5 будинків на Проскурівській, що збереглися з минулого. Історія та фото

5 будинків на Проскурівській, що збереглися з минулого. Історія та фото
Фото з відкритих джерел
  • Продовжуємо розповідати про будівлі з минулим у Хмельницькому.

  • Зібрали нову підбірку.

Найпопулярніший ресторан, магазин із великим асортиментом і в’язниця. Саме таке минуле мають деякі будинки на центральній вулиці міста – Проскурівській. 

Традиційно підготували для вас підбірку історій про минуле будівель. Інформація про них подана в Хмельницькій міській централізованій бібліотечній системі. 

Детальніше про будинки з історією, які збереглися дотепер, дізнавайтеся далі. Схожі матеріали переглядайте за посиланнями, що будуть подані в кінці цього тексту.

Відео дня

 

Проскурівська, 2

Файл:Хмельницький Проскурівська 2.jpg — Вікіпедія

Цей будинок був зведений наприкінці IX століття. Спершу третій поверх мав вигляд мансарди, але на початку 1970-х років її перебудували на звичайний поверх. 

Другий поверх та мансарду займав готель Сільва. А на першому була булочна, магазин-салон з меблями, щіточна майстерня та студія фотографії Герша Голованевського. Саме тут у Хмельницькому першими почали робити та продавати світлини. 

Будівля збереглася в місті й досі. Саме із нею починається пішохідна зона вулиці Проскурівської. 

Проскурівська, 7

Проскурівська вул., 7 - Хмельницький

Історія цього будинку пов’язана з розвитком торгової справи в місті. Адже раніше в ньому знаходився перший та найкращий гастрономічний магазин Проскурова. 

Так, у 1880 році місцевий купець Василь Журавльов відкрив у місті перший гастрономічний магазин, що був на розі Проскурівської та Володимирської. Пізніше з’явився новий магазин на Проскурівській, 7. 

- Широкий вибір вітчизняних та імпортних бакалійних і гастрономічних товарів, можливість брати товар у кредит і робити замовлення, доставка додому і дегустація – усе це було для провінційного Проскурова дивиною. На початку ХХ століття власницею фірми стає дочка – Журавльова Віра Василівна. З того часу торгові заклади були перейменовані в “Магазини Журавльової”. Саме така вивіска з’явилася на новому двоповерховому будинку на Проскурівській, 7, що був збудований у 1903-1905 роках. На верхньому поверсі була облаштована власна квартира, а більшу частину нижнього відведено під торгові площі нового гастроному, – йдеться в матеріалах ЦБС.

Наразі в будинку розміщуються комерційні об’єкти.

Проскурівська, 15

Файл:P1210047 вул. Проскурівська, 15 Ресторан «Слон».jpg — Вікіпедія

У першій половині ХХ століття весь перший поверх займав найпопулярніший ресторан Проскурова – «Слон». Достовірно не відомо, хто побудував будівлю і був засновником ресторану, – йдеться в матеріалах. Проте заклад був дуже успішним і пропонував відвідувачам вишукані страви. 

- Кухня ресторану особливо славилася оригінальними холодними закусками і фірмовою заливною рибою, а також різноманітним вибором  вин і делікатесів. Кажуть, що навіть під час громадянської війни, коли в країні панували голод і розруха, у “Слоні” можна було замовити (зрозуміло, за великі гроші) чорну ікру й ананаси. Ще одним “козирем” ресторану довгий час був оркестр сліпих музикантів, що складався з 18 чоловік, які грали по вечорах, – зазначено в описі. 

Над рестораном, на другому поверсі будинку, були обладнані готельні номери. У перші роки радянської влади їх переобладнали під Готель № 1 міськкомунгоспу. 

Саме в цьому готелі, у вересні 1938 року, зупинялася знімальна група під керівництвом відомого кінорежисера Олександра Довженка. Тоді вони знімали у Проскурові деякі епізоди фільму «Щорс» . 

Готель №1 ще пару десятиліть продовжував діяти, поки в 1967 році у Хмельницькому не відкрили новий п’ятиповерховий готель Жовтневий. Натомість «Слон» залишився рестораном, змінивши назву на «Центральний», а  згодом на «Дружбу». 

- У 1980-х роках ресторан зачинили, а замість нього була спочатку влаштована їдальня, потім кафе Кристал, яке наприкінці 1990-х років переобладнали на бар Едем, – додають в матеріалах.

Зараз у цій будівлі також працює ресторан. А на другому поверсі – комерційні об’єкти. 

Проскурівська, 17 

Файл:Вул. Проскурівська,№ 17.Хмельницький.jpg — Википедия

Його звели у ХІХ столітті, як прибутковий будинок. Зробив це проскурівський торговець мануфактурних товарів, купець Ізраїль Толпін, який мав у місті кілька крамниць. На першому поверсі був мануфактурний магазин, а другий здавався під житло.

Наразі в будівлі розмістилися різноманітні комерційні об’єкти.

Проскурівська, 63

Житловий будинок на вулиці Проскурівській, 63 (Прокуратура) | Хмельницький  | Пам'ятники архітектури | Пам'ятки №2568 — mistaUA

Точних відомостей про історію цього будинку немає. Є лише припущення, що він був збудований у 1910-1914 роках і належав одному з проскурівських купців. 

Відомо, що у довоєнні та післявоєнні роки там розміщувався слідчий відділ НКВС, а поряд була внутрішня в’язниця.

- Охоронно-слідче забезпечення: мається вишка постового, дерев’яна, у госпдворі за огорожею режимного двору (сектор спостереження з вишки – 31 метр із півночі і 75 метрів – із сходу, обладнана рефлекторним освітленням і телефонним зв’язком). Головний виїзд обладнаний залізними воротами і постом (дерев’яна будка). Кімната чергового по в’язниці розташована в будинку слідчого відділу, що примикає до в’язниці. Кабінету для слідчих у в’язниці немає, є 12 кабінетів для слідчих у двоповерховому будинку слідчого відділу. З північної сторони – кімната наглядачів, поруч з яким кімната прийому-передачі і госпдвір, – йдеться в Паспорті внутрішньої в’язниці УМВС Кам’янець-Подільської області станом на 20 жовтня 1953 року.

Наразі у цьому будинку розміщується окружна прокуратура міста Хмельницького.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (6)
  • Polina Bikmaeva

    Вже пора зносити,тому що вони були при СРСР.
  • Віталій Українець

    Помилка !

    Будівля по Проскурівській,2 зведена не в 9 а в 19ст.

    За рес-м Слон є парковка, на тильній стіні парковки весить банер -під банером на стіні є місце від влучання куль.Під час ДСВ війни матроси розтріляли всіх мешканців готелю.В наші часи на кухні Насолоди кафетерія бачив тарганів до 5 см сотні шт.Більше туди не хожу.
  • Олексій Журко

    Первозданної краси у цих будинках уже давно, як нема, усі вони понівечені сучасністю. Дуже прикро!
  • Анатолій

    Ще їх міська влада продасть і спалять як муз училище як меблеву на Старконовському як Цукерня на Грушевського ітд і вже не буде старих історичних будинків буде бізнес депутатів бабло а на Місто їм насрати хотя вишиванки вдягають регулярно і гімн співають

keyboard_arrow_up