Історія старого цвинтаря на Кам’янецькій налічує близько 150 років. Ховати людей там почали ще в 1870 році. Тоді всю ділянку цвинтаря було поділено на 3 частини - для православних, католиків і євреїв. Серед похованих є і відомі в місті люди. Зокрема - могила колишнього міського голови Миколи Сікори, відомого офтальмолога Сергія Полозова та проскурівської підпільниці Марії Трембовецької. Також є могила англійського офіцера, який воював у складі військ Антанти, — Віктора Лоуренса Едвардса. Він помер у проскурівському госпіталі після бойового поранення.
Ще два роки тому про похованих людей на цьому цвинтарі нам розповідав місцевий мешканець і краєзнавець Сергій Причишин-Кліновський. Він знає про поховання більше, бо там спочивають його предки. Тоді він розповідав журналістам vsim.ua, що на кладовищі крім звичайних могил, є підземні склепи. Тому під час прогулянки він просив дивитися під ноги, адже входи до деяких добряче позаростали й з-поміж трави їх не було видно.
Також із паном Сергієм ми проходили повз могили, він показував й розповідав, хто і де похований. Роздивитися надгробки можна було зблизька. Більше про все це читайте в матеріалі - Генерали, відомі лікарі та китайці: хто спочиває на старому кладовищі у Хмельницькому.
Поховання на Кам’янецькій вже давно не здійснюють, а місцеві мешканці називають кладовище “старим”. Минулого року в міській раді вирішили офіційно його закрити. Як нам розповів керівник СКП “Хмельницька міська ритуальна служба” Сергій Бортник, там планують облаштувати меморіальний парк. Про це підготують відповідний проєкт рішення, який запропонують на сесії міськради.
За словами Сергія Бортника, на території цвинтаря займуться благоустроєм. Зокрема - висадять декоративні дерева й зроблять пішохідні доріжки. Початок робіт планують на цей рік. Та чи вдасться все розпочати, відповіді не дають. Оскільки “питанням у повітрі” залишається сума, що знадобиться для облаштування парку.
Меморіальний парк передбачатиме облаштування благоустрою. Ми зробимо там освітлення, висадимо декоративні дерева й зробимо пішохідні доріжки. Скоріш за все, цього року ми це не зробимо. Можливо, почнемо доріжки облаштовувати. Ми вже замовили розроблення проєктно-кошторисної частини. Якщо знайдемо кошти, то, може, восени розпочнемо роботи. А якщо ні, то вже наступного року, - каже Сергій Бортник.
Сьогодні, 4 червня, ми навідалися на цвинтар і подивилися, як він виглядає. Ще два роки тому із краєзнавцем Сергієм Причишиним-Кліновським ми ходили біля могил і розглядали надгробки. Зараз зробити цього не можна, адже все тут потопає у кущах.
Доріжок між похованнями вже не видно. Замість них - бур’яни. Більшість із цих зарослів сягають вище пояса дорослої людини. Де-не-де серед трави стирчать хрести, які нагадують, що тут розташоване кладовище.
Згідно з публічною кадастровою картою України, площа кладовища сягає 5,564 гектара. Територія відгороджена від дороги високим парканом. Хмельничани часто ходять через цю ділянку, тому там є протоптані стежки. А деякі тут вигулюють домашніх улюбленців. На момент нашого візиту один з місцевих гуляв там із собакою породи “хаскі”.
Керівник міської ритуальної служби Сергій Бортник сказав, що комунальники займуться викошуванням трави на цвинтарі вже найближчими днями.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Сьогодні там проходила, все гарно покошено )