Ексклюзивні кадри з окупованого Криму покажуть в Хмельницькому: деталі

- У Хмельницький привезли рідкісні кадри з незаконно анексованого рф Криму.
- На них - життя кримських татар і проукраїнських активістів в окупації.
В анексованому рф Криму продовжують переслідувати місцевих активістів та кримських татар за проукраїнські погляди. З 2014 року арештовано понад 140 осіб, а викрадено 43 українці. Деякі з них є безвісти зниклими. Про все це розповідають українці, які висвітлювали життя в окупованому Криму допоки не отримали заборону на в’їзд до півострова.
Сьогодні, 7 лютого, в Хмельницький привезли ексклюзивні кадри з життя анексованого Криму. На них - реальні історії людей в окупації. Про деякі з них дізнавайтеся в цьому матеріалі.
Росіяни підкинули активісту патрони під час обшуку
Січень 2019 року. Сімферополь. Біля суду - автозак із кримськотатарським активістом Ісмаїлом Рамазановим. Його затримали в січні 2018 року. Росіяни висунули йому обвинувачення у пропаганді екстремізму за допомогою інтернет-радіо Zello, а також у зберіганні боєприпасів.
Чоловік провів у СІЗО пів року. У грудні 2018 року стало відомо, що силовики припинили кримінальне переслідування, фактично визнавши той факт, що підкинули йому патрони під час обшуку.
- Я думав, тільки вийду із сімферопольського СІЗО - мене одразу викрадуть”, - казав в одному з інтерв’ю Ісмаїл Рамазанов.
Через продовження переслідувань йому довелося залишити рідний Крим. Наразі чоловік живе у Києві та співпрацює з правозахисними організаціями.
Батько помер від туги за сином, якого заарештували
Червень 2019 року. З усього Криму сотні людей зібралися, щоб провести батька політв’язня, Нурі Алієва, в останню путь. Чоловік три роки жив з надією на повернення сина. Навіть передсмертним словом було його ім’я.
Саме в день смерті чоловіка в росії проводили засідання у справі Мусліма Алієва, якого заарештували та звинуватили в начебто причетності до терористичної організації. Адвокат чоловіка клопотав, аби йому дозволили бути присутнім на похованні батька, але слідчі органи та суд відмовили.
- Три судові справи в одній родині, два обшуки, хвороба дитини, яка переживала стрес, нескінченні дороги з Криму в ростов-на-дону, смерть батька, який занедужав від туги за сином. Це будні, які принесла кримським татарам рф, - каже кримськотатарська правозахисниця Лутфіє Зудієва.
Діти ростуть без батьків
На цьому фото - сини політв’язнів Узеїра Абдуллаєва, Руслана Сулейманова, Теймура Абдуллаєва. Вересень 2018 року.
Троє чоловіків до арешту та звинувачень у начебто причетності до терористичної організації жили у селищі Строганівка, поблизу Сімферополя. Саме там за час окупації співробітники фсб неодноразово проводили обшуки та арешти серед кримських татар.
Так, в окупованому Криму близько 200 дітей кримськотатарських активістів і журналістів ростуть без батьків. Це результат незаконних затримань і арештів.
7-річна донька ніколи не бачила батька
Дружина політичного в’язня тримає на руках кількамісячну доньку.
Село Кам’янка під Сімферополем. Грудень 2016 рік. Тривав третій місяць з моменту, коли силовики забрали чоловіка Ліани Бєлялової. Еміль Джемаденов був одним з п’яти фігурантів сімферопольської справи “Хізб ут-Тахрір”, безпідставно звинувачених у “співпраці з терористичною організацією”.
Донька Асія, яка на фото, народилася після арешту Еміля Джемаденова. Зараз дівчинці сім років. Вона ніколи не бачила свого батька.
У лютому 2020 року Емілю винесли вирок в 11,5 років позбавлення волі. Після цього його перевели до виправної колонії в рф, за 2 500 кілометрів від рідного дому в Криму.
Чоловіка, сина та зятя утримують силовики рф
На фото - Лемара Омерова разом з внуком. Жінка не стримує сліз, коли розповідає про арешт її рідних.
Червень 2019 року. У російських тюрмах за звинуваченням у начебто причетності до терористичної організації утримують її чоловіка Енвера, сина Різу і зятя Рустема Ісмаілова.
Її чоловіка та сина заарештували 10 червня 2019 року за сфабрикованими справами, а насправді - за підтримку кримських татар та їхніх родин. Вони займалися організацією свят для дітей, волонтерською діяльністю, допомогою родинам політв’язнів, передавали продукти у в’язниці.
У липні 2019 року Європейський парламент у своїй резолюції закликав росію звільнити всіх українських політв’язнів, включно з фігурантами цієї кримінальної справи. У січні 2021 року Південний окружний військовий суд у ростові-на-дону засудив кримських політв’язнів Енвера та Різу Омерових на 18 та 13 років з відбуванням покарання у колонії суворого режиму.
Фотовиставка у ТРЦ “Woodmall” триватиме 10 днів
Ці та інші історії кримських татар хмельничани можуть переглянути на власні очі, у ТРЦ “Woodmall”. Там, на першому поверсі, є 22 фотографії українських репортерів Аліни Смутко, Тараса Ібрагімова та Альони Савчук. Це саме ті люди, які документували репресії щодо українських громадян.
- У справах, за якими переслідують кримських татар, ми постійно бачимо порушення права на справедливий суд. Основними доказами для суду є свідчення анонімних свідків, багато серед яких співробітники фсб рф. А також досудові показання свідків, які у суді заявляють, що такі свідчення надали під тиском. Докази, надані стороною захисту, зазвичай в суді не беруть до розгляду, - каже голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.
Фотовиставка триватиме у Хмельницькому від сьогодні, 7 лютого, протягом десяти днів. Тож хмельничан запрошують побачили ексклюзивні світлини з життя окупованого Криму. Все це - аби вкотре переконатися: росіяни несуть за собою лише смерть, горе, розруху та скалічені долі.
Після Хмельницького фотовиставку “Історії з окупованого Криму” покажуть у Кропивницькому, Чернівцях, Одесі, Луцьку та Львові.
Читайте також: Рада продовжила воєнний стан в Україні ще на 90 днів
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.