У центрі можуть не тільки прийняти сміття, а й віддати безкоштовно вживані речі.
Його облаштування обійшлося у понад 1,5 мільйона.
У Хмельницькому відкрили місце, де можна безкоштовно здати 13 видів сміття. Мова йде про Центр управління відходами, який розташований біля міського сміттєзвалища. Сьогодні, 22 вересня, його презентували офіційно. Центр управління — це невелика за площею територія, на якій є 13 контейнерів. Кожен із них призначений для окремого виду відходів. Їхній перелік та приклади:
поліетилен — пакети, поліетиленова плівка, стретч-плівка, повітряно-бульбашкова плівка (поліетилен можна визначити за трикутником з цифрами «2» і «4» та літерами «PE-HD» і «PE-LD» під ним)
папір — папір, картон, газети, журнали, книги, флаєри (не можна шпалери, мішки з будівельних матеріалів, чеки, туалетний папір)
упаковка — тетрапак, елопак, паперові стаканчики та тарілки, паперові відерця з попкорну (все має бути чисте та сухе)
скло — ціле та бите
меблі
будівельні матеріали — у невеликих обсягах
«зелені» відходи — трава, гілки, листя
одяг — чистий та у задовільному стані
ПЕТ-пляшки — пляшки з поліетилентерефталату (визначається за трикутником з цифрою «1» та літерами «PET» під ним)
побутова техніка
метал — чорний (чавун, залізо), кольоровий (алюміній, мідь, нікель, олово), консервні банки, бляшанки з-під напоїв
небезпечні відходи — батарейки, цілі ртутьвмісні предмети, люмінесцентні лампи, побутова хімія, фарби, клеї, розчинники з тарою
змішані відходи — відходи різних видів, які неможливо розділити
Привезти відходи може будь-хто, проте все потрібно заздалегідь розсортувати. На сміттєзвалище будуть вивозити лише невелику частину відходів. На переробку відправлятимуть поліетилен, папір, упаковку, скло, пляшки, метали та небезпечні відходи. Меблі в хорошому стані певний час залишатимуться в центрі, і їх зможе безкоштовно забрати будь-хто. Про це під час презентації розповів керівник проєкту «Розумне довкілля» Микола Ваврищук.
Можна буде забрати й одяг. Речі також віддаватиму у заклади, які його потребуватимуть, наприклад, соціальні центри. Якщо якісь речі не заберуть, їх відвезуть у притулок для тварин. Побутову техніку забиратиме підприємство, яке перероблятиме її як метал. Також її будуть забирати навчальні заклади для використання у освітньому процесі. Будівельними відходами будуть підсипати дороги біля сміттєзвалища. Все, що не зможуть переробити або використати повторно, зрештою потраплятиме на те ж таки сміттєзвалище.
— Такого центру немає ніде в Україні. Є спроби створити такі центри, але зі значно меншою кількістю фракцій для сортування. Створенням Центру з управління відходами ми вирішуємо кілька завдань. Ми навчаємо наших мешканців правильно поводитися з відходами, навчаємо сортувати, не викидати негабаритні відходи, будівельне сміття, поліетилен, ПЕТ, скло в сміттєві урни, а привозити сюди і безкоштовно здавати в центр. Крім того, ми зменшуємо навантаження на сміттєзвалище. Бачачи, як позитивно працює проєкт «Екобус», як позитивно працює система дегазації, ми розуміємо, що цей центр дасть нам змогу зменшити навантаження на сміттєзвалище саме тими матеріалами, які мають тривалий термін розпаду і які дуже негативно впливають на довкілля, — сказав під час презентації міський голова Олександр Симчишин.
За словами міського голови, облаштування Центру обійшлося у понад 1,5 мільйона гривень, включаючи гроші з міського бюджету та власні гроші комунального підприємства «Спецкомунтранс».
Центр управління відходами розташований на проспекті Миру, 7. Працює він в усі дні, крім понеділка, із 08:00 до 19:00. У цей час там є працівник, який може допомогти з розподілом відходів за контейнерами. Привозити все потрібно самостійно. Доїхати до центру можна зі сторони проспекту Миру, не повертаючи на Західно-Окружну. Якщо їхати із Західно-Окружної, то на проспекті Миру потрібно повернути ліворуч. Поряд із центром є білборд та вивіска з назвою.
Нагадаємо, що діюче сміттєзвалище у Хмельницькому є переповненим. Найближчими роками його мають накрити та рекультивувати. Поряд планують облаштувати новий полігон, а також завод механіко-біологічної переробки. Сміття будуть сортувати, а після цього компостувати на місці, відправляти на переробку або спалювання залежно від виду відходів. Все, що залишиться, будуть захоронювати на новому полігоні. Про все це детальніше можна дізнатися з нашого минулого матеріалу.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Світлана Боярчук
Марина Пашковська
Андрей Вельгуш
Елена Теслович
Oksana Didur reply Елена Теслович