Вже з вересня по всій країні стартує пілотний проект “Нова українська школа”. Учасниками будуть 100 загальноосвітніх навчальних закладів по всій країні. Серед них і Хмельницька спеціалізована школа I ступеня № 30, що знаходиться на проспекті Миру 76/6. Саме там два класи першачків почнуть навчати за новими принципами. Та в департаменті освіти кажуть, що до таких нововведень не готові.
- Ні методично, ні технічно нас до цього не підготували. Надійшов лист з переліком обладнання, яке потрібно мати у цих класах для навчання. Там близько 40 найменувань. Це все має закуплятись за кошти з місцевого бюджету. Мають бути і одинарні парти для першачків, і мікроскопи, і розважальні ігри. Методики, як такої, поки нема. Можливо, ще надсилатимуть, - розповідає vsim.ua директор департаменту освіти і науки Хмельницької міської ради Роман Миколаїв.
Серед основних нововведень у початковій школі - інтегровані уроки, ранкові зустрічі, ігрові форми навчання та зміни в оцінюванні. Вчителі, які викладатимуть у експериментальних класах вже пройшли навчання. Планується, що вчитель перестане бути просто викладачем, а буде наставником для першокласника.
З предметів хочуть залишити лише мову, математику, іноземну мову, фізкультуру та мистецтво. Решту першачки будуть вивчати на інтегрованому курсі «Я досліджую світ». Багато часу повинні приділяти руху, прогулянкам та іншим активним заняттям.
Ранок для дитини має починатись «Ранковою зустріччю». Учні разом з вчителем сідають в одне коло і вітаються один з одним, діляться своїми успіхами, бажають один одному гарного дня.
Домашні завдання хочуть скасувати. Також не буде жодних «сонечок», п’ятибальних чи дванадцятибальних систем. Відмінити планують також дзвінки на урок і з уроку.
Орієнтовний перелік засобів навчання в початковій школі
1. Мовний складник
- Набір наочно-дидактичних матеріалів з української мови - 7*
- Набір наочно-дидактичних матеріалів з іноземних мов (англійська, німецька, французька, іспанська) - 7*
2. Логіко-математичний складник
- Набір цифр і знаків на магнітах - 1
- Набір моделей геометричних тіл та фігур (дерев'яні / пластикові) - 1
- Набір мірного посуду (пластиковий) - 2
- Терези з набором важків або електронні ваги - 2
- Математичний планшет - 7*
- Танграм - 7*
- Навчальний набір грошових знаків - 7*
- Лічильний матеріал (набір Кюізенера, пластикові геометричні фігури тощо) - 7*
- Модель механічного годинника, настільна (24 години, годинна, хвилинна, секундна стрілки) для учнів - 7*
- Набори з конструювання з різними способами з'єднання деталей (50-100 елементів) - 7*
- Килимок-конструктор з пазлів - 4
3. Природничо-науковий складник
- Лупа шкільна (семикратне збільшення) - 7*
- Мікроскоп учнівський малий - 7*
4. Художньо-мистецький складник
- Комплект дитячих музичних інструментів (ксилофон/металофон, сопілка/дудка, маракаси, бубон/барабан, трикутник тощо) - 1
- Ляльки-рукавички для театральних ігор (5-6 штук) - 7*
5. Технічне обладнання
- Оргтехніка (принтер, сканер, копір, ламінатор) - 1
- Аксесуари для БФП - 2
- Набір чорнила (чорне) - 2
- Набір чорнила (кольорове) - 10
- Папір багатофункціональний офісний (500 аркушів), плівка для ламінування - 1
6. Додаткове обладнання
- Демонстраційний комплект приладів (лінійка 1 м, 2 трикутники, циркуль) - 1
- астільні розвивальні ігри (головоломки, лабіринти тощо) - 7*
- Мультимедійний проектор, ноутбук - 1
- Відкриті шафи для зберігання засобів навчання - за потребою
- Контейнери для роздаткового матеріалу - за потребою
- Фізична та адміністративна карти України - 1
- Глобус - 1
* у розрахунку 1 на групу учнів з 4 осіб
У школі № 30, що бере участь у пілотному проекті, до нововведень ставляться з оптимізмом. Готові і до зміни методики викладання для експериментальних класів. Мовляв, школа вже давно стала інноваційною і не боїться нового. Говорять і про те, що кількість уроків на тиждень для першокласників не зміниться. Їх буде 23, як і минулого року. Проте 7 з них будуть інтегрованими. А кожен тиждень навчання буде мати свою тематику.
- Ми завжди виступаємо за інновації. Якщо говорити про ранкове спілкування, то ми його практикуємо вже 24 роки з нашими учнями. Ми використовували вже і роботу у групах, і парну роботу. Пробували проводити інтегровані уроки, бінарні уроки, коли працює двоє вчителів в парі, - розповідає директор Хмельницької спеціалізованої школи № 30 Інна Мудра.
Однак у школі нарікають на те, що зміни для початкових класів понесуть і витрати. Міністерство видало наказ, у якому йдеться про те, що фінансування йтиме з місцевих бюджетів. Оприлюднили і перелік необхідного обладнання, яке має бути у експериментальних класах.
- Ми вже другий тиждень обговорюємо з департаментом питання фінансування. Хочемо на 5000 гривень зараз купити засоби для навчання. Думали придбати математичний планшет, набір Кюінезера, мірний посуд. Але проблема, що наші великі фірми зараз не мають такого обладнання у наявності. Інтегроване навчання у класах передбачає роботу у групах. Для зручності дітей потрібні одномісні парти. Нам обіцяли, що на листопадовій сесії зроблять уточнення бюджету, будемо виходити також з коштів з нашого спецрахунку, - пояснює Інна Мудра.
Читайте також: На тренінги в парку Чекмана зберуть вчителів, батьків і дітей
Триместрів не буде. Скільки триватиме навчання в школах Хмельницького
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.