22 січня відзначаємо День Соборності України

22 січня відзначаємо День Соборності України
  • Це одне із знакових свят української держави. Дізнайтеся більше про День Соборності, як його прийнято відзначати, що в цей день зазвичай роблять на Хмельниччині. 

22 січня - особлива дата в історії України. Цього історичного дня 106 років тому українські землі вперше об'єдналися в одній державі, а головна традиція свята на початку 90-х стала наймасштабнішою антирадянською акцією. 

День Соборності України — державне свято. Його відзначають щороку в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.

У 1918 році, Українська Народна Республіка проголосила незалежність і боролася за право бути «самостійною, ні від кого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу». Цей факт руйнує твердження російської пропаганди, буцімто Української держави не існувало, що її вигадали більшовики.

Відео дня

А проголошення соборності УНР і ЗУНР (Західноукраїнської Народної Республіки) – історичний акт об’єднання в одній державі українських земель, які до цього були розділені кордонами тогочасних імперій. Дізнавайтесь більше про цей день та як його прийнято відзначати на Хмельниччині. 

ЗУНР та УНР у 1918 році. Скриншот з проєкту "10 днів Незалежності"

Історія Дня соборності

22 січня 1918 року на IV універсалі Центральною Радою було проголошено, що Україна стала незалежною державою. А вже через рік (22 січня 1919 року) підписали Акт злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР). Тобто за документом ці дві частини об'єднувалися в одну, щоб створити єдину державу. Назвали його просто "Акт Злуки".

Віче на Софійській площі 22 січня 1919 року

На жаль, довгоочікуваного об'єднання так і не відбулося. Однак ця подія мала надзвичайний вплив на подальшу політичну ситуацію. Так, напередодні річниці 1990 року між Львовом і Києвом створили "живий ланцюг" з мільйонів людей, які трималися за руки. Ця акція стала підтвердженням єдності та стійкості українського народу. Вона вважається однією з найбільших у світовій історії.

1999 року президент України Леонід Кучма підписав наказ про створення державного свята — Дня Соборності України — 22 січня.

Цікаві факти про свято

За часів радянського режиму День Соборності не відзначався, а будь-яка згадка про нього знищувалася, цей день вважали "контрреволюційним святом". Перше офіційне святкування відбулося в 1939 році, у місті Хуст, столиці Карпатської України. Тоді ці землі перебували у складі Чехословаччини. На демонстрацію вийшло понад 30 тисяч українців. Так День Соборності став наймасовішим заходом українців за 20 років. 

На державному рівні День Соборності України вперше відзначили в 1999 році після указу тодішнього президента Леоніда Кучми. Однак в 2011 році указом вже Віктора Януковича День Соборності скасували на офіційному рівні, як і День Свободи 22 листопада. А замість них 22 січня запровадили День соборності і свободи. Втім, уже в 2014 році президентським указом Петра Порошенка День Соборності України був відновлений. 

“Живий ланцюг” — головна традиція

Головна традиція в День Соборності — це живий ланцюг, який українці вибудовують, символізуючи об'єднання українських земель і державну єдність. 

Свято почали святкувати щороку. Хоча офіційно воно було створене 1999, але й до цього в багатьох містах України люди виходили на центральні площі і святкували. Традиція створення "живих ланцюгів" почала відроджуватися від 2000 року. А від 2008 таку акцію щорічно проводили в Києві на мості Патона.

В Хмельницькій області традиційно цього дня люди єднаються за допомогою “живих ланцюгів” з мешканцями сусідньої Тернопільщини. Це проходить на межі річки Збруч між Волочиськом та Підволочиськом або ж на мосту між селом Гусятин Чемеровецької тергромади та селищем Гусятин Тернопільської області.

Урочистості збирають сотні, а то й тисячі учасників від обох областей. Люди беруться за руки та тримають величезний жовто-блакитний прапор — символ єдності українців. 

В Українському інституті національної пам'яті (УІНП) зазначають, що гасло Дня Соборності 2024: "Наша єдність – наша зброя". День Соборності України хоч і є офіційним святом, однак не входить до переліку державних вихідних днів.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up