«Будинок із зірками» – так можна назвати триповерхівку по вулиці Грушевського, 74. Дім побудували на тогочасній вулиці Рози Люксембург в 1927-ому році. Присвятили його 10-ій річниці Жовтневої революції, тому й оздоблений п’ятикутними зірками, а на верхній частині фасаду напис: «1927-1928, ІМЕНІ РОКОВИН X ЖОВТНЯ». Під час війни в домі жили німці, потім – проскурівські військові та чиновники, а тепер, здебільшого, – їхні діти.
Пам'ять про минуле не стирається безслідно, поки будуть живі її вірні носії - будинки, що зберігають в собі частинку історії. Щотижня на сайті vsim.ua ми розповідатимемо про архітектуру та людей, які творили, жили і надихались у нашому місті.
Ми будемо досліджувати і публікувати матеріал про всім знайому будівлю, але із зовсім невідомої сторони. Яким було минуле будинку, і хто живе там сьогодні, – про це у нашій рубриці новій "Хто тут живе".
Олег Свінціцький, член НСАУ, голова циклової комісії архітектури та дизайну у КПКБАіД, викладач спецдисциплін на відділенні архітектури та дизайну коледжу
Дата побудови та напис на аттику фасаду “Імені роковин Х Жовтня. 1927-1928” одразу вказує нам певні особливості цього періоду будівництва. Адже архітектура - це не тільки “застигла в камені музика”, але і відображення тих історичних процесів та змін, що відбуваються або відбулись нещодавно у суспільстві.
Це - струнка, “відчеканена” будівля із червоної цегли. Видовжений фасад із двома симетрично розташованими ризалітами тригранної форми, три поверхи, завершені карнизом та декоративними аттиками над виступами.Основний об’єм розмежований чітким горизонтальним членуванням: невисокий цоколь з імітацією кладки із кам’яних тесаних блоків, лінійне рустування першого поверху, об’єднані площини стін 2-го та 3-го поверхів, завершені масивним бетонним карнизом та доповнені у проміжках вікон 3-го поверху виразною смугою із виступаючих 4-ох рядів цегли.
В будинку є залишки доби конструктивізму, але помітно - нові ідеї “сталінської класики” вже вимальовуються на фасаді.
А заглянемо за головний фасад у двір - і побачимо дещо інше! Тут повністю прочитуються знайомі будівельні прийоми XIX сторіччя. Лучкові перемички, декоровані цегляною кладкою карнизи, проста кладка. Внутрішній об’єм лише підтверджує наше враження - ми не відчуваємо ніякого зв’язку із головним фасадом будинку! Навіть огородження на сходах традиційне для минулого сторіччя, із кованими завитками. Нічого нового, тільки фасад! Дійсно, архітектура - це зліпок епохи! Оманливий фасад, а політика держави за сутністю не змінилася - це та сама імперія.
«Цей будинок став однією з перших споруд, побудованих після встановлення радянської влади. Впродовж десятиліття, починаючи від 1914-го року, проскурівчани пережили лихоліття Першої світової, громадянської війни й повоєнну розруху. У цей час у місті фактично припинилося всяке будівництво. Старі дореволюційні будівлі за цей час втратили свою колишню розкіш і доглянутість: вибиті вікна, гнилі дахи, облущене фарбування, фундамент почали руйнуватися – так виглядала значна частина житлового фонду міста на середину 1920-их років», – йдеться у книзі Сергія Єсюніна «Прогулянка Проскуровом. Історичні нариси».
Після багаторічного забуття в Проскурові знову розгорнулося будівництво. Так у 1927-ому почали найграндіозніше в ті роки спорудження «будинку із зірками». На місці «пошарпаних» одноповерхових будинків за два роки збудували монументальний, як на той час, триповерховий житловий будинок.
«На будівництві одночасно працювало до 200 робітників, все робилося фактично без механізації: цеглу підвозили на підводах, розвантажували і носили за спинами в спеціальних дерев’яних ношах на поверхи, що зводилися. Для оздоблення будинку використовували спеціально привезену з Харкова візерункову плитку. Будинок почали будувати ще в 1927-ому році, а в 1928-ому його вже здали на заселення. Квартири одержали партійні і військові діячі міста», – говорить Сергій Єсюнін.
Хоч будинок і «пережив» війну, підходячи до нього ближче, помітно, що він міцний. В декого з жителів ще залишились старі невеличкі ковані балкони і дерев’яні вікна з маленькими квадратними квартирками – перші, які поставили при будівництві. Зі сторони проїжджої дороги – колишні входи у під’їзди, оздоблення зірками та зверху напис про Жовтневу революцію. На першому поверсі – магазин із сирами і ремонт техніки.
Кілька років тому ззовні зірку закрили фанерою, зняти було неможливо – тримається міцно. За словами мешканців, поки зірка була на видноті, то постійно били вікна під’їзду. Тепер скло ціле, і колишніх проблем вже немає.
Ввійшовши в під’їзд, – відразу два сходинкових маршрути. Виявляється, один – головний, інший – пожежний вихід, але це – не просто залізна драбинка. Він зроблений, як-то кажуть, капітально, – навіть не відрізнити від звичайного підйомного маршруту до квартир, вони практично однакові. Але відтоді, як жителі організували вхід від внутрішнього двору, основними сходами стали пожежні.
У квартирі №18 на другому поверсі живе 69-річна Людмила Ноцуляк. За освітою вона - зоотехнік, тому майже все життя працювала у лабораторії на племоб’єднанні, займалася штучним заплідненням худоби. Тепер жінка на пенсії. Квартира перейшла їй в спадок від батьків. Хоч пані Людмила живе сама, рідня зовсім близько. На першому поверсі мешкає її рідна сестра.
Людмила Олександрівна мешкає в цій кватирі десь з 1953-го року. ЇЇ батьки жили в Шепетівці. Тато був чиновником, тому згодом його перевели в обком партії. Коли сім’я переїхала, жінці було десь п’ять років. Старші люди тоді їй розказували, що спочатку «будинок із зірками» побудували спеціально для офіцерів, а під час війни тут був німецький гуртожиток. Взагалі в спогадах з дитинства пані Людмили Хмельницький був зовсім іншим - більш примітивним і простим: під вікнами їхнього будинку по дорозі їздили на конях.
Квартири в будинку практично всі однакові – з прохідними кімнатами. Вдома в пані Людмили все вже не так, як було раніше. Вікна всі нові, бо в старих були великі щілини: дуже задувало, і тепло «виходило». Жінка показує свою ванну кімнату, говорить – сантехніка вся нова, воду гріє на газовій колонці – так дешевше.
- При вході в квартиру була пічка розміром десь «метр на метр». Тою пічкою ми і опалювали, і мама їсти на ній варила. Але була ще одна пічка – в стіні між двома кімнатами. Потім десь в кінці 1960-их років ми робили капітальний ремонт: підвели газ, забрали одну пічку (ту, що в кімнатах), а на її місці зробили кахельну грубку. Відтоді ми топили газом. В кінці 1980-их ми взагалі забрали і пічку, і грубку, а зробили загальне парове опалення, – розповідає пані Людмила.
Стеля в помешканні висока, але, як каже жінка, її вже «опустили», зробили підвісну. Стіни широкі, тому не мерзне. Правда, рятує субсидія. Пенсіонерка говорить – без неї було б за опалення десь біля двох тисяч, а в неї пенсія – 1407 гривень.
Ремонту в квартирі №18 – років десять, але він виглядає новеньким. Жінка каже, що все робили своїми силами – вона, чоловік і син. Для пані Людмили головне, щоб було зручно і затишно.
Теперішній сквер імені Тараса Шевченка був зовсім інакшим. За словами Людмили Олександрівни, він був весь загороджений, та й взагалі самого парку як такого було зовсім мало. На території знаходились гараж обком партії, взуттєва і швейна фабрики. Також був танцювальний майданчик – при чому, танцювали всі під оркестр. І так кожних вихідних!
- Літом, де зараз туалети, була така собі виїзна бібліотека. Люди приходили, брали газети чи книги, і сідали за стіл читати. З собою там не давали. Я теж в дитинстві приходила і брала собі різні книжечки. Поруч була карусель з конями. А ще малою я ходила на літній театр у парку. Він знаходився на місці сучасного дитячого майданчика (прим. – з фігурами талановитого земляка Миколи Мазура). Тоді там була невисока дерев’яна сцена і лавочки. Все було безкоштовно. Часто ставили екран і показували документальне кіно. Найбільше пам’ятаю фільм про Хрущова, – говорить пані Людмила.
Підготувала Вікторія ТАРАН
Повідомте нас, якщо ви хочете, щоб ми написали про ваш будинок [email protected].
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Точно биків? Може корів або великої рогатої худоби?