На «Планету» чекають зміни. Що було в минулому і якою бачать будівлю хмельничани
-
Будівлю з історією на Подільській готують до нового життя.
-
Що там можна облаштувати? Хмельничани вже поділилися роздумами в соцмережах.
-
Розповідаємо детальніше про легендарну «Планету».
Центр Хмельницького. Вулиця Подільська. Над головами перехожих десятки років височить вежа з годинником. За роки існування ця будівля мала різні назви та призначення. Багато хто знає її як кінотеатр «Планета».
Чимало місцевих пам’ятають, як чекали на свій сеанс в коридорі з фігурами Мазура. Купували попкорн, який продавали з-за невеликого прилавка. І врешті відправлялися до зали, в якій показували довгоочікувану стрічку.
Кінотеатр не працює із 2022 року. Щоправда, на зовнішній стіні будинку досі висить напис: «Афіша». Невдовзі на цю будівлю чекає нова сторінка її історії. І хто зна, яке кіно там покажуть хмельничанам.
Пожежне депо і побутова хімія
Проєкт цієї будівлі був затверджений наприкінці 1946 року. Та через брак коштів її будівництво почалося лише за 5 років. На тому місці знесли чотири будинки. І вже до 1954 року там збудували майбутню «Планету». Спочатку це була будівля пожежного депо з каланчею. Як вона виглядала, дивіться на фото далі.
За призначенням депо використовувалося понад 20 років. А вже на початку 1980-х років приміщення передали у розпорядження так званого «Облкіновідеопрокату». Установа також мала мережу кінотеатрів в області.
Була проведена часткова реконструкція. У її ході були замуровані арки для виїздів. Вже у 1987 році пожежне депо переобладнали на кінотеатр. Саме дитячий кінотеатр. Там було три зали та сучасна на той час апаратура, – йдеться в книзі Сергія Єсюніна «Прогулянка Проскуровом».
- Нині колишня каланча відома хмельничанам як кінотеатр Планета, який прийняв перших відвідувачів у 1987 році як дитячий кінотеатр. Тепер це один із двох кінотеатрів міста, із трьома залами, сучасною апаратурою, що демонструє кінострічки для відвідувачів усіх віків, – пише Сергій Єсюнін.
Крім того, деякі хмельничани кажуть: у тій будівлі також був склад побутової хімії.
- Пожарка, потім склад побутової хімії, далі не пам’ятаю, – пише одна з місцевих в спільноті Історія Проскурова.
Аварійний стан та відсутність прибутку
Кінотеатр «Планета» перебував на балансі Хмельницької обласної ради. З роками стан будівлі став погіршуватися, а заклад перестав бути прибутковим. Раніше ми вам розповідали, що в у 2017 році чистий прибуток склав 219 500 гривень, а 2018 року – 189 500 гривень. Згодом ситуація змінилася – фірма стала збитковою. 2021 року заклад вийшов у «мінус» на 1 524 400 гривень, а 2022 року – на 332 500 гривень.
Так, показів фільмів заклад не проводить з 1 лютого 2022 року. З того часу там працюють тільки орендарі – фаст-фуд та пункт обміну валют. З початком повномасштабного вторгнення «Планета» також працювала як волонтерський штаб. Зараз будівля кінотеатру перебуває в аварійному стані. Як вона виглядає цього року ми показували вам навесні, в окремому матеріалі.
Тоді ж, у березні, єдиний майновий комплекс обласної фірми «Кіновідеопрокат» передали у комунальну власність міста.
16 серпня у міській раді ухвалили рішення перейменувати кінотеатр. Тепер він називається комунальним підприємством «Хмельницька міська фірма Кіновідеопрокат».
Подальшу долю будівлі ще не вирішили. Аби це зробити, хочуть залучити громадські організації. Обговорення відбуватиметься у форматі світового кафе за участю представників різних сфер, таких як громадськість, бізнес, освіта та культура.
Для участі у заході необхідно заповнити анкету за посиланням до 2 вересня включно. Інформацію про дату та місце проведення зустрічі буде надано додатково.
Музей, ігротека чи кінотеатр?
Тим часом у соцмережах хмельничани вже стали обговорювати, що хотіли б бачити у стінах «Планети». Зокрема, пропонують музей:
- Прекрасно, що будівля перейшла у власність нашої громади. Це майже візитівка Хмельницького. Тепер головне не "покращити" її до невпізнаваності. Багато гостей міста вважають, що це наша ратуша. Було б непогано там зробити музей, залишити обов'язково магазинчик з вишиванками і сувенірами, і наш туристичний інформаційний центр туди перенести. Місця там достатньо для усього.
- Зробити там класнючий музей історії міста (кращий ніж в Городку, бо стидно, що в обласному центрі такого немає). Приміщення музею на Свободи віддати Гуфі-центру (їх давно треба забрати з тої сраки світу, де вони зараз), Офісу розумного довкілля, інноваційному хабу (який зараз планує в Дитячий світ, нафіг вони там треба, якщо там торговий центр). А в Планеті музей було б шикарно, він там аж проситься:)
Також пропонують ігротеку в ретро-стилі:
- Можна подумати над поверненням ігротеки плейстейшн в ретро стилі, багатьом би зайшло!
Або ж облаштувати там дитячий кінотеатр:
- А чим дитячий кінотеатр погано?
Раніше думку щодо майбутнього будівлі ми запитували у виконуючої обов’язки директора кінотеатру Тетяни Калюжної. Вона відповіла так:
- В майбутньому хотілося б відкрити каланчу для відвідувачів – таке я часто чую від містян, гостей і переселенців. Особисто б я хотіла залишити частково тут кінотеатр. А на другому поверсі можливо зробити конференц-зал чи простір для коворкінгу. Моє бачення, щоб це був творчо-розважальний простір, можливо частково музейний. Дворик взагалі можна зробити прекрасний і проводити там кінопокази. Це моя мрія, – поділилась ідеями директорка.
Друзі, а що б ви хотіли бачити у стінах «Планети»? Діліться думками в коментарях.
Читайте також: Університет для пенсіонерів: де з’являться нові факультети у Хмельницькому
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Buzhok
Шура Шура
Олег Ковальчук
Андрій
Звісно буде в аварійному стані,бо кожного разу переобладнання робили на свій "смак"...