На запитання кореспондента відповіла начальник служби у справах дітей Хмельницької міської ради Галина Бойко
- Галино Миколаївно, в зв'язку з нестабільною ситуацією в країні, чи побільшало звернень батьків до служби у справах дітей, пов'язаних з вирішенням житлових проблем? А саме, чи зросла кількість дзвінків щодо захисту дітей в тій ситуації, якщо житло, в якому вони прописані, банк за несплату по кредиту хоче забрати?
Будь-яка нотаріальна дія, де зачіпається інтерес дітей, вимагає дозволу органу опіки. До прикладу, якщо батьки вирішили продати однокімнату квартиру і придбати більше житло, і коли в першому помешканні дитина або прописана, або є співвласником, обов'язково потрібна згода органу опіки. І дуже часто, купуючи більше за площею житло, батьки дають згоду, щоб на дитину оформити частку у власність у ньому (якщо у попередній була лише зареєстрована). Таким чином батьки захищають житлові інтереси сина або доньки.
Були випадки, коли першу квартиру продавали, знімаючи дітей з реєстрації та уникаючи згоди органу опіки та піклування, а на другу не вистачало коштів. Відповідно на нове житло оформляли іпотечний кредит. І на сьогодні в нас вже є телефонні звернення щодо того, в який спосіб ми можемо захистити дітей в разі, якщо батьки не зможуть своєчасно погасити його. Але поки що ніхто не звертався з конкретною ситуцією.
Зараз ця проблема тільки починає з'ясовуватися, коли батьки не можуть своєчасно погасити кредит, і коли банки через суд забиратимуть квартири в рахунок боргу по кредиту. Тут кожну ситуацію потрібно розглядати окремо.
- Яка частина судових справ, в яких ви берете участь, стосується саме житлових питань?
Третина судових засідань, в яких ми беремо участь, — саме з питань захисту майнових прав дітей. В зв'язку з ситуацією в країні проблема зараз загострюється. Тому що батьки, які оформили іпотечний кредит або кредит під заставу житла, в якому проживають, як правило, розраховували на певні доходи і на сталий курс долара. Але такі кредити в даних справах не беруться на день, два. Це — п'ять, десять років, тобто довгострокові... А тому, скільки в подальшому буде судових позовів - невідомо.
- Яким чином повинні поводитися батьки, які мають повернути борг за житло, а грошей немає?
Вони мають право звернутися до нас і з'ясувати, в якій спосіб ми можемо їм допомогти розібратися в ситуації, якщо справа піде до суду. Хотіла порадити батькам в разі, якщо буде розглядатися питання щодо захисту майнових прав їх дітей, щоб вони залучали службу у справах дітей в якості третьої особи на стороні дитини. Ми будемо відстоювати право дітей на користування житлом у спосіб, визначений законом. А способів захисту є багато.
Хочу застерегти батьків, які вже, можливо, і зробили помилку, коли зняли з реєстрації дітей і без згоди органу опіки та піклування оформили іпотечний кредит або передали у заставу житло, в якому проживають сьогодні і мають проблеми з погашенням боргу. Нехай звертаються до служби у справах дітей, тому що чим далі відтягувати, тим більше буде вірогідність того, що суд правомірно забере це житло в рахунок кредиту. І дуже прикро, що батьки свідомо порушили права своїх дітей, адже за законом саме вони представляють їх інтереси. Але кожного батька чи матір застерегти від таких непродуманих кроків дуже важко.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.