Скорочення вишів на Хмельниччині. Скільки є зараз та яких може не стати

Скорочення вишів на Хмельниччині. Скільки є зараз та яких може не стати
Фото depositphotos.com
 • В уряді вирішили зменшити кількість вишів у державній власності.

 • Ті, кого об’єднають, отримають фінансування Світового банку.

 • Дізналися, що може змінитися на Хмельниччині.

В Україні планують реформувати заклади вищої освіти, зменшивши їхню кількість. Це стосується і тих, які розташовані на Хмельниччині. Основна мета — покращення якості вищої освіти та підлаштування під кількість студентів. У цьому матеріалі розповідаємо, що може бути з хмельницькими вишами та якою має бути вища освіта в майбутньому.

Навіщо знадобилося зменшувати кількість вишів

Основні причини майбутнього скорочення мережі закладів вищої освіти у своєму інтерв’ю виданню «The Ukrainians» назвав заступник міністра освіти Михайло Винницький.

Перш за все йдеться про зменшення кількості вступників. 2008 року з українських шкіл випустилися 640 тисяч учнів, 2023 року — 360 тисяч. До 2033 року їх буде ще менше — 300 тисяч з урахуванням окупованих територій. 2008 року на кожен виш припадало у середньому 6700 студентів, 2021 року — 3400 студентів. Даних 2023 року ще немає, але, ймовірно, це буде ще менше.

Відео дня

Крім того, є необхідність покращити якість освіти. Цього хочуть досягнути посиленням, в тому числі фінансовим та кадровим, тих вишів, які залишаться. За словами міністра освіти Оксена Лісового, можна концентрувати інвестиції «в одній точці», а фінансувати всіх потрохи — «недоцільно та безперспективно». Мало того, Світовий банк даватиме до 1,5 мільйона доларів (близько 59,3 мільйона гривень) на оновлення матеріально-технічної бази вишів, які об’єднуються. Гроші є кредитними, їх Світовому банку повертатиме держава.

Ще однією причиною є намагання держави відмовитися від вищої освіти як підготовки до першої роботи, а натомість підходити до неї як до середовища для формування світогляду та наукової роботи. Фахівців повинні готувати перш за все заклади професійної освіти. Михайло Винницький говорить, що така освіта має бути зовсім іншою, ніж так, яка є зараз (теперішні училища та ліцеї). В Україні за останні 20 років не менше 70% випускників шкіл вступали до закладів вищої освіти — часто лише заради диплома. У Європі ж до вишів вступають у середньому 45% випускників шкіл.

Як планують реформувати мережу вишів

Основними змінами, які слід очікувати хмельничанам, є (стосується тільки вишів державної власності):

Які виші є на Хмельниччині і що з ними може бути

Для підготовки цього матеріалу журналіст vsim.ua подав запит до Хмельницької обласної військової адміністрації, попросивши надати перелік закладів вищої освіти та дані про кількість студентів — бакалаврів та магістрів — у них. Як з’ясувалося, на Хмельниччині є 13 вишів. Станом на 1 січня цього року у них налічувалося щонайменше 18 389 студентів (два заклади не надали інформацію).

Результати щодо вишів державної власності такі:

З викладеного вище бачимо, що об’єднання може очікувати три виші Кам’янця-Подільського, оскільки у жодному з них немає 5000 студентів. Крім того, може не стати філії Донецького національного університету. Таким чином в області може залишитися загалом 10 вишів.

Коли саме відбудуться зміни, поки невідомо. У Міносвіти цього місяця повідомили тільки, що призупиняють процес об’єднання на період вступної кампанії. У Хмельницькій ОВА тим часом зазначили, що будь-якої інформації про об’єднання конкретних вишів у них немає.

Також є два комунальних виші, які підпорядковані Хмельницькій обласній раді:

Заплановані зміни їх не стосуються і рішення про об’єднання може ухвалити тільки облрада. Під час підготовки цього матеріалу журналіст vsim.ua звернувся до пресслужби ради з цього приводу, але відповіді поки не отримав. Якщо вона надійде, ми оновимо цей матеріал.

Також на Хмельниччині є п’ять приватних вишів, жоден з яких не має навіть тисячі студентів:

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (13)
 • Олександр Островський

  Так, можливо, це не зовсім стосується даної статті, але просто хочемо, щоб почули здобувачів освіти Хмельницького обласного ліцею!!! Приміщення ліцею майже повністю заставили віддати Військовому ліцею Державної прикордонної служби!!! Зараз в одному приміщенні співіснують два навчальні заклади!!! Кожного року врізають матеріальну базу ХОЛ, поступово зменшуючи чисельність учнів, ігноруючи велику кількість бажаючих навчатися там, сильний педагогічний колектив!!! Щороку ХОЛ виховує переможців всеукраїнських олімпіад та забезпечує найвищі показники із ЗНО та НМТ!!!
 • Ілона

  Шановні, так, Хмельницький обласний ліцей - це не вищий навчальний заклад, АЛЕ іде його рейдерське захоплення Прикордонною академією через релокований на основі незаконних наказів військовий ліцей із Сум! Ситуація критична, тому про це треба говорити! Треба розголосу!
 • Алочка

  Нерозумію для чого скорочувати Хмельницький обласний ліцей, навчається стільки дітей, але ж нашій місцевій владі так вигідніше .

  Бадовська reply Алочка

  А обласний ліцей це виш?

  Nataliіа reply Бадовська

  Ні

  Бадовська reply Nataliіа

  То до чого він у вашому коментарі? І Вищі ж платні, мають на себе заробляти, якщо студентів мало, то що ми маємо їх викладачів утримувати з податків? До чого тут влада? Так як зараз готують спеціалістів, то їх половину не треба

  Nataliіа reply Бадовська

  Проте після закінчення навчання в обласному ліцеї діти здають зно  на високі бали і поступоють до вишів на бюджет.

  Бадовська reply Nataliіа

  Так замітка була, що будуть частину вишів закривати, а не ліцеї.

  Group reply Алочка

  У дані статті мова не про ліцеї,а ВНЗ

  Ірина reply Group

  Все правильно,а то роботодавці вже навіть прибиральників хочуть мати з вищою освітою.
  Має вчитись у виші той хто хоче вчитись,а не кому батьки проплатили і купили диплом

  Андрій reply Ірина

  І Ви вважаєте що після скорочення щось зміниться?
  Хоча, зміниться, ціни будуть такі що тепер і той хто має бажання вчитися, то не зможе. ...

  Юрій Гудок reply Алочка

  Треба приміщення віджати! Що не зрозуміло...

  Толя reply Алочка

  Це Міносвіти

keyboard_arrow_up