- Місто тихеньке і затишне. Тут немає київського нальоту, зате є великі простори, закинуті хати та городи практично в центрі міста, - ділиться враженнями хмельничанин Андрій Шашенок. - Річка тече у невеличкому каньйоні, що додає особливої краси краєвидам. Плюс тут багато церков, музеїв та різних пам’ятників.
Цьогоріч Переяславу виповнюється 1104 роки. Можливо, саме з огляду на давню історію у місці чимало визначних місць. Серед архітектурних пам’яток слід відзначити залишки будівель Х-ХІ століття, церкву Святого Михайла та Вознесенський монастир, збудовані у ХVI столітті.
30 музеїв
Поряд з класичними музеями археології, архітектури та декоративно-прикладного мистецтва є тут музей рушника, хліба, лікарських рослин, «Заповіта» Шевченка (саме у Переяславі був написаний цей твір), народного одягу, історії бджільництва і багато інших. І не можна не згадати про такі дивовижні заклади, як музей історії філософії і музей пізнання світогляду та освоєння космосу. Не кожен обласний центр може похизуватися такими закладами, як цей райцентр.
Переяславська рада
Переяслав-Хмельницький відомий кожному із шкільного курсу історії. Адже саме тут у 1654 році (щоправда місто тоді називалося просто Переяслав) гетьман Богдан Хмельницький підписав Переяславську раду, яка засвідчила союз з Московським царством. Врешті-решт союз переріс у фактичне підпорядкування українських територій Росії.
- Цій події у місті багато присвячено. Наприклад, пам’ятник «Навіки разом», де у ролі двох сестер виступають Україна та Росія, або пам’ятник Богдану Хмельницькому, який підписує угоду, - розповідає мандрівник.
Однак не всі згадки про Переяславську раду позитивні і схвальні. На місці історичної події у 1992 році встановили пам’ятний знак, на якому зазначено, що «українське козацтво на чолі з гетьманом В’ячеславом Чорноволом скасувало присягу московському цареві, дану Богданом Хмельницьким, частиною старшини та козацтва 8 січня 1654 року».
Від палеоліту до ХХ століття
Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини – це музей, розташований просто неба. І хоч він знаходиться на околицях Переяслав-Хмельницького, як його відшукати, вам розповість кожен мешканець.
Тут можна побачити, яким українське село Наддніпрянщини було у ХІХ чи ХХ столітті, поселення часів Київської Русі чи навіть стоянки пізнього палеоліту. Тут можна дізнатися не лише про особливості давньої архітектури, а й ознайомитися з культурою, звичаями, обрядами, народною творчістю різних епох. Адже тут представлено 122 пам’ятки народної архітектури та понад 30 тисяч пам’яток культури.
- Музей народної архітектури і побуту великий і цікавий. Там представлено багато хат, млинів, церков та інших споруд, як дуже давніх, так і не дуже, - розповідає хмельничанин Андрій Шашенок.
Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини розташований по вул. Літописній, 2. Працює щоденно з 10 до 17 години.
Як дістатися
Переяслав-Хмельницький розташований близько у 70 км від Києва. Дістатися можна маршруткою від столичної станції метро «Чернігівська» чи автостанції «Дарниця». Маршрутки ходять кожні 15 хвилин, квиток коштує 20 грн.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.