Зникаючі й рідкісні види птахів: кого з Червоної книги можна зустріти на Хмельниччині

  • Для того, щоб могти захистити, потрібно знати, як виглядають тварини з Червоної книги.
  • Для прикладу ми зробили підбірку птахів, які у свій час заселяли територію Хмельницької області.  
Зникаючі й рідкісні види птахів: кого з Червоної книги можна зустріти на Хмельниччині

Тварини зараз, як ніколи, потребують захисту. Чимала кількість занесена до Червоної книги. Це може допомогти вберегти окремі види від вимирання.

На території Хмельницької області також є тварини, які знаходяться під захистом. Вони мають статус чи то "рідкісні", чи "зникаючі", чи "вимираючі". У будь-якому випадку з часом їх може не стати, якщо про них не потурбуватися.

Так, у підбірці ви можете ознайомитися із птахами, яких зафіксували на території Хмельниччини. Вони також у Червоній книзі.

Глушець (глухар)

Осілий вид. Заселяє ліси тайгового типу. Самець чорно-бурий з «борідкою», над оком червона «брова», біля основи крила - біла пляма, дзьоб білий. Самка - бура, дзьоб також бурий. Зник з околиць Славути (Хмельницька область після 1923 року

Гоголь

Займає прісні водойми, оточені лісом з дуплистими деревами.

У самця тулуб білий, голова чорна з зеленим відблиском та білою плямою біля дзьоба, дзьоб чорний. Самка, самець улітку - темно-сірі, голова коричнева.

Голуб-синяк

Гніздовий, перелітний птах. Заселяє ліси різного типу, перевагу віддає листяним і мішаним, старим, з дуплистими деревами, поряд з відкритими місцями.

Гуска мала (гуска білолоба мала)

Місцем гніздування обирає схили берегів річок, вкриті густою рослинністю. У дорослого тулуб темно-бурий, черево і підхвістя білі, на лобі велика біла пляма, навколо ока жовте кільце; дзьоб (коротший за 40 міліметрів - головна відмінність від гуски білолобої) та лапи рожеві. Молоді птахи буруваті, без білої плями на лобі.

Кульон великий (кроншнеп великий)

Це найбільший кулик, що трапляється на Україні. Гніздиться на заплавних луках, іноді на полях, пасовищах, сінокосних луках. Дорослий птах зверху темно-бурий з білуватою строкатістю, над оком - світла «брова», низ спини, поперек, надхвістя і черево білі з темно-бурими рисками на грудях, волі та боках тулуба. Спід крил білий, махові пера бурі. Хвіст білий з бурими поперечними смугами. Дзьоб довгий, темно-бурий, загнутий донизу, ноги темно-сірі. У молодого птаха риски на боках менш виражені.

 

Кульон середній (кроншнеп середній)

Не утворює великих зграй, найчастіше трапляються поодинокі птахи або невеличкі групи. Можна зустріти на мілководних затоках, солоних озерах. Полюбляє дощові калюжі, де можна виловити якусь живність. Тіло зверху темно-буре зі світлою строкатістю, верх голови темно-бурий. Має білувату «брову» над оком і світлу поздовжню смугу на тім’ї. Низ спини, поперек, надхвістя і черево білі. 

Лелека чорний

Оселяється в старих лісах поблизу водойм і боліт, у період міграцій трапляється на луках, пасовищах, полях поряд з водоймами. У дорослого птаха груди, черево і підхвістя білі, решта оперення чорна з металічним полиском. У молодого птаха чорний колір з бурим відтінком.

Лунь степовий

 Рідкісний пролітний птах. Полюбляє оселятися в заростях бур’янів, чагарників. Самець зверху світло-сірий, знизу білуватий з вузькими чорними вершинами крил. Самка бурувата зверху і світло-вохриста з дрібними поперечних рисками знизу, з контрасним білим надхвістям. 

Нерозень

Заселяє заплави рік, особливо вологі луки та пасовища біля берегів озер. Самці та самки мають бурувато-сіру голову з темними дрібними рисками. Спина у самців сіро-бура, підхвістя і надхвістя чорні, на крилах «дзеркальце» білого та каштанового кольорів, яке є також і у самок, але меншого розміру. У самок спина, груди та боки тулуба темно-бурі з іржавими поперечними смужками, нижня частина грудей і черево білувато-оранжеві.

Підорлик малий

Віддає перевагу ділянкам волого старого листяного та мішаного лісу, що межує з від-критими просторами (луки, поля, болота). У дорослого птаха оперення буре, верх голови і задня частина шиї світліші; на надхвісті нерідко буває біла смуга; махові пера темно-бурі.

 

Сапсан

Гніздиться поблизу відкритих просторів, де полює, іноді — у великих містах на високих будівлях. Дорослий птах зверху сизувато-сірий, голова і шия темніші; від кута рота донизу йдуть чорні «вуса»; нижня частина - біла з темними поперечними смугами на грудях і череві; дзьоб сірий, очі темно-коричневі.

Сиворакша

Гніздовий перелітний птах. У дорослого птаха в забарвленні переважає яскравий зеленкувато-синій колір, передній край крил фіолетово-синій. Молодий птах не так яскраво виражений у кольорі, з бурим відтінком.

Скопа

Гніздовий перелітний птах. Оселяється поблизу великих водойм, маловідвідуваних людиною. Гніздо розміщують на високих деревах на верхівці або товстих бічних гілках крони. Самка за розмірами дещо більша від самця, за забарвленням не відрізняється. 

Шуліка чорний

Перелітний птах. Важливою умовою для гніздового біотопу виду є наявність, з однієї сторони, водних просторів — річок, озер, водосховищ, ставків, де птахи живляться, а з іншої, лісів (навіть невеличких) для влаштування гнізд. 

Сорокопуд сірий

Гніздиться на великих лісових галявинах, згарищах, лісосіках, узліссі. Гнізда влаштовує на кущах чи невеличких деревах. 

Зверху сірий, на голові чорна смуга, яка проходить через очі; крила та хвіст чорні, на крилі біла пляма.

Читайте також: Зникаючі й рідкісні види метеликів: кого з Червоної книги можна зустріти на Хмельниччині
 

Новини за темою
Коментарі (1)
  • Novak Volodimir

    Корисна стаття. На жаль, глухаря на Хмельниччині вже немає понад 100 років... Проте, ще є ряд інших рідкісних видів: пугач, сипуха, тетерев, білоока чернь, орел-карлик, змієїд, сірий журавель... залітає балабан, підорлик великий, могильник, беркут, сова бородата, ходулоччник, кулик-сорока, золотомушка червоночуба та інші... А останніми роками появились косарі (колпиці), можливо й гніздуються...
22:30 Розбите авто патрульних і спалений "Opel": хроніка ДТП у Хмельницькому 20:15 Останній дзвоник-2018: графік святкових лінійок у хмельницьких школах 19:08 Хмельницькі патрульні спіймали водія з підробленими документами 18:00 Синоптики розповіли, коли повернеться спека. Прогноз погоди у Хмельницькому на тиждень 17:20 На Хмельниччині за хабар судитимуть сільського голову 16:45 У Летичеві упіймали любителя "кримінальної" риболовлі 16:42 Символічна збірна 2-ого туру міні-футбольної ВСІМ Бізнес-ліги 16:13 Вандалів, які потрощили яйця на Проскурівській, не можуть знайти шостий тиждень play_circle_filled 15:48 22 травня мешканці 9 вулиць Хмельницького залишаться без світла 14:55 Три роки позбавлення волі отримав 20-річний наркоторговець з Шепетівки 14:05 У Шепетівці мотоцикл в'їхав у "BMW". Загинув 17-річний хлопець 14:04 Новини компанії: ПриватБанк кредитує агро-бізнес на особливих умовах 13:30 22 травня мешканці двох вулиць Хмельницького залишаться без води

У вівторок практично всю Європу поливатиме дощами, Україну теж не омине. А якою буде погода далі та коли чекати повернення...

Водія зупинили за порушення правил дорожнього руху. Під час перевірки виявили невідповідності у реєстраційній картці...

Що робити, якщо ви облилася окропом або доторкнулася до гарячої праски? Міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун...

Пакунок обмотаний поліетиленом чоловік намагався перекинути через паркан СІЗО, але його спіймали. В "посилці" виявили мобільні...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up