ІПН для дитини: для чого потрібен і як оформити хмельничанам

- Підлітки, які не мають податкового номера, можуть отримати його під час оформлення паспорта.
- З минулого року ідентифікаційний код почали робити і маленьким дітям. Для чого?
- Розповідаємо детальніше.
Паспорт громадянина України отримують після досягнення 14-річного віку. При оформленні першого паспорту ця адміністративна послуга є безкоштовною.
Разом з тим стало можливим отримання ідентифікаційного коду для дітей. Навіщо потрібен цей документ, чи є обов’язковим і яка процедура? Розповідаємо детальніше.
Ідентифікаційний – для педіатра?
Хмельничанка Аліна – мама 6-річного сина. Цього року хлопчик має йти до першого класу. Жінка розповідає, що скоро планували проходити обов’язкові огляди в лікарів перед школою, а також зробити деякі щеплення. Але лиш нещодавно почула про зміни.
– Нам лікар сказала, що потрібно принести ідентифікаційний код для дитини. Я вперше про таке чую. Кажуть, що ніби якісь нові вимоги. Я не замислювалась над цим раніше і не планувала його робити саме в такому віці, – ділиться хмельничанка.
Про подібний випадок розповів хмельничанин Юрій. Його доньці зараз два роки. Про необхідність виготовлення ІПН повідомила педіатр перед новим роком.
– Вже тоді вона попередила, що це буде зробити важко. Мовляв, інші пацієнти зіткнулися з чергами й так далі. Ми запитали в знайомих – в них це забрало багато часу. Потім пошукали інформацію в Інтернеті. Знайшли вихід. Замовили виготовлення ІПН через сайт податкової. Було непросто, бо система не відразу пропускала відскановані документи. Але ми зробили і через 2 дні отримали повідомлення, що ІПН готовий. Далі його потрібно забрати в податковій. Ми обрали час, коли там було найменше людей – під вечір. Тому в черзі стояли не дуже довго і змогли забрати ІПН, - розповів хмельничанин.
Нагадаємо, що при укладенні декларації з лікарем від батьків було достатньо паспорта, свідоцтва про народження дитини і номера телефону. Тепер педіатри просять також ІПН – реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Чи обов’язковий ІПН, щоб потрапити до лікаря і що кажуть в НСЗУ?
Дискусії щодо цього почали з’являтись в мережі наприкінці 2024-го. Тоді йшлось, що оформлення ІПН потрібне було для верифікації маленьких пацієнтів.
У січні цього року в Національній службі здоров’я України дали роз’яснення. Там назвали недостовірною цю інформацію і зазначили, що дітям до 14 років не потрібно обов’язково отримувати реєстраційний номер облікової картки. Для цього як і раніше достатньо свідоцтва про народження.
«Дітям до 14 років не потрібно обов'язково отримувати РНОКПП спеціально для проходження верифікації даних в Центральній базі даних Електронної системи охорони здоров’я з Державним реєстром фізичних осіб-платників податків. НСЗУ не висуває і не буде висувати такої вимоги. Дітям до 14 років достатньо мати Свідоцтво про народження. В подальшому верифікація записів про дітей буде відбуватися саме по Свідоцтву про народження», – зазначили на сторінці НСЗУ.
Також там додали, що для верифікації підлягають виключно:
- прізвище, ім'я та по батькові;
- дата народження;
- реєстраційний номер облікової картки платника, за наявності;
- серія і номер документа, що посвідчує особу (наприклад, свідоцтво про народження, паспорт тощо, для пацієнтів, які відмовилися від РНОКПП).
Також в Національній службі здоров’я наголосили, що пацієнтам зі статусом «неуспішна верифікація» не може бути заблоковано доступ до медичної допомоги.
«Незалежно від статусу верифікації пацієнта медичні послуги в закладах охорони здоровʼя, які мають договір з НСЗУ, надаються пацієнту безплатно», – йдеться на сторінці установи.
Коли ж потрібен ІПН для дитини?
Індивідуальний податковий номер може знадобитись дитині у різних ситуаціях. Як йдеться на каналі Уряд online, серед найбільш актуальних такі:
- оформлення паспорта з 14 або 16 років
- вступ до закладу вищої освіти (ЗВО) чи іншого навчального закладу
- отримання аліментів
- отримання спадщини
- прийняття в дар майна
- прийняття спонсорської допомоги тощо.
Щоб отримати ІПН для дітей до 14 років, один із батьків (або опікун) має подати до управління Державної податкової служби України заяву і низку документів. Зокрема:
- свідоцтво про народження дитини
- документ, що посвідчує особу одного з батьків (наприклад паспорт)
- форма 1ДР - заява, де міститься інформація про прізвище, ім'я та по батькові, дату та місце народження дитини (неповнолітньої особи), для якої буде видано ІПН.
Зазначається, що реєстрація у податковій має відбутись впродовж трьох робочих днів.
Як подати заяву онлайн: роз’яснення від податкової
Аби уникнути черг, хмельничани можуть подати документи онлайн – через електронний кабінет. У ДПС пояснили процедуру:
Потрібно увійти до електронного кабінету за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua або через офіційний вебпортал Державної податкової служби.
Доступ до особистого кабінету надається лише після проходження ідентифікації онлайн з використанням електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, або через систему електронної ідентифікації – idd.gov.ua (MobileID та BankID). Для фізичних осіб – з використанням електронного підпису фізичної особи.
Далі обрати меню «ЕК для громадян», розділ «Облікова картка (1ДР)» та натиснути кнопку «Створити». До облікової картки приєднуються фотокопії та сканкопії таких документів:
- свідоцтва про народження дитини;
- документ, що посвідчує особу одного з батьків;
- витяг з реєстру територіальної громади одного із батьків (у разі паспорта громадянина України у формі картки чи відсутності актуальної інформації у паспорті книжці);
- витяг з реєстру територіальної громади про місце проживання (перебування) дитини подається лише за наявності такого документа або якщо задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) дитини відрізняється від задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків.
У податковій зазначають: після направлення через електронний кабінет облікової картки у відповідь мають надійти квитанції. Протягом одного робочого дня маєте отримати «Повідомлення про прийняття/неприйняття облікової картки. Не пізніше трьох робочих днів – «Повідомлення про результати обробки».
Далі для отримання ІПН слід особисто звернутись до податкового органу.
Друзі, а ви оформлювали ІПН для дитини? Чи зіштовхнулись з труднощами? Поділіться у коментарях!
Читайте також:
Хірург до 30: інтерв’ю із Богданою Лі, яка оперує дітей у Хмельницькому
Робота у Хмельницькому: кого шукають і яка зарплата
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.
Наталі Щербатюк
Елена Дорошенко reply Наталі Щербатюк
Алексей Никулишин reply Елена Дорошенко
Алёнчик Маслик