Як розслідують вбивства та хто найчастіше є жертвою і злочинцем

Як розслідують вбивства та хто найчастіше є жертвою і злочинцем
Ілюстративне фото
  • За два роки на Хмельниччині відкрили понад чотири тисячі проваджень за статтею про навмисне вбивство.

  • Криміналістами описані типові риси вбивць та їхніх жертв.

  • Досить часто в матеріалах справ згадується алкоголь.

Протягом двох минулих років хмельницькі правоохоронці відкрили близько чотирьох тисяч кримінальних проваджень за статтею 115 (умисне вбивство). Втім, не всі з них дійсно є вбивствами, оскільки серед проваджень є ті, які відкриті з відміткою «природна смерть», «нещасний випадок», «самогубство» та «безвісти відсутні». Відкриття кримінального провадження означає, що слідчі перевірятимуть версію умисного вбивства також. Розповідаємо про типові риси вбивць та їхніх жертв, особливості перебігу розслідування, а також про найцікавіші вбивства у Хмельницькому, вироки за якими суди винесли останнім часом.

Довідка. Кількість відкритих кримінальних проваджень у період від 1 січня 2019 року до 5 лютого 2021 року на території Хмельницької області:

  • Відео дня
    /li>

За статтями 116 («Умисне вбивство, вчинене в стані сильного душевного хвилювання») та 118 («Умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення») кримінальних проваджень не відкривали. Таку інформацію журналістам vsim.ua надали в Головному управління Національної поліції у Хмельницькій області у відповідь на наш запит.

Де найчастіше скоюються вбивства?

Найчастіше місцем вбивства є безлюдна місцевість або приміщення, де жертва може залишитися наодинці зі зловмисником. За статистикою, найчастіше вбивства скоюються у містах. Найпоширенішим місцем є приміщення, дещо рідше — автомобільний або залізничний транспорт, зруйновані будівлі або такі, що будуються.

Яким є типовий «портрет» вбивці?

Всіх вбивць можна поділити на дві категорії. Перша категорія — це «побутові» вбивці. Вони скоюють злочин на ґрунті сімейних, побутових чи інших конфліктів. Зазвичай такі злочини не готуються заздалегідь, після скоєння вбивці не намагаються приховати злочин, його сліди та знаряддя. Особи злочинців рівною мірою можуть характеризуватися як позитивно, так і негативно.

Згідно зі слідчою практикою, типовий портрет «побутового» вбивці такий: чоловік у віці від 18 до 50 років, зловживає алкогольними напоями або наркотичними засобами, відрізняється антигромадською поведінкою, брутальністю, жорстокістю, нерідко підвищеною статевою збудливістю й неповажним відношенням до жінок, раніше, як правило, притягувався до кримінальної відповідальності. Серед таких вбивць нерідкі випадки психічних захворювань. Часто в ході слідства з'ясовується, що вони мають потребу в лікуванні від алкоголізму або наркоманії. Ця характеристика справедлива для більшості випадків побутових очевидних вбивств, а також деяких випадків вуличних корисливих вбивств.

Друга категорія вбивць — люди, які заздалегідь планують злочин. До таких належать «професійні» та «серійні» вбивці. Багато з них мають певні навички у скоєнні вбивств — це так звані «наймані» вбивці. Злочинці з цієї категорії активно перешкоджають слідству, намагаючись пустити його хибним шляхом.

Типовими рисами «серійного» вбивці є невисокий інтелектуальний рівень, наявність неяскравої вираженої патології, схильність до садизму та інших статевих збочень, які вони й реалізують при вчиненні злочинів. При вчиненні таких вбивств вони, як правило, використовують однотипні для своєї «серії» методи при підборі жертв, способи вчинення вбивств і способи їхнього приховання.

Особливо складними у розслідуванні є злочини професійних вбивць, які мають спеціальну підготовку, отриману в ході військової або іншої спеціальної служби, а також високорозвинені інтелектуальні здібності та знання у галузі криміналістики. Серед таких осіб обирають виконавців замовних вбивств окремі особи або організації.

Яким є типовий «портрет» жертви вбивства?

Переважно жертвами вбивств є чоловіки. Якщо ж жертвою є жінка, то мотивом вбивства в такому випадку зазвичай є ревнощі чи сексуальні або корисливі спонукання.

Характеристики людей, які мають найбільший ризик стати жертвою вбивства, у рейтинговому порядку:

Кого визнали винним в убивствах у Хмельницькому?

Вбивство біля «Сілістри»

Наприкінці минулого року, 28 грудня, мешканець Хмельницького отримав вирок за умисне вбивство, скоєне чотирма роками раніше біля ресторану «Сілістра». У цілому воно відповідає типовим обставинам «побутового» вбивства, що описані вище. Зокрема, вбивця був п’яним, скоїв злочин на ґрунті раптового конфлікту, злочин заздалегідь не готував, втекти або приховати злочин не намагався. Далі розповідаємо про цю ситуацію детальніше.

З реєстру судових рішень про особу злочинця відомо таке: це чоловік, уродженець Хмельницького, з базовою загальною середньою освітою, неодружений, на момент вбивства працював водієм, має трьох неповнолітніх дітей, раніше не судимий.

17 вересня 2016 року близько 02:48 хмельничанин був біля барної стійки у ресторані «Сілістра» в нетверезому стані. У цей час він почав сварку з чоловіком, якого не знав раніше, та намагався вдарити його в голову. При цьому їх розборонили інші відвідувачі закладу. Після цього чоловіки домовилися продовжити розбірки на вулиці. Все це бачив інший чоловік, який вирішив піти з ними, аби розборонити їх.

Згодом, близько 02:56, чоловіки продовжили сварку на майданчику біля «Сілістри». Там засуджений вдарив ножем того третього чоловіка, який прийшов їх розбороняти. В результати останній отримав травму печінки та крововилив у черевну порожнину. Після цього він пішов у приміщення «Сілістри» звідки його забрала «швидка».

Після цього, близько 03:00, злочинець присів на огорожу біля фонтану. За шість хвилин після цього він підійшов до чоловіка, з яким почав сварку раніше, та знову почав з’ясовувати стосунки. Все це переросло у бійку, в якій вбивця вдарив опонента ножем у серце та стегно. Останній відійшов до фонтану та ліг на огорожу. Близько 03:20 в міській лікарні констатували його смерть. Пізніше судово-медична експертиза встановила, що загиблий був п’яним.

Під час слідства вбивця зізнався у скоєному та розповів, що конфлікт виник, оскільки загиблий нібито чіплявся до його дівчини. Рішення суду — визнати винним чоловіка за частиною 1 статті 115 («Умисне вбивство») та частиною 1 статті 121 («Умисне тяжке тілесне ушкодження»). Суддя призначив покарання — 9,5 року позбавлення волі, а також виплату моральних та матеріальних компенсацій.

Вбивство на Курчатова

Наступна ситуація нагадує попередню — у ній також йдеться про конфлікт в розважальному закладі, учасники якого перебували у стані алкогольного сп’яніння. Особливістю є те, що вбивство сталося 27 жовтня 2001 року, а вирок вбивця отримав 1 грудня 2020.

Про вбивцю відомо, що він народився у Городку, на момент винесення вироку мав неповну вищу освіту, був одружений, утримував двох неповнолітніх дітей, офіційно не працював, доти до кримінальної відповідальності не притягувався.

Отож, все почалося у молодіжному центрі «Діана» на вулиці Курчатова. 26 жовтня 2001 року близько 21:30 молода компанія відзначала день народження знайомого. Бувши п’яним, неповнолітній на той час хлопець намагався запросити на танець дівчину, але та йому постійно відмовляла. Близько півночі 27 жовтня хлопець знову намагався запросити на танець дівчину, і та йому знову відмовила. Втім, він продовжив наполягати та створив таким чином конфлікт.

Вночі 27 жовтня хлопець зустрівся з іншим учасником свята, який теж був п’яним, поблизу підприємства «Ростмир». Він намагався з’ясувати, де знаходиться дівчина, яку він хотів запросити на танець, та штовхнув співрозмовника. Той у відповідь побив його — спочатку кулаками, потім ногою по голові. Через це потерпілий знепритомнів.

Хлопець подумав, що його опонент помер, і зателефонував братові. Вони разом завантажили непритомного юнака в авто та перевезли до осушувального каналу Південного Бугу. Там кинули його у воду, внаслідок чого непритомний хлопець захлинувся водою.

Під час судового засідання підсудний заперечував свою причетність до вбивства. З реєстру судових рішень відомо, що батьки загиблого впізнали свого сина 3 березня 2002 року в морзі. Тривале розслідування пов’язане з проведенням судово-медичних експертиз та розглядом справи в судах апеляційної й касаційної інстанцій. Відомо також, що підсудний та його брат повідомляли про застосування насильства під час розслідування, через що відкривало кримінальну справу Державне бюро розслідувань.

Зрештою підсудного визнали винним за частиною 1 статті 119 («Вбивство через необережність») та звільнили від відбуття покарання через закінчення терміну давності. Крім того, призначили сплату матеріальної шкоди.

Вбивство торговиці валютою на Львівському шосе

Наступний випадок відрізняється від попередніх тим, що конфлікт виник не на місці події, а раніше. Крім того, жертва та вбивця є жінками. Про підсудну відомо, що вона народилася у Старокостянтинівському районі, має неповну вищу освіту, не працює, не одружена, до кримінальної відповідальності раніше не притягувалася.

Отож, 17 вересня 2017 року близько 16:00 мешканка Хмельницького прямувала за своєю знайомою, йдучи у напрямку від базару на Львівському шосе. У під’їзді, де мешкала жертва, вбивця вдарила її ножем у грудну клітку, а також у шию та інші частини тіла. Внаслідок удару в область серця була травмована аорта, через що жінка померла на місці. Інші ушкодження не могли спричинити смерть.

Під час судового розгляду підсудна пояснила, що загибла жінка раніше продала їй долари США. Потім підсудна хотіла знову обміняти її на гривні, але торговиця їй відмовила, пояснивши, що банкноти підроблені. Коли підсудна гуляла на Інститутській, то побачила торговицю, та вирішила поговорити і пішла за нею.

Дійшовши будинку, потерпіла зайшла до тамбура квартир, а підсудна вирішила її почекати, не знаючи, в яку саме квартиру зайшла торговиця. Потім підсудна подзвонила в одну з квартир, загибла їй відкрила та сказала, що вийде до неї і вони поговорять. Зрештою торговиця вийшла, почала себе поводити агресивно, приставила ножа та почала бити. Підсудна злякалася, вихопила ножа, а торговиця почала її бити палицею. Жінка прикривала рукою голову в якій був ніж, і, на її думку, випадково поранила загиблу. Після цього злякалася та вибігла з під’їзду.

Зрештою підсудну визнали винною за частиною 1 статті 115 («Умисне вбивство») та засудили до 15 років позбавлення волі, а також задовольнили позов потерпілих про компенсацію моральної шкоди.

Як розслідують вбивства

При розслідуванні вбивств виділяють сім слідчих ситуацій, залежно від яких різняться й етапи розслідування. Перелік цих ситуацій такий:

При перших трьох ситуаціях порядок дій слідства такий:

Такий же порядок дій характерний для ситуації №5, з тією різницею, що перевіряють також версії про самогубство, нещасний випадок, природну смерть тощо.

При ситуації №6 розпочинається пошук інших частин тіла, а також виявлення людей, які зникли безвісти, але ще не взяті на облік. При виявленні кожної нової частини тіла проводиться її огляд та огляд місця виявлення. Судово-медична експертиза встановлює, чи всі знайдені частини належать одній людині. Надалі встановлюють стать, вік, расу, національність особи, причину смерті, прижиттєві ушкодження, наявність слідів алкоголю, наркотиків та отрут тощо. Отримані дані дозволяють встановити спосіб убивства й будувати версії про час і можливі місця розчленовування трупа.

При ситуації №7 дії слідства передбачають збір максимальної кількості інформації про зниклого. Наприклад, ознаки його зовнішності, спосіб життя, взаємини з родичами й знайомими, наявність або відсутність серйозних конфліктів у родині, плани на найближче майбутнє, наміри виїхати або піти з дому, приятельські і неприязні відносини, інтимні зв'язки, адреси його родичів і знайомих, місця відпочинку й відряджень в останні роки, наявність захворювань, які могли б призвести до раптової смерті, втраті пам'яті або орієнтування в просторі.

Надалі перевіряється, чи немає зниклого у лікарнях, моргах, місцях позбавлення волі. Також опитуються родичі та знайомі, перевіряється, чи не було в місці ймовірного зникнення аварій, стихійних лих чи масових заворушень. Крім того, перевіряють ознаки вбивства у місцях перебування зниклого.

При ситуації №8 спершу встановлюється, чи є дійсно смерть дитини є наслідком умисних дій, а не, наприклад, вродженої вади. Відомо, що вбивство дитини зазвичай скоюється після пологів, у позалікарняних умовах, за місцем проживання матері дитини, а трупи виявляються недалеко від місця пологів. Для встановлення особи матері виявляються жінки, які зверталися до медичних закладів з приводу майбутніх пологів або бажали перервати вагітність. Серед них відбирають випадки, коли про народження дитини невідомо. При виявленні підозрюваної жінки, по-перше, виявляють та вилучають медичну документацію, і, по-друге, проводять судово-медичну експертизу. Остання встановлює, чи народжувала жінка і як давно. Це дасть основу для її допиту.

Які слідчі дії є основними?

Огляд місця події, а також тіла, є невідкладною слідчою дією. Характер вбивства орієнтує на пошук слідів, типових для певних знарядь вчинення злочину. Так, слідами застосування вогнепальної зброї є гільзи, стріляні кулі, сліди крові та опору, а також мікросліди та сліди-нашарування. Завдяки цьому можна встановити тип зброї, з якої стріляли.

При огляді проводиться фото- або відеозйомка. Участь у цьому процесі бере судово-медичний експерт. Перед транспортуванням тіло жертви рекомендується упаковувати у спеціальний мішок. У протоколі обов'язково перераховуються всі речові докази. Їх рекомендується упаковувати окремо, додаючи опис.

Допит свідків. Як свідки при розслідуванні допитуються очевидці, родичі, знайомі, колеги загиблого та підозрюваного, а також інші особи, які можуть повідомити важливу інформацію. У кожного з них з’ясовується, як вони потрапили на місце злочину, що привернуло їхню увагу, якими є розвиток та послідовність подій, відомі їм дані щодо злочинців, дії винного та загиблого перед злочином.

Якщо допитується особа, яка виявила тіло, то у неї з’ясовується, за яких обставин був знайдений труп, хто перебував біля нього або поблизу, чи був загиблий у свідомості, і якщо так, то що говорив. Крім того, з’ясовується, чи підходив очевидець до тіла, чи змінював його положення, чи відлучався від місця події до приїзду правоохоронців, і якщо так, то хто залишався біля тіла.

Допити підозрюваних. Ці слідчі дії є одними з найважливіших. Як правило, до першого допиту слідство не має докладної інформації про обставини вбивства та його учасників. Тому ці дані не варто використовувати під час першого допиту. Слідчий має з’ясувати, як давно підозрюваний знайомий із загиблим, якими були відносини між ними, за яких обставин вони зустрілися в день вбивства, як проводили час, чи не було між ними сварок, якщо так, то які її причини. Крім того, з’ясовується, як та чим були заподіяні ушкодження загиблому, якими є обставини злочину та обставини на його місці, а також деталі, які можуть бути відомі тільки вбивці.

Судово-медична експертиза. Її призначають обов’язково згідно з кримінально-процесуальним законодавством. Така експертиза має з’ясувати:

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Хмельницького за сьогодні
20:42 Предстоятель ПЦУ Епіфаній відвідав Хмельниччину (ФОТО) 19:53 На Хмельниччині попрощались із чотирма захисниками України. Хто вони 19:14 На Хмельниччині правоохоронці врятували від загибелі трьох кошенят (ФОТО) 18:34 Понад 110 тисяч виманили "мобільні оператори" у двох жителів Кам'янеччини Від читача 18:27 АРТЕРІАЛЬНА ГІПЕРТЕНЗІЯ. Чим небезпечна? Що потрібно знати? 17:51 Робота у Хмельницькому: є 367 вакансій (СПИСОК) 17:17 Смертельна аварія поблизу Хмельницького: водій «BMW» влетів в дерево і загинув 16:58 Погрози відключити світло та виселити: деталі конфлікту у садівничому товаристві «Дружба» 16:16 Прокуратура позбавила підприємця землі вартістю понад 1 мільярд гривень 15:37 10 найпопулярніших сімейних лікарів Хмельницького: рейтинг за деклараціями 15:04 За збиття поліцейської та двох військових водій з Хмельниччини уник покарання 14:21 На Хмельниччині зростає захворюваність на вітряну віспу 13:48 У Хмельницькому проведуть велодень. Збиратимуть гроші на дрони-камікадзе 13:11 У Шепетівці легковик збив пенсіонерку на велосипеді 12:20 У Хмельницькводоканалі є 14 вакансій (СПИСОК) 11:16 У психлікарні в Скаржинцях запланували ремонти на 20,5 мільйона 10:15 Де найбільше ухилянтів та скільки на Хмельниччині 09:22 Оновили графіки відключень світла на Хмельниччині на 20 травня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому
keyboard_arrow_up