За хмельницьке сміттєзвалище візьмуться іноземці: що і коли робитимуть
-
«Спецкомунтранс» підписав угоду з підрядником на рекультивацію полігону.
-
Цим займатиметься консорціум компаній з Греції та Азербайджану.
-
Роботи мають завершити за три роки.
-
Розповідаємо, як за цей час зміниться хмельницьке сміттєзвалище.
Перейшли до конкретних дій. Нині, 30 липня 2024-го, хмельницьке комунальне підприємство «Спецкомунтранс» підписало угоду на рекультивацію полігону твердих побутових відходів (ТПВ) з консорціумом компаній з Греції та Азербайджану «MESOGEOS S.A- Hayat Group LLC». Протягом трьох років підрядник має збудувати дві нові санітарні карти, на які звозитиметься й зберігатиметься сміття уже за європейськими, більш екологічними вимогами. Теперішнє сміттєзвалище «захоронять».
Від задуму до реалізації – вісім років
Хмельницьке сміттєзвалище побудоване у 1956-му. За останніми підрахунками, наразі тут зберігається понад 5 мільйонів тонн відходів. Про розв'язання питання зі сміттєзвалищем говорять вже давно. У 2016-му почали по-новому. Тоді заявили, що для цього потрібно здійснити три етапи: перший – облаштування місця збору та очищення фільтрату. Цю систему фактично почали будувати минулого місяця. Наступний крок – рекультивація теперішнього полігону ТПВ.
– Те, як складалося сміття у Хмельницькому, не відповідало взагалі жодним вимогам. Це було просто хаотичне складання на купу і ця гора приклад того, що хмельничани продукували понад 60 років. Для себе ми поставили завдання привести це до європейських вимог і для того зробити весь комплекс робіт, які власне відсьогодні розпочнуться: впорядковуємо схили, робимо рекультивація, викупили низку земельних ділянок і закладаємо нові карти для складування сміття, яке вже відповідно до вимог. Будуємо станцію, яка збиратиме фільтрат і це нам вдалося і вдається робити у співпраці з нашими європейськими партнерами, – розповів Хмельницький міський голова Олександр Симчишин.
Саме рекультивацією полігону ТПВ займатиметься консорціум компаній з Греції та Азербайджану «MESOGEOS S.A- Hayat Group LLC», які стали переможцями тендеру.
– Наша ініціатива буде зосереджена на рекультивації діючого полігону і будівництві нових карт з усіма пов’язаними об’єктами відповідно до стандартів ЄС з метою відновлення і збереження природної краси ресурсів цієї країни. Застосовуючи нові технології та екологічні практики ми прагнемо створити модель управління навколишнім середовищем, яку можна наслідувати в усьому світі. Ми усвідомлюємо, що важливість цього проєкту виходить за рамки екологічних переваг: він є маяком надії та стійкості доводячи, що навіть перед обличчям труднощів ми можемо працювати разом, щоб побудувати краще майбутнє, – заявив представник компанії «Mesogeos» Імад Баклех.
Аукціон на визначення переможця тривав аж півтора року: все затягувалося через війну й через те, що з початком повномасштабної Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) на рік заморозив свою роботу в Україні.
– Це був один з найбільших викликів, тому, що нам доводилося зупиняти тендер, адже ЄБРР в перший рік війни фактично заморозив свою роботу в Україні й нам доводилося переконувати навіть безпосередньо у Лондоні ЄБРР про те, що потрібно відновити роботу, що цей проєкт є досить довготривалим і що цей проєкт є дуже потрібним Хмельницького, – зазначив заступник міського голови Микола Ваврищук.
Що планують зробити
Рекультивація полігону передбачає декілька етапів. В першу чергу – це будівництво двох санітарних карт на загальній площі 5 гектарів – це будуть спеціально облаштовані місця, куди в майбутньому звозитиметься нове сміття. Про це розповів керівник офісу «Розумне довкілля. Хмельницький» Іван Підопригора.
– Нові карти – це карти складування побутових відходів, навколо яких буде збудована дорога. Частину цієї дороги власне зараз будують. Так, існує певна технологія складування побутових відходів. Після їх попереднього відсортовування, тобто вилучення цінних матеріалів, всі відходи, які вже не можна відсортувати, помірно розташовують по картах складування. Простими словами, викопують яму, яку вкладають спеціальним матеріалом, щоб унеможливити потрапляння в ґрунт води, фільтрату. Потім рівномірно розташовується шар відходів, потім він присипається землею або органічно стабілізованими відходами. Такий от «пиріг» виробляється допоки полігон знову не вичерпає своєї проєктної потужності, – пояснив Іван Підопригора.
Допоки будуватимуться карти, теперішній полігон працюватиме. Після проведуть його рекультивацію. Для початку цю гору з відходами вирівняють – схил має бути до 18 градусів. Після накриють так званою мембраною, щоб всередину полігону не потрапляв дощ та сніг, які в подальшому стають фільтратом та можуть потрапляти в середовище. З часом на цю гору насипають шар землі, на якій висаджуватимуть довговічні зелені насадження.
Згідно з умовами договору підрядник має влаштувати:
- карти складування ПВ №1 та №2 зі всіма інженерними спорудами та мережами;
- автомобільні ваги;
- електромеханічну майстерню;
- адміністративно-побутову будівлю;
- відкриту стоянку автотранспорту;
- експлуатаційні дороги з майданчиками вивантаження;
- мережі електропостачання та освітлення;
- огорожі території земельної ділянки (проєктовані карти);
- озеленення та благоустрій території та інше.
Рекультивацію сміттєзвалища мають завершити за три роки. Паралельно зараз проходить тендер на визначення підрядника, який займатиметься третім етапом – будівництвом сміттєпереробного заводу. За оптимістичними прогнозами, виконавця робіт мають обрати у вересні-жовтні поточного року.
Звідки кошти
Загальна вартість проєкту з рекультивації – 12,5 мільйонів євро. Фінансування відбуватиметься з трьох джерел. Частина – це кредит від Європейського банку реконструкції та розвитку разом із безповоротним грантом від Інвестиційної платформи сусідства Європейського Союзу (NIP EU) розміром майже 5,5 мільйонів євро. Ще три мільйони євро, згідно з умовами, має вкласти в проєкт сама Хмельницька громада. Однак це можуть бути не просто гроші, а, наприклад, купівля обладнання. Зокрема вже придбали компактор і бульдозер, закупили 600 контейнерів для ПЕТ пляшок і скла, які вже встановленню по всьому місту.
– Три мільйони євро – це у всьому проєкті. Тобто це стосується і рекультивації полігону, і будівництва сміттєпереробного комплексу і будівництва станції очищення фільтрату, яке зараз триває, – зазначив керівник офісу «Розумне довкілля. Хмельницький» Іван Підопригора.
Згідно з інвестиційною програмою «Спецкомунтрансу» на 2024-2027 роки, на будівництво сміттєпереробного комплексу закладено 848,4 мільйона гривень; на встановлення системи очищення фільтрату – 92 мільйони гривень, а на реконструкцію сміттєвого полігону та будівництво двох нових санітарних секцій полігону – понад 471 мільйон гривень. Детальніше про це – тут.
Читайте також:
Очисні споруди на міському сміттєзвалищі: для чого вони потрібні
1,4 мільярда на сміття. Головне з інвестиційної програми «Спецкомунтрансу»
Питання на мільярд. Як просувається будівництво сміттєпереробного заводу у Хмельницькому
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Віталій Українець
Так жити далі неможливо!
Щоб швидше вирішити питання надати відповідальним за питання -житло поруч з полігоном!
Олександр Ковальчук
Sergey Podolia
Читач05