Що подивитися в Шепетівському районі: зібрали 4 локації
- Вітряк, костел та інше.
- Зібрали 4 цікаві локації, які можна побачити в Шепетівському районі.
Хмельницька область багата на різноманітні туристичні локації. Тут організовують одноденні тури, запрошуючи до різних місцин, аби насолодитися природою. Познайомитися з культурою та поринути в історичне минуле.
Для багатьох деякі місця Хмельниччини є досі незвіданими. Тож у попередньому матеріалі журналістка vsim.ua зібрала 5 локацій Хмельницького району, де є на що подивитися. Цього разу розповідаємо про такі місцини в Шепетівському районі. Дібратися до них з Хмельницького можна на власному автомобілі або на автобусі.
Вітряк-музей
Старовинний вітряк розташований у селі Клепачі. Добратися туди з Хмельницького можна автобусом, що прямує до Славути – з автостанції №1. Відстань до пункту призначення автомобілем складає 144,4 кілометри.
Вітряк в Клепачах височить уже понад 150 років. З ним у місцевих асоціюється чимало подій: тут призначали побачення, вперше цілувалися чи ховалися, щоб погратися в піжмурки.
Висота вітряка – 12 метрів. А розмах крил – 16. Усередині – 2 поверхи. У минулому він обертався на 360 градусів. За допомогою 15-метрової колоди його повертали у різні боки – ловили вітер в залежності від його напрямку. У 2022-ому на території вітряка стали облаштовувати музей.
Палац Сангушко
Палац розташований в Ізяславі. Добратися з Хмельницького можна з автостанції №1 або №2. Відстань автомобілем складає 106,6 кілометра.
Одна із могутніших сімей Литовського королівства, коріння якої йдуть до самого князя Гедиміна. У її володінні знаходилися в тому числі великі земельні маєтності на Волині. Саме в якості центру керування останніми Барбарою Сангушко був обраний Ізяслав. Саме тут княгиня вирішила спорудити нову фамільну резиденцію.
Двоповерховий із яскраво підкресленими кутовими та центральними ризалітами палац представляє собою цегляний двоповерховий прямокутник в стилі бароко з мансардним дахом, що наразі втрачений. Раніше перший поверх розділяв навпіл коридор, від якого відходили окремі приміщення по коридорній ж системі, а другий – мав анфіладне планування під зводами хрестового та напівциркульного перекриття.
Головний акцент будівлі було зосереджено на центральній овальній залі, вікна якої виходили на мальовничий пейзаж зливу двох річок – Горині та Понорки.
Південний центральний ризаліт прикрашав французький руст першого поверху, ступінчасте оформлення кутів, міжвіконні пілястри.
Палац вже давно втратив свій першочерговий вигляд і продовжує руйнуватися надалі.
Голубі озера
Голубі озера на Хмельниччині розташовані неподалік Славути, біля села Стригани. Відстань на автомобілі туди з Хмельницького – 128,7 кілометрів. Доїхати з міста до Славути можна з автостанції №1.
Озера мають штучне походження, утворилися на місці піщаних та торфових кар’єрів, затоплених підземними водами. Основних озер налічується вісім. Їхня середня глибина від чотирьох до шести метрів, а максимальна – близько 15 метрів.
Завдяки підземним джерелам та піщаному дну, вода у водоймах дзеркально прозора і прохолодна. Каскад озер входить до складу гідрологічного заказника з однойменною назвою — «Блакитне озеро».
Навколо берегів – сосновий ліс. На берегах ростуть різноманітні рослини: росичка круглолиста, плаун колючий, чорниці, лохина та багато інших.
Костел в Ізяславі
Костел Святого Йосипа в Ізяславі є діючим. Добратися до нього з Хмельницького можна з автостанції №1 або №2. Відстань автомобілем складає 106,6 кілометра.
Костел Святого Йосипа почали будувати в 1747 році за задумом градоначальника Ізяслава князя Павла Карла Сангушка. Творець проєкту – королівський придворний архітектор Паоло Фонтана, який служив у ті часи у князя поручиком артилерії. У 1749 костел, виконаний у стилі пізнього бароко, був готовий. В цей же час активно велося будівництво келій для монастиря.
Ансамбль костелу та монастиря навіть після закінчення будівництва доповнювався новими об`єктами. Так, в 1750 році тут були встановлені водяний годинник і вівтарі авторства Фонтани, пізніше з`явився орган.
У кінці 18 століття костел був головним храмом міста. При монастирі діяли пивоварня і лазарет, а з 1800 року – мала семінарія. У 1842 році обитель перестала існувати, її майно передали державі. На функціонування костелу повністю наклали заборону в 1934 році. Його знову передали римо-католицькій громаді лише на початку 1990-х років.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.