістунова виділені в окреме кримінальне провадження. З посади директора його звільнили у листопаді 2023 року. Як ми вже повідомляли раніше, він переховується за кордоном.
Що відомо про підсудного
Учасником схеми, якому винесли вирок минулого тижня, є Олександр Товкач. Це ім’я вказане на порталі «Судова влада України». Згідно з вироком, він народився на Черкащині, має професійно-технічну освіту, не одружений, працює формувальником на приватному підприємстві «Промдизель», раніше судимий не був. За місцем проживання чоловіка характеризують позитивно, на обліку у психіатра й нарколога він не перебуває.
В рамках схеми Олександр Товкач був підставним ФОПом, через якого проводили фіктивні договори з постачання модулів підсилення потужності. Як підприємець він був зареєстрований на Черкащині у жовтні 2022 року. Основним видом його діяльності була неспеціалізована оптова торгівля. За даними аналітичної системи «YouControl», ФОП був ліквідований у квітні 2023 року.
У чому звинувачували підставного ФОПа
За даними слідства, не пізніше листопада 2022 року Олексій Свістунов розпорядився провести закупівлю модуля підсилення потужності, знаючи, що таке обладнання є на підприємстві. За його вказівкою двоє довірених учасників схеми повідомили Олександра Товкача, що той має зареєструвати ФОП, відкрити банківський рахунок та підготувати документи для закупівлі.
Чоловік зробив усе це, знаючи, що модулів у нього немає і поставити він їх не може. При цьому інший учасник схеми підготував документи про те, що Олександр Товкач купив модуль в іншої фірми — ТОВ «Бейт Груп». За вказівкою Олексія Свістунова переможцем закупівлі на постачання модуля визнали Олександра Товкача. Участь у закупівлі брав також інший учасник схеми, аби була видимість конкуренції.
Довідка. ТОВ «Бейт Груп» зареєстроване у Києві в жовтні 2021 року. Основним видом діяльності компанії є оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин. Статутний капітал фірми складає 100 тисяч гривень. Керівником, власником та засновником вказана мешканка Дніпропетровської області Оксана Бєляєва. Такі дані є в аналітичній системі «YouControl».
Після підписання договору працівники «Новатора» поїхали у Черкаську область за місцем реєстрації Олександра Товкача та забрали там модуль. Як його туди доставили з «Новатора», у рішенні суду не вказано, проте відомо, що саме один із ключових учасників схеми передавав обладнання. При цьому самого Олександра Товкача під час передачі модуля не було.
Відтак Олексій Свістунов розпорядився виплатити ФОПу суму договору, а це 3,9 мільйона гривень. При цьому оплату проводили кількома платежами, аби максимальна сума одного не перевищувала 400 тисяч гривень. Так робили для того, щоб не потрапити під фінансовий моніторинг з боку банку.
Після цього, наприкінці листопада й на початку грудня 2022 року, ФОП перерахував частину отриманих грошей, а саме 2,692 мільйона гривень, своєму фіктивному «контрагенту» — ТОВ «Бейт Груп». Це робили, знову ж таки, кількома платежами для уникнення фінансового моніторингу. Решту отриманих грошей Олександр Товкач витратив у власних цілях (яких саме, не вказано).
Наприкінці березня — початку квітня 2023 року описану вище схему повторили. Завод «Новатор», маючи модулі, замовив їхнє постачання в Олександра Товкача. При цьому один з учасників схеми підготував фіктивні документи про те, що ФОП купив модуль у ТОВ «Бейт Груп».
Працівники «Новатора» виїхали в Черкаську область за місцем реєстрації Олександра Товкача та отримали там модуль від одного з учасників схеми. При цьому самого Олександра Товкача в цей момент не було. Відтак працівники виїхали вже за його місцем проживання, де фіктивний підприємець підписав потрібні документи щодо постачання модуля.
Після цього Олексій Свістунов розпорядився виплатити Олександру Товкачу 3,9 мільйона гривень за товар. Все це знову робилося кількома платежами. Відтак Олександр Товкач перерахував частину грошей, а саме 3,432 мільйона гривень, все тому ж ТОВ «Бейт Груп». Решту грошей він витратив у власних цілях.
Яке рішення ухвалив суд
16 жовтня цього року Олександр Товкач уклав з прокурором угоду про визнання винуватості за такими кваліфікаціями:
- пособництво у привласненні, розтраті майна або заволодінні ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою, вчинені злочинною організацією (частина 5 статті 27, частина 4 статті 28, частина 5 статті 191)
- легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, вчинена організованою групою або в особливо великому розмірі, вчинені злочинною організацією (частина 4 статті 28, частина 3 статті 209)
- участь у злочинній організації (частина 2 статті 255 Кримінального кодексу)
- пособництво у службовому підробленні, вчиненому злочинною організацією (частина 5 статті 27, частина 4 статті 28, частина 1 статті 366)
Згідно з вироком, Олександр Товкач співпрацював зі слідством та свідчив про ймовірні злочини інших фігурантів справи.
Згідно з угодою, Олександру Товкачу призначили таке покарання:
- п’ять років ув’язнення, які замінені на три роки випробувального терміну
- два роки позбавлення права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій
Також Олександр Товкач буде зобов’язаний періодично з’являтися на реєстрацію в орган пробації, повідомляти його про зміну місця проживання, навчання чи роботи, а також отримувати дозвіл на виїзд за кордон. Хмельницький міськрайонний суд своїм вироком від 26 листопада затвердив угоду про визнання винуватості.
Читайте також:
- Досудове розслідування у справі Крупи продовжили на пів року
- Поліція відкрила справу щодо обласного моргу та приватної фірми: деталі
- На автозаправках Хмельниччини торгували фальсифікованим пальним, — БЕБ
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Dimitriy 🇺🇦✊🏻
Коржинська Тетяна
Олена
Могли б і не писати саме якої техніки …
Катя Кучерук