Старі фото: як змінилася новорічна ялинка у Хмельницькому за останні 60 років

-
Як виглядала новорічна ялинка у Хмельницькому десятки років тому?
-
Дивіться на ретро-фото.
Святкування Нового року та Різдва є чи не найбільш очікуваними подіями кожної зими. Малеча й дорослі в цей час традиційно очікують дива. А яскраві вогні, різнобарвні іграшки, святкові мелодії цьому лише сприяють.
Як в минулому у Хмельницькому виглядала новорічна казка? Дивіться на старих та сучасних світлинах.
У радянські часи в Хмельницькому не відзначали Різдво на загальноміському рівні. В принципі, як і в усьому СРСР. Антирелігійна політика партії не визнавала жодних християнських свят, тому про різдвяний ярмарок містяни навіть не мріяли. Натомість залюбки фотографувалися біля прикрашених ялинок та фотозон з червонощоким Дідом Морозом.
Ялинки до Нового року прикрашали на трьох локаціях - біля кінотеатру імені Чкалова (зараз Шевченка), на площі біля Будинку рад та біля Дитячого світу.
У 70-х роках головна ялинка стояла біля кінотеатру імені Чкалова, а неподалік новорічного дерева красувався казковий дід зі своєю онукою




Наступним фото поділилися дописувачі сторінки "Хмельницький Live". Світлину датують 50-70 роками минулого століття. На фото видно, що новорічну ялинку встановили біля будівлі колишнього реального училища. Зараз у цьому приміщенні розташована Хмельницька міська рада.
У радянські часи на святкування біля головної ялинки могла потрапити не кожна дитина. За словами історика Сергія Єсюніна, запрошення на такі заходи давали лише нащадкам передовиків виробництва. Решту малюків вітали в садочках та школах. Також новорічні ранки влаштовували на комунальних підприємствах.
У 1960 році новорічне свято для дітей комунальників організували в приміщенні міської лазні. Про це свідчить наступна світлина з колекції Якова Штекеля, якою він поділився на сторінці "Історія Проскурова".
За словами автора допису, Дід Мороз на святі був “несправжній”. У казкового персонажа перевдягли дівчину, дочку одного з працівників, бо головний актор напередодні дійства переборщив з алкоголем.

Наступне фото ілюструє трохи іншу картину - хлопчик позує перед фотокамерою на площі перед Будинком рад (нині - майдан Незалежності), а за його спиною - прикрашене до свята дерево.

Іншого малюка на тій самій локації сфотографували у санях.


Наступна світлина ілюструє встановлення головної новорічної ялинки міста у 2000 році. У той час її складали з сотень окремих дерев, які кріпили на металевий каркас. Хвойні гілки прикрашали гірляндами, дощиком та різнобарвними іграшками.

Тривалий час дерево встановлювали на одному й тому ж місці, подеколи оновлюючи прикраси.

У 2013 році головну новорічну ялинку зібрали із 380 окремих дерев. Її висота сягнула 26 метрів.
З 2014 року дерево почали встановлювати перед кінотеатром Шевченка, а святкування з майдану перенесли на “стометрівку”.
До 2016 року біля Будинку рад теж прикрашали ялинку, та згодом від цієї традиції відмовилися. Головна площа стала місцем проведення траурних заходів за загиблими під час Революції Гідності та російсько-української війни.

У 2017 році головна ялинка міста стала штучною. На її купівлю з міського бюджету витратили 490 тисяч гривень. Прикрасили новорічну красуню теж по-новому - за 1,5 мільйона гривень придбали 3D-гірлянди та прикраси.

Традиційно кілька років поспіль навколо дерева розгортають різдвяний ярмарок, де продають сувеніри, ялинкові іграшки та різноманітні смаколики. Щороку поповнюється колекція фотозон - на пішохідній частині Проскурівської розміщують ангелів, запряжені оленями сани, величезні мерехтливі цифри та ін.



Читайте також:
Зимовий Хмельницький десятки років тому. Вгадайте місця за фото (ТЕСТ)
Симчишин “запалив” головну ялинку Хмельницького (ВІДЕО)
Репортаж з Проскурівської, де запрацював різдвяний ярмарок (ВІДЕО)
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.