Закладами розпусти у Хмельницькому нікого не здивуєш. Останній офіційно задокументований згорів понад рік тому. Наразі “жінки стародавньої професії” плавно перекочували в інтернет. Клієнтів шукають через різноманітні сайти. А послуги надають “на дому”, в готелях та найманих квартирах. Поки проституцію в Україні ніхто не легалізував, роблять все таємно. Так би мовити, під покровом ночі.
А от понад століття тому все було інакше...
У Російській імперії з давніх часів проституція була поза законом, як наслідок, всіх “непотребных девок” очікувало суворе покарання. Лише у 1843 році проституцію оголосили “терпимою”. У великих містах були влаштовані медично-поліцейські комітети, які виявляли “жриць кохання”, проводили медичне обстеження та ставили на облік. У менших містах, на кшталт нашого Проскурова, такі функції виконувала поліція.
За відомостями повітового справника, перші “офіційні” повії у Проскурові були взяті на облік у 1880-х роках. Ця дата майже співпадає з початком розквартирування у місті великих військових частин.
Такий збіг не випадковий. Як там не крути, а молодим, неодруженим, грошовитим офіцерам у чужому маленькому місті не було чим зайняти свій вільний час. Місцеве населення, зорієнтувавшись у ситуації, почало “викачувати” із них гроші, відкриваючи ресторани, трактири, ігорні будинки і будинки розпусти, - розповідає Сергій Єсюнін.
У Проскурові на початку 1890-х років офіційно існував один будинок розпусти. Звався він “Салон мадам Беті”. В ньому працювали шість дівчат. Розташовувався салон в одному з будинків по вулиці Кам’янецькій, практично навпроти сучасного СІЗО.
Перебували на обліку в поліції також дев’ять повій-”одиночок”. Проте, скільки неофіційних повій та таємних борделів функціонувало в місті – не було відомо, здається, й самій поліції. А щодо жінок, то під час перепису населення в архівних документах того часу навпроти графи професія деяких жінок зустрічалося слово “проститутка”, - зазначає краєзнавець.
Як правило, подібні заклади приховувалися під виглядом різноманітних гуртків домоводства, жіночих курсів чи пансіонів. У 1904 році в Проскурові була розкрита справжня діяльність приватних курсів крою та шиття, що виявилися таємним борделем.
Поліція звернула увагу на те, що на залізничному вокзалі почастішали оголошення, у яких дівчатам пропонувалося отримати на курсах безкоштовно спеціальність швачки. Причому приїжджих повністю забезпечували житлом та харчуванням. Правоохоронці вирішили перевірити таку незвичну щедрість. Тут одразу й розкрилося, що курсистки вдень дійсно навчалися шиттю, а от по вечорах “відпрацьовували” тілом своє навчання та харчі.
Як пояснює краєзнавець, ставлення до таких таємних борделів у царської влади було доволі м'яким. Господарям курсів виписали штраф, пропонували закрити їх або зареєструвати свою установу, як будинок розпусти. Ті вирішили зареєструвати. Дівчата, в свою чергу, пройшли медогляд та стали на облік. Так у Проскурові з'явився ще один офіційний будинок розпусти, який діяв вже легально.
Що стосується повій - “одиночок”, то таких теж було знайти не важко, каже краєзнавець. Увечері, на розі Олександрівської та Аптекарської (нині – вул. Проскурівської та Проскурівського підпілля) завжди “прогулювались” дві-три “жриці кохання”.
Незважаючи на ці факти, не можна сказати, що Проскурів століття тому був таким собі містом “червоних ліхтарів”. Більшість місцевих мешканців, а це переважно євреї, поляки та українці, були доволі релігійними. Вони дотримувалися патріархального укладу життя. А ті декілька десятків повій, що перебували під постійним наглядом поліції, навряд чи могли вплинути на моральне обличчя міста.
В час, коли у керма були комуністи, про борделі у Проскурові й мови не могло бути. Як відомо, у радянській Україні “сексу не було”. Однак це не означало, що інтимні послуги перестали надавати взагалі. За словами краєзнавця, про це просто дуже добре мовчали.
Що стосується сучасного Хмельницького, то наразі офіційно задокументованих закладів розпусти у місті немає. Останній згорів у ніч із 2 на 3 січня 2018 року. Це було славнозвісне кафе “Марися”, що розташовувалося за адресою Вінницьке шосе, 1.
Про те, що в закладі надають інтимні послуги, знали всі. Однак спіймати “на гарячому” організаторів такого бізнесу правоохоронцям не вдавалося. У березні 2015 року зафіксували 10 фактів надання сексуальних послуг працівницями закладу. Незабаром правоохоронці “накрили” і трьох сутенерок, які організували в “Марисі” притон.
З’ясувалося, що на них постійно працювали біля десяти дівчат. В основному вони приїжджали із сіл і райцентрів Хмельницької області. Знаходили їх через оголошення про роботу в газетах. Жили дівчата у підсобці. За свої послуги брали з клієнтів 300-350 гривень. Частину з цієї суми віддавали сутенеркам.
Не поділитися заробітком або втекти дівчата не могли. Роботодавці забрали у них документи. Також дівчат штрафували за прогули. Поліція арештувала сутенерок і направила справи до суду. Усіх трьох жінок визнали винними. Їм дали від 3 до 3,5 років позбавлення волі. Але до в’язниці не відправили, звільнивши від відбування покарання з іспитовим строком на 2 роки. Після того, як запевняли в поліції, в “Марисі” інтимних послуг не надавали.
В місті продовжували фіксувати поодонокі випадки проституції. Дівчата працювали на квартирах і в номерах готелів. Найбільш відчайдушні йшли торгувати власним тілом на об’їзну. А в червні 2018 у Хмельницькому “накрили” салон інтимного масажу.
Він розташовувався на першому поверсі багатоповерхівки. Клієнтів тут приймали тільки по запису в адміністратора, а для пересічних відвідувачів двері були зачинені. Залежно від кількості клієнтів в салоні працювали від 2 до 4 масажисток. Послуги коштували від 600 до 1800 гривень. Були навіть подарункові сертифікати.
На початку цього року час від часу у Хмельницькому ловили поодиноких сутенерів, які промишляли в місті та по всьому регіону. Наразі ж сфера інтимпослуг практично заполонила інтернет.
Офіційно задокументованих закладів розпусти після “Марисі” у нас не було. Трапляються лише поодинокі випадки, - говорить речник ГУНП у Хмельницькій області Інна Глега.
Нещодавно до міського відділу поліції звернулися два молодики. Вони замовили собі дівчат на сайті в інтернеті. Переказали їм на картку гроші за послуги. А ті їх “кинули”. На виклик не приїхали і хлопці залишилися і без грошей, і без задоволення.
На “недобросовісних” дівчат спочатку хотіли написати заяву до поліції, але потім передумали. Згідно з частиною 1 статті 181 Кримінального Кодексу України, за заняття проституцією передбачається адміністративна відповідальність у вигляді штрафу до 170 гривень, - розповідає речник міського відділу поліції Людмила Берестовська.
Якщо за заняття проституцією світить адміністративна відповідальність, то за сутенерство, згідно частини 2 статті 302 ККУ, можуть посадити до в’язниці терміном до 5 років.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.