Історія «Юності» на Староміській: від студентської практики до торгового центру

-
Легендарна «Юність» в Хмельницькому має свою історію.
-
Дізнавайтеся про неї більше.
Зустрінемось на «Юності». Біля «Юності». Там, де «Юність». Усі ці вислови хмельничани звикли використовувати у буденному житті. Та сама «Юність», про яку йде мова, розташована в Хмельницькому із 1973 року, на вулиці Староміській. Розповідаємо історію будівлі, яка роками не змінює своєї назви.
Ще задовго до появи «Юності», на перехресті Кам’янецької й Староміської, розміщувалися єврейські квартали з одноповерховою хаотичною забудовою. Як розповідає у своїй книзі «Прогулянка Проскуровом» краєзнавець Сергій Єсюнін, на тому місці зупинялося на ніч чимало проїжджих людей. Оскільки ті двори в той час вважалися найкращими у місті.
Змінюватися той район став наприкінці 1950-х років. Спершу там з’явився триповерховий навчальний корпус кооперативного технікуму. Наразі це Хмельницький кооперативний торговельно-економічний інститут. Вже пізніше до нього прибудували ще один корпус. Саме там, на першому корпусі, розмістився універмаг «Юність». Заклад став місцем, де студенти проходили практику.
- У 1959 році відкрито кооперативний технікум, який переведено із Кам'янця-Подільського. А у 1973 році був відкритий універмаг «Юність», який почав працювати на першому поверсі нового навчального корпусу кооперативного технікуму. Універмаг став навчально-виробничою базою для студентів технікуму, – йдеться в книзі «Прогулянка Проскуровом».
Як йдеться в спільноті «Історія Проскурова», універмаг став дуже популярним серед хмельничан і гостей. Щоденно його відвідували тисячі людей. Приваблював відвідувачів дуже широкий асортимент товарів, культура обслуговування. А також – гарний інтер’єр закладу.
- У 1979 купили батьки мопед Верховина 6. А в 1987 році вже сам купив телевізор Берізка Ц 208. Коли одружувався, в ювелірному відділі там купляв обручки, – пригадує хмельничанин Анатолій.
В «Юності» було сім відділів: галантерейний, готового одягу, взуття, господарських товарів, трикотажу, подарунків, культтоварів і книжковий. А загальна площа торгових залів становила близько 700 квадратних метрів.

- Колектив там був молодіжний. Не мало таких працівників, які після закінчення навчальних закладів тільки стали за прилавок. Відділами керували досвідчені фахівці, що добре зарекомендували себе в універмазі Хмельницької райспоживспілки. В їх числі Раїса Федорівна Шевченко, Віктор Сергійович Левчук, Ганна Петрівна Килимчук, Ольга Андріївна Копилова. За прилавками у торгових залах були помічені зовсім юні дівчата. Це учні промтоварної групи профтехучилища, – йдеться в спільноті «Історія Проскурова».
Одна з тодішніх практиканток розповідала, що раніше їх стажували в іншому універмазі – хмельницької райспоживспілки. Мовляв, умови для навчання там були не найкращі. Натомість в «Юності» студентам подобалося.
- Там працювали чудові жінки Кисла Тетяна – парфюмерія, Джульєта – ювелірка, Валентина Федорівна – тканини, Лідія Кметь і Гуменюк Світлана – галантерея, – згадує пані Лідія, яка раніше теж там працювала в 1978-1979 роках.
Згодом універмаг «Юність» став звичайним продуктовим магазином на розі Кам’янецької та Староміської. Хмельничани пригадують, як у підлітковому віці купували там алкогольні напої та тютюнові вироби. Їздили туди за цими товарами з різних мікрорайонів. Все через те, що там все продавали неповнолітнім.
- Ми їздили в «Юність» з Південно-Західного мікрорайону. Тоді нам було років по 15. І лише там нам продавали пиво. Про це знали всі наші однолітки. Тому часто там зустрічали своїх знайомих чи шкільних друзів. Всі хотіли хоч пляшку пива випити. Такий був вік, – пригадує хмельничанка Ольга.
Наразі замість продуктового магазину відкрили аптеку. Проте сама назва «Юність» не залишила тієї будівлі. Тепер яскраво червоні літери із тим самим написом прикрашають фасад будівлі на Староміській. Зараз це торговий центр. Всередині якого можна знайти різні товари. Попри плинність часу, незмінними залишаються лише вислови хмельничан:
- Зустрінемось на «Юності». Біля «Юності». Там, де «Юність».
Друзі, а якою ви пам’ятаєте ту саму «Юність»? Пишіть в коментарях.

Читайте також: Забирали нечистоти за допомогою діжок та коней: як у Хмельницькому з’явилася перша каналізаційна служба
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
У 1991 році ціна долара в СРСР стала рівною 1 рублю 85 копійок. Це сталося тому, що Держбанк почав продавати долар саме за цією ціною: за комерційною.