Ліцеї замість звичайних шкіл: для чого потрібні зміни та як це вплине на навчання дітей

Ліцеї замість звичайних шкіл: для чого потрібні зміни та як це вплине на навчання дітей
  • До 2027-го в області мають завершити реформу профільної середньої освіти. 

  • Ліцеї будуть призначені лише для старшокласників, гімназії – 5-9 класів. 

  • Розповідаємо, як це вплине на навчання дітей.

Із 2020 року в Україні триває реформування профільної середньої освіти. Згідно із Законом України «Про повну загальну середню освіту» завершити все мають до 2027-го. Це передбачає ліквідацію звичних ЗОШ й створення мережі початкових шкіл, гімназій та ліцеїв. Щодо останніх: їх на Хмельниччині буде 48. Відповідне розпорядження нещодавно підписав начальник обласної військової адміністрації Сергій Тюрін. Ці зміни почнуть діяти з 2027 року. 

Детальніше про реформу 

Наразі триває третій етап реформування відповідно до вищезазначеного Закону. Відтак звичних усім ЗОШ, де навчалися діти від 1 до 11 класів (або середньої ЗОШ - від 5 до 11 класів класів) не буде. Всі освітні установи поділять на три типи: 

  • початкова школа (1-4 класи); 
  • гімназія (5-9 класи); 
  • ліцеї (10-11 класи, згодом – 12 класи). 

Відео дня

Тобто діти постійно переходитимуть у різні навчальні установи. До 2027-го, допоки реформа повністю не закінчиться, передбачений варіант, що, наприклад, ліцей міститиме у собі й гімназію (в одному закладі навчатимуться діти від 5 до 11 (з 2027-го – 12 класів). Через три роки їх остаточно розділять. Поки що цей процес відбувається плавно. 

– Наявність гімназій у структурі усіх ліцеїв дає наразі право навчальним закладам до 1 вересня 2027 року провадити освітню діяльність з метою отримання здобувачами освіти документа про базову загальну середню освіту, – йдеться у повідомленні Хмельницької ОВА.  

Також згідно із інформацією Хмельницької обласної військової адміністрації у 2024 році Кам’янець-Подільський ліцей «Славутинка» припинив набір учнів до 5 класу з 1 вересня 2024 року, що стало черговим кроком для переходу навчального закладу до структури старшої профільної школи з 01 вересня 2027 року. В свою чергу Славутський ліцей цьогоріч не проводив набір до 7 класів. 

Що стосується безпосередньо ліцеїв, їх, як вже відомо, буде 48 в області. Та ці освітні установи теж матимуть свій поділ: на академічний та профільний. Останні будуть функціонувати на базі училищ і діти після 9 класу вивчатимуть там уже предмети безпосередньо для здобуття вже професії: наприклад кухарі – хімію. 

– Ми плануємо пілотувати різні моделі, адже учні матимуть індивідуальні освітні траєкторії, які можна побудувати по-різному. Траєкторія може формуватися за чітко регламентованим профілем або пропонувати учням на вибір усі предмети й інтегровані курси. Може бути змішаний варіант, коли є профіль із ядром змісту і вибір частини предметів і курсів у межах профілю та поза ним. Тому в пілоті будемо впроваджувати різні моделі, щоб вибрати ту, яка найкраще підходить для нашої системи освіти, учнів та вчителів, – розповів заступник міністра освіти та науки Андрій Сташків. 

У академічних ліцеях навчатимуться лише діти, які перейшли у 10, 11 та 12 класи – тобто це та ж повна загальна середня освіта, однак з поглибленим вивченням конкретних предметів і зменшенням кількості годин загальних. Акцент у їхньому буде на конкретних профілях, наприклад математичному чи гуманітарному. Тобто учні більше вивчатимуть ті предмети, які їм потрібні для вступу до ВИШів: майбутні філологи матимуть більше годин з української мови, а, наприклад, охочі стати юристами – з правознавства. 

Наскільки готова до цього Хмельниччина 

Якщо поглянути на перелік затвердженої мережі ліцеї, то, наприклад, у Красилівській громаді він такий буде один. Його утворили в 2020-му: тоді із 10 шкіл створили 9 гімназій та 1 ліцей. Директорка цього закладу Олена Ковальчук розповіла vsim.ua: на 2023-2024 навчальний рік в них було 650 учнів в 28 класах. 13 з них – профільні: українська мова та література; історія України та Всесвітня історія; математичний напрямок; біологічний й інші. Наразі відбувається поступове виведення початкової школи зі структури ліцею. Набирають професійний колектив. 

– В закладі освіти працюють вчителі, які були найкращими фахівцями і вони прийшли до нас а академічний ліцей з всіх шкіл громади. Вони, поки що, були прийняті по бажанню, без конкурсу, але по співбесіді й працюють на високому рівні. Також в нашому закладі навчаються не лише з міста, але й із 16 сіл громади. Підвозиться трьома маршрутами, шкільними автобусами – 58 учнів. 

У Славуті ще у 2020 році, замість дев’яти ЗОШ, створили три ліцеї та шість гімназій. Це  були типові школи з 1 по 11 класи. Після реорганізації учні класами переводилися із закладу в заклад, вчителі так само. В рамках трансформації наразі в громаді діятиме лише один академічний ліцей, де діти навчатимуться за профілями. Для учнів 10-11 класів цьогоріч навчальний рік розпочнеться у новому приміщенні, який почали будувати з 2018-го і витратили орієнтовно 68 мільйонів гривень: частково державна субвенція, решта – з міського бюджету. 

– Ми реформували вже освіту: створили відповідні гімназії і ліцей єдиний на території громади. Він працював на базі старої школи, а зараз переходять сюди, розміщуються в цьому закладі старші класи: 10, 11, 12. Чотири профілі буде: філологічний, фізико-математичний, іноземний та природничі науки. 

 

Мер міста додав: наразі питання про довезення дітей з громади до ліцею все ще вирішується. В перспективі міськрада організовуватиме транспорт. 

– Ми будемо дивитися. Більше в нас тут будуть з міста. Якщо будуть з сіл - будуть під’їжджати. 

Що стосується Хмельницької громади, ліцеїв має бути 12. Раніше заступник міського голови Михайло Кривак в коментарі vsim.ua розповідав: завдяки такому реформуванню діти не лише отримуватимуть поглиблені знання за конкретними профілями, але й це дасть можливість батькам зекономити на репетиторах.Хоча й потрапити в ліцей буде не легко: 

– Це будуть багатопрофільні центри, куди будуть вступати з 2027 року за результатами ЗНО, які будуть проводитися в 9 класах. Після того, маючи на руках сертифікати, учні можуть переходити в академічний ліцей або в професійно-технічний ліцей чи вступити в інший заклад, – каже Михайло Кривак.

Читайте також: 

На Хмельниччині хочуть залишити 48 ліцеїв (СПИСОК)

На Хмельниччині добудовують одне із найбільших укриттів області: скільки коштувало та яка місткість

Школи Хмельницької області отримали сім нових автобусів

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (3)
  • NatA

    Вже нема в нас до чого доманатись,лишились діти🤦
  • Читач09

    Не читала, Але очевидно що ці ліцеї і гімназії повна зерня.
  • Читач90

    Нашим можновладцям тільки й потрібна тупа неосвідчена челядь. І все до цього роблять.

keyboard_arrow_up