14 лютого відзначають День святого Валентина: історія та цікаві факти про нього

-
День святого Валентина святкується вже кілька століть, і за цей час з’явилося безліч традицій, яким багато людей із задоволенням слідкують.
-
Відповідно, кожен рік свято «обростає» і новими фактами, що стосуються Дня закоханих.
-
Розповімо про них, про подарунки та як відзначають цей день в інших країнах.
Вважається, що День святого Валентина існує вже більше 16 століть, але свята “любові” відомі з ще більш ранніх часів – з часів стародавніх язичницьких культур. Наприклад, римляни в середині лютого святкували фестиваль еротизму, званий Lupercalia, на честь богині кохання Juno Februata. Історію появи Дня закоханих, де взялися “валентинки” та як відзначають цей день в світі розповіли на сайті Цікаво знати.
Історія цього свята
У свята є і конкретний «винуватець» – християнський священик Валентин. Ця історія датується приблизно 269 роком, в той час Римською Імперією правив імператор Клавдій II. Воююча римська армія відчувала гостру нестачу солдатів для військових походів, і воєначальник був переконаний, що головний ворог його «наполеонівських» планів – шлюби, бо одружений легіонер про славу імперії думає набагато менше, ніж про те, як сім’ю прогодувати. І щоб зберегти в своїх солдатах військовий дух, імператор видав указ, що забороняє легіонерам одружуватися.
Але закохуватися солдати не стали менше. І до їх щастя знайшлася людина, яка, не лякаючись імператорського гніву, став таємно вінчати легіонерів з їх коханими. Ним був священик на ім’я Валентин з римського міста Терні (Valentine of Terni). Мабуть, він був справжнім романтиком, тому що його улюбленими розвагами було мирити посварених, допомагати писати любовні листи і дарувати на прохання легіонерів квіти.
Ясна річ, як тільки про це дізнався імператор, він вирішив його «злочинну діяльність» припинити. Валентина засудили до страти. Трагедія ситуації була ще й у тому, що і сам Валентин був закоханий у дочку тюремника. За день до страти священик написав дівчині прощального листа, де розповів про свою любов, і підписав його «Твій Валентин». Прочитано воно було вже після того, як його стратили.
Згодом, як християнський мученик, що постраждав за віру, Валентин був канонізований католицькою церквою. А в 496 році римський Папа Геласіус (Pope Gelasius I) оголосив 14 лютого Днем святого Валентина.
З 1969 року в результаті реформи богослужіння святий Валентин був вилучений з літургійного календаря католицької церкви (разом з іншими римськими святими, відомості про життя яких суперечливі і недостовірні). Втім, і до 1969 року церква не схвалювала і не підтримувала традицій святкування цього дня.
Звідки повелися “валентинки”
Чи так це було чи інакше, але, по всій видимості, саме звідти повелося писати в День святого Валентина любовні записки – «валентинки».
Автор першої валентинки — французький герцог Карл Орлеанський, який в 1415 році сидів у в’язниці, в одиночній камері. Саме там він вирішив боротися з нудьгою шляхом написання любовних послань дружині. І до цього дня всі охочі можуть в цьому переконатися — записка зберігається в Британському музеї.
У наш час «валентинки» популярні настільки, що за обсягом продажів поступаються лише різдв’яним листівкам. Причому їх прийнято дарувати не тільки коханим, але і родичам, і друзям і навіть вчителям і колегам. Більш того, багато американців і європейці купують «валентинки» в подарунок своїм домашнім тваринам. А ще в це свято люблять влаштовувати весілля і вінчатися.
Цікаві факти про Валентинів день
-
У Західній Європі День святого Валентина став широко відзначатися з 13 століття, в США – з 1777 року.
-
Традиція дарувати цього дня подарунки міцніла з кожним роком і для деяких стала досить успішним бізнесом. Наприклад, на початку минулого століття у американців було прийнято посилати своїм нареченим марципани, які були досить дорогі.
-
У Японії традиція дарувати цього дня солодке з’явилася з подачі однієї великої фірми з виробництва шоколаду. Там почали святкувати День святого Валентина в 30-і роки, і до цих пір шоколад залишається найпоширенішим подарунком. До речі, там День святого Валентина злегка нагадує «8 березня для чоловіків», оскільки японські чоловіки отримують, мабуть, навіть більше подарунків, ніж жінки: чоловічі аксесуари типу бритви, лосьйону, гаманця і так далі.
-
У пристрасних французів в день святого Валентина прийнято дарувати коштовності, а в романтичній Данії люди посилають один одному засушені білі квіти.
-
У Британії незаміжні дівчата 14 лютого встають до сходу сонця, стають біля вікна і дивляться на чоловіків. Згідно з повір’ям, перший чоловік, якого вони побачать, і є суджений.
-
І на Русі було своє свято закоханих, ось тільки відзначали його не взимку, а на початку літа. Воно було пов’язане з легендарною історією кохання Петра і Февронії і присвячений Купалу – язичницькому слов’янському богу, сину Перуна.
-
У деяких мусульманських країнах, наприклад, в Саудівській Аравії, святкування Дня святого Валентина перебуває під забороною, оскільки вважається, що він пропагує сексуальну розбещеність. Тим, хто порушить цей забороняє закон, загрожує величезний штраф.
-
Зате в інших країнах зараз з’явилася мода на так звані «голі весілля», які проводяться в День закоханих. У момент церемонії одруження на наречених надіті тільки обручки. Ця традиція виникла на Ямайці, проте швидко поширилася по світу. Такі весілля проводять і в США, і в Китаї, і в деяких найбільш розкутих державах Європи. До речі, на батьківщині цього забавного звичаю є навіть пам’ятник – оголений наречений у фраку і наречена у фаті.
-
Ще одна цікава традиція – дарувати на День закоханих помідор (так багато століть робили французи) або паличку кориці (азіатський звичай). Це – таємна мова, тобто подібним подарунком закохані висловлюють свої почуття, простіше кажучи, зізнаються в коханні, якщо не наважуються вимовити це вголос.

Що ще святкують цього дня
14 лютого у всьому світі святкують не лише День закоханих, а й день дарування книг, День комп’ютерника, початок Великого посту у західних християн, день заснування YouTube та День душевного здоров’я.
У Німеччині 14 лютого прикрашають лікарні рожевими та червоними стрічками та проводять Богослужіння.
А як ви відзначаєте День закоханих?
Читайте також:
-
Вихідні та свята у лютому 2023: скільки відпочиватимуть хмельничани
-
12 лютого відзначають Собор трьох святих: історія свята та прикмети
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.