11 вересня – Усікновення голови Івана Предтечі. Що це за свято та чого не рекомендують цього дня робити

Дізнавайтеся історію й суть свята, а також чому наші предки в цей день не варили борщу й не брали до рук нічого гострого та колючого.
У неділю, 11 вересня, християни східного обряду відзначають Усікновення голови Івана Предтечі. Це одне з головних свят, присвячених пророку, який передбачив пришестя Месії та хрестив Ісуса Христа у водах ріки Йордан.
Церква особливо вшановує святого Івана Хрестителя, Господнього Предтечу. Він єдиний з усіх Святих після Божої Матері, хто має свої свята Зачаття і Різдва. Про його великий культ свідчать аж шість празників упродовж церковного року.
Вшановуючи пам’ять Івана Предтечі, вірні дотримуються суворого посту. Зі сумом і жалем згадують усіх, хто постраждав за правду. У християнській історії Іван Хреститель став першим із них.
Історія свята
Святий Іван Предтеча народився в сім’ї священика, тривалий час жив у пустелі й вів аскетичний спосіб життя. Був проповідником. Постраждав, як вважається, за правду.
Після Хрещення Ісуса Христа в річці Йордані, Іван Предтеча продовжив своє служіння, закликаючи людей до покаяння та викриваючи їхні пороки та гріхи. Так сталося і з тетрархом Галілеї Іродом Антипою — одним із чотирьох рівноправних володарів Юдеї. Він був одружений з дочкою аравійського царя Арефи, але кинув її та почав жити зі законною дружиною свого брата Филипа Іродіадою. Іван Хреститель відкрито, перед народом, його вчинок називав негідним. Розлютившись, Ірод кинув пророка до в’язниці.
За біблійними переказами, в день свого народження Ірод влаштував пишний бенкет. На застіллі перед гостями безсоромно танцювала його падчериця Соломія, дочка Іродіади. Вона так догодила Іроду, що той поклявся перед гостями дати їй все, чого б не попросила.
Соломія пішла до матері за порадою. Іродіада навчила дочку просити голову святого Івана Хрестителя на таці. Почувши бажання Соломії, Ірод засмутився. Він боявся гніву Божого за вбивство пророка, але не насмілився порушити необережно дану клятву.
Івану Хрестителю відрубали голову й віддали Соломії. На блюді вона принесла її на банкет. Віддала матері. Гості затихли. Аж раптом - губи пророка в останнє промовили: «Іроде, не годиться тобі мати жінку Филипа, брата твого».
Сповнена злості Іродіада вхопила кинжал й пронизала ним голову святого. Проте цього їй здалося мало. З люті вона проштрихнула язик пророка голками, а відтак закопала усікновенну голову закопала в нечистому місці окремо від тіла. Дружина царського урядника Хузи Іоанна перепоховала її згодом на Оливній горі, поклавши в глиняний посуд. Тіло Хрестителя його учні поховали в Севастії.
До слова, голову святого Івана Предтечі ще тричі чудесно знаходили. Всі ці три знайдення віряни згадують 9 березня й 7 червня.
За церковними переказами, за скоєне кара Божа згодом впала і на Соломію, і на Ірода й Іродіаду.
Якось узимку Соломія переходила невелику замерзлу річку Сікоріс і провалилася під лід. Голова її опинилася зверху, а гострі крижини так здавили шию, що за якийсь час просто перерізали її. Тіло Соломії так і не знайшли, а голову на блюді принесли Іродіаді та Іроду.
Цар Арефа, батько покинутої Іродом дружини, не пробачив зятю безчестя своєї доньки й оголосив йому війну. Ірод війну програв. Спільно з Іродіадою їх було відправлено в ув'язнення спочатку в Галлію, а потім - до Іспанії. Там, під час землетрусу, під їхніми ногами утворилася глибока ущелина, в яку лиходії провалилися й були заживо засипані землею.
Традиції та заборони
У народі день Усікновення голови святого Пророка Предтечі й Хрестителя Господнього Івана йменували «Головосікою» або «Іваном Пісним». З покоління в покоління передавалися ряд заборон, яких дотримуються і нині.
- забороняється брати в руки гострі й колючі речі, що нагадують про мученицьку смерть святого: нiж, сокиру, пилку, голку, ножиці. Вважається, що ті, хто на Усікновення ножем користується, сам залишиться без голови;
- не рубають капусту, не зрізають мак, не копають картоплю, не рвуть яблука. І не їдять круглих фруктів й овочів. У народі кажуть: «Якщо зрізати головку капусти в цей день, то може потекти кров»;
- не вживають червоне вино, червоних помідорів, кавунів, бо вони нагадують кров святого. Наші прадіди цього дня навіть не варили борщу, бо це був єдиний день, коли, казали, його гріх їсти. А картоплю готували тільки в «мундирах», гарбузи - пекли, хліб відламували руками. Їли тільки пісні страви або й зовсім не їли;
- не подають страв на блюдах, тацях і не їдять з них;
- забороняється співати й танцювати. Вважається, хто порушує це, – на свою душу смертний гріх бере;
- забороняється виконувати й будь-яку фізичну роботу, зокрема, й хатню. А жінкам не рекомендують займатися рукоділлям;
- не можна заздрити, пліткувати чи сваритися;
- не можна вінчатися чи хрестити дитину.
Що варто зробити на Івана Пісного
- Піти до церкви. З давніх-давен вважалося, що саме у цей день можна вимолити зцілення від головного болю й пияцтва.
- Тримати суворий піст. Заборонені м'ясо, риба, яйця та молочні продукти. Для приготування їжі слід використовувати тільки олію. Вважається, що хто постить у день Усічення голови Івана Предтечі, тому уготовано помилування від гріхів. Здійсниться й будь-яке бажання цієї людини. Казали: «Хто з’їсть на Іоана Хрестителя скоромну їжу, той після смерті в рай не потрапить».
- Не проганяти білу собаку, якщо прибилася до вас. Вона принесе щастя. Бодай так вірили наші прадіди. Хоча казали, що найчастіше вона зникає одразу після того, як супроводила людину додому.
Народні прикмети
За народним віруванням від 11 вересня зазвичай починається «бабине літо», яке триває до 22 вересня. «З пісного Івана мужик осінь зустрічає, а баба своє літо починає», - казали люди. А ще - «Іван Пісний прийшов, літо червоне забрав», «Іван Пісний — зими батько хресний».
У лісі колись у цей день збирали лікарські коріння.
Наші предки вважали, що після Івана Пісного вже не буває гроз. Але якщо в цей день все-таки прогримить грім, то осінь надалі буде теплою й довгою. Теплою наступного року буде й весна.
Стежили за птахами. Вважали, що:
- велика кількість граків і шпаків означає довгу й теплу погоду;
- гусак, який летить цього дня, попереджає про затяжні дощі;
- журавлиний клин у небі до швидкого похолодання й ранньої зими;
- лебідь, який летить, – до снігу.
Читайте також:
- Церковні свята у вересні: що і коли відзначають (КАЛЕНДАР)
- Пости у вересні 2022: чого не можна їсти та робити
- Магнітні бурі у вересні 2022: коли вони будуть і як вберегтися
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
-
Іра Тимощук🙏🙏🙏
-
Микола БагінськийТреба ж таке ,а я не знав та сьогодні зварив борщ
-
Els McKovalЦе ж треба, чуваку голову відтяли, а придури придумали цьому визначний день, ще й свято святкують....гидота, а не релігія..
-
Лариса МасилюкСкільки часу ще люди будуть вірити у всілякі забобони🤦Любов Сердунич reply Лариса МасилюкДоки будуть раби... ДЯКУЮ!