Колись тут були макові поля: історія Південно-Західного мікрорайону

-
Його почали розбудовувати у 1960-х.
-
Наразі це найбільший мікрорайон Хмельницького.
Південно-Західний — найбільший і водночас один із наймолодших мікрорайонів міста. Його почали розбудовувати в середині 1960-х років на місці полів приміського радгоспу лікарських рослин, де вирощували переважно опійний мак. Мікрорайон відомий тим, що тут розташований речовий ринок — один з найбільших в Україні, також Хмельницький національний університет, декілька ВПУ, перинатальний центр й 4 поліклініка.
Розповідаємо історію виникнення Південно-Західного мікрорайону міста.
Колись тут були макові поля
Південно-Західний — один із найбільших мікрорайонів Хмельницького. Назва походить від його розташування. Активна забудова цієї частини міста розпочалась у середині 1960-х років на території колишнього приміського радгоспу лікарських рослин, закладеного ще у 1927 році як плантації Проскурівського аптекоуправління.
У процесі формування мікрорайону було прокладено ключові магістралі — Тернопільську, Інститутську та Молодіжну вулиці. У ті ж роки розпочали роботу два важливих промислових підприємства: радіотехнічний завод (1966 рік) та завод «Катіон» (1969 рік).
Саме тут у 1962 році був заснований перший вищий навчальний заклад у місті — технологічний інститут, який нині відомий як Хмельницький національний університет. Також у 1962–1967 роках тут розпочалося будівництво житлових будинків та дитячої лікарні.
Першою вулицею у новоствореному мікрорайоні стала Тернопільська, де й у 1965-му з’явилося перше підприємство — «Хлібзавод», а згодом — радіотехнічний завод, а у 1969 — «Катіон».
— В такому умовному трикутнику, між вулицею Фрунзе, Тернопільською та Львівським шосе, почали житлову забудову багатоквартирними будинками, — розповідав хмельницький краєзнавець Сергій Єсюнін.
Як уже згадували, із січня 1966 року почав працювати радіотехнічний завод «Новатор». Це було підприємство військово-промислового комплексу, на якому створили близько 7 000 робочих місць.

24 грудня 1970-го розпочав свою роботу тролейбусний парк комунального підприємства «Електротранс».
— 24 грудня о 16:15 голова виконкому міської ради К. Карлов перерізав червону стрічку, і перший тролейбус під оплески учасників мітингу виїхав з воріт депо. Слідом за ним, з інтервалом руху 5-7 хвилин, вирушають ще 11 машин…, — таке повідомлення звучало на обласному радіо.
Історія виникнення головних вулиць
Вулиця Інститутська з'явилася у 1965 році під час розбудови нового мікрорайону на південно-західній околиці Хмельницького. Вона пролягла від корпусів загальнотехнічного факультету Львівського поліграфічного інституту імені І. Федорова, що й дало їй назву. У 1967 році цей факультет став окремим навчальним закладом — технологічним інститутом побутового обслуговування, який нині відомий як Хмельницький національний університет.
Вулиця Молодіжна виникла у 1970 році під час будівництва нового мікрорайону на південно-західній околиці Хмельницького. Її символічна назва підкреслювала участь молоді міста у створенні та розвитку цієї частини міста.
Вулиця Хотовицького (нині — Івана Пулюя) з'явилася у 1970 році та була названа на честь В. Затонського (1888–1938 рр), колишнього народного комісара освіти УРСР. У 1991 році вулицю перейменували на честь Степана Хотовицького — на честь акушера і педіатра. Вибір був зумовлений тим, що тут розташовані обласний будинок дитини та міський пологовий будинок, обидва з яких були здані в експлуатацію у 1979 році.
У квітні 2022 року вулиці дали іншу назву. Її перейменували на честь українського фізика, електротехніка, науковця й публіциста Івана Пулюя.
Вулиця Тернопільська одна з основних транспортних артерій Південно-Західного мікрорайону, що сформувалася в першій половині 1960-х років у процесі активної забудови цієї частини міста. Вулиця простягається від Кам’янецької до виїзду з міста в напрямку Тернополя, що й зумовило її назву.
Вулиця Тернопільська відіграє важливу роль у міській інфраструктурі: саме вздовж неї розміщені ключові підприємства, що стали основою економічного розвитку району. Серед них Хмельницький хлібокомбінат, державне підприємство «Новатор», завод «Катіон» й інше
Вулиця Львівське шосе сформувалася у другій половині XX століття як початок шляху з Проскурова на захід — у напрямку містечка Фельштин (тепер — село Гвардійське Хмельницького району). Саме тому первісна назва вулиці — Фельштинське шосе. У 1946 році, з введенням в експлуатацію траси Проскурів – Львів, її перейменували на Львівське шосе. Пролягає від вулиці Кам’янецької до виїзду з міста в бік Тернополя та Львова — звідси й сучасна назва. По Львівському шосе пролягає речовий ринок, який відіграє важливу роль у Хмельницькому.
Речовий ринок
Як ми вже згадали, комплекс речових ринків займає велику територію вздовж початку Львівського шосе, простягнувшись за залізничну колію до вулиці Геологів. У 1987 році міськвиконком надав дозвіл «Облспоживспілці» на облаштування першого великого речового ринку на цій ділянці.
У період економічної кризи 1990-х ринок став важливою альтернативою магазинній торгівлі та джерелом заробітку для тисяч мешканців Хмельницького, області та інших регіонів України, а також покупців із Білорусі й Росії. Його розвиток сприяли вигідне розташування міста, доступ до транспорту, підтримка місцевої влади та підприємливість хмельничан. Навіть у 2000-х роках з Києва та інших міст організовували «шоп-тури» на хмельницьку «толкучку» — для закупівлі товарів, одягу, текстилю до свят та на весілля.
Сьогодні ринок займає площу 18 га та об’єднує 24 самостійні речові ринки, зокрема: «Дарсон», «Поділля-1», «Срібна алея», «Геологів», «Ізіда», «Новий базар» та інші. Деякі ринки працюють винятково як гуртові, обслуговуючи закупівельників.
Нині Хмельницький речовий ринок залишається одним із найбільших у країні, поступаючись лише кільком іншим — «Калинівському» в Чернівцях, «Барабашово» в Харкові, «Троєщинському» в Києві.
Цікаві факти про Південно-Західний мікрорайон
- У 1998 році на Львівському шосе створили парк «Подільський» площею приблизно 6 гектарів;
- У 2012 році по вулиці Геологів відкрили ТЦ «Європа». До нього навіть курсував безплатний громадський транспорт. Та у 2014-му він закрився й з часом його продали іншому власнику;
- У мікрорайоні діє Храм Перетворення Господнього (ПЦУ) та Храм Всіх Святих Землі Української;
- Тут працюють ВПУ №11, ВПУ №4, школи, поліклініка №4 й інші навчальні заклади;
- На вулиці Інститутській розташований Будинок молоді, де раніше був кінотеатр, відеосалон, кафе.
Читайте також:
Мазури, війна та бронепотяг «Гандзя»: історія мікрорайону Гречани
Озерна, якої ви не знали: хронологія розбудови наймолодшого мікрорайону міста
Забуте минуле Лезневого: кому належало село і як воно стало частиною Хмельницького
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
-
Alec VorontsoffДумаю, Озерна - більший мікрорайон 😎
-
Валерій КсендзикНародився у місті Проскурів вважаю себе Хмельничанином. Місто розрослось багато людей приїхало для роботи. Так приїзжі стали моїми земляками.
-
Дмитрий КазанцевЧерновецький ринок меньше за Хмельницький