Група людей їздить містами та краде дітей, — йдеться у повідомленнях.
Заманюють кошенятами або цуценятами, які «випадково» випали з авто.
Що про це відомо?
«З’явилася банда, яка викрадає дітей» — повідомлення з таком текстом поширюють хмельничани у Viber та Facebook. У ньому йдеться, що група людей їздить містами на авто. З їхньої машини нібито випадково випадає кошеня або цуценя. І зловмисники просять дитину його спіймати. У повідомлення закликають навчити дітей не допомагати їм, а за можливості повідомляти правоохоронні органи. Також закликають зробити репост, аби про це дізналося якомога більше людей.
Проте користувачі соцмереж репости не роблять, а просто копіюють текст. Так, повідомлення з таким змістом надіслали у спільноту vsim.ua у Viber. Також його поширила хмельничанка Ірина Сікора на своїй сторінці у Facebook. Зміст повідомлення відповідає типовим рисам фейків, про які ми розповідали раніше. Там не вказано жодної конкретної інформації — часу та місця події, точного джерела інформації. У повідомленні закликають повідомити рідних та знайомих, а також поширити текст.
У повідомленні сказано, що інформація походить з управи центрального округу. Проте не згадано населений пункт чи навіть країна. Однак органів з такою назвою в Україні немає. Зате управи центрального округу є в Росії, а саме у містах Тюмень та Якутськ.
За допомогою пошуку в Google та Facebook нам вдалося знайти безліч повідомлень зі схожим текстом. Найстаріше з них датується 2012 роком, а найстаріше з тих, які поширювали хмельничанин, — 2013 роком. З’являлися повідомлення в кількох країнах:
Україна (Київ, Одеса, Хмельницький, Авдіївка, Охтирка, Антрацит, Запоріжжя)
Білорусь (Вітебськ, Гродно)
Молдова (Бєльці, Комрат)
Казахстан (Алмати)
Росія (Саранськ, Владивосток, Тюмень, Смоленськ, Челябінськ, Вятка, Апатити, Брянськ, Казань, Волгоград, Енгельс, Кемерово)
Варто відзначити, що повідомлення у різних країнах мають певні особливості. Так, у Казахстані для поширення тексту використовували месенджер WhatsApp. Ще однією особливістю було фото, на якому видно надруковану листівку, прикріплену кнопками. На ній, окрім згаданого на початку статті тексту, є фотороботи «зловмисників».
Раніше ми вже розповідали про схожі фейки, які поширюють хмельничани. Так, у жовтні цього року хмельничани поширювали інформацію про викрадення двох дітей в одному з сіл Тернопільської області. «Викрали» їх чоловік та жінка на чорному «Audi A6». У поліції Тернопільської області цю інформацію журналістам vsim.ua не підтвердили. А також розповіли, що такі повідомлення поширює психічно хворий чоловік. У травні з’явилися повідомлення про масове отруєння дітей солодкими газованими напоями. Один із постраждалих, хлопчик, нібито помер у реанімації. Раніше цей фейк з’являвся в інших регіонах України, наприклад, Київській та Житомирській областях. А вперше повідомлення зі схожим змістом з’явилися у Росії.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
"Это информация из управы центрального округа...." , "... а по возможности сразу звонили 02 или 112..."
Це роісія, дєтка. 😂