Від технікуму-інтернату до Кам’янець-Подільського державного інституту: історія закладу

Від технікуму-інтернату до Кам’янець-Подільського державного інституту: історія закладу
  • Заклад вищої освіти був заснований у червні 1971 року. 

  • Наразі тут навчається понад 1 200 студентів. 

  • Цьогоріч тут відкрили перший в області Центр ветеранського розвитку.

Навчально-реабілітаційний заклад вищої освіти «Кам’янець-Подільський державний інститут» (Подільський спеціальний навчально-реабілітаційний соціально-економічний коледж) був заснований, як планово-економічний технікум-інтернат для осіб з інвалідністю 04 червня 1971 року. Перші 120 студентів були зараховані на спеціальності «Економіка і організація сільськогосподарського виробництва» та «Економіка і організація побутового обслуговування». Наразі ж освіту там здобувають понад 1 200 студентів на 24 спеціальностях. Розповідаємо детальніше. 

Існувала потреба в навчанні осіб з інвалідністю 

У 70-х роках XX століття європейська освітня практика та суспільна думка стверджували, що професійне навчання осіб з інвалідністю – це, в першу чергу, підвищення їх соціального статусу, і саме головне, – повноцінна інтеграція молодих людей з обмеженими фізичними можливостями у суспільство, максимальне збереження їх активності, віри у свої сили, – про це зазначають в самому навчальному закладі. Саме тому і був заснований Кам’янець-Подільський планово-економічний технікум-інтернат для осіб з інвалідністю. 

Першими студентами вищого навчального закладу стали 120 осіб, з яких сформували 4 академічні групи. З 1981 року технікум змінив специфіку підготовки спеціалістів і здійснив набір студентів на спеціальності «Економіка і планування в галузях народного господарства (системи  «Бухгалтерський облік, контроль і аналіз господарської діяльності (системи АПК (агропромислового комплексу)». 

Відео дня

З середини 90-х років в Незалежній Україні активно розвивається соціальна робота, як окрема галузь науки соціології. Технікум-інтернат розпочинає роботу щодо ліцензування спеціальності «Соціальна робота». Уже з 2002 року здійснює підготовку молодших спеціалістів за цією спеціальністю. Перший випуск дипломованих фахівців – соціальних працівників проведено у 2005 році. При цьому у закладі продовжують навчати майбутніх бухгалтерів та економістів. 

Паралельно протягом всіх цих років заклад розвиває свою матеріально-технічну базу. У 2016 році в закладі значно побільшало студентів з-поміж маломобільних груп населення. Того ж року Кам’янець-Подільського планово-економічного технікуму-інтернату перейменували у Подільський спеціальний навчально-реабілітаційний соціально-економічний коледж. 

Вже за рік було створено чотири випускових кафедри (кафедра соціальної роботи та психології, кафедра фінансів, економіки та економічної кібернетики, кафедра обліку і оподаткування, кафедра інформаційної діяльності, документознавства і фундаментальних дисциплін. Розпочав свою роботу навчально-реабілітаційний відділ, основним завданням якого є реабілітація студентів з інвалідністю за напрямами: трудова, соціальна, освітня, спортивно-фізкультурна. У жовтні 2019 року був створений структурний підрозділ Фаховий коледж Подільського спеціального навчально-реабілітаційного соціально-економічного коледжу. Всі ці роки проводиться активна робота із ліцензування спеціальностей на рівнях вищої освіти. 

Діяльність інституту 

Наразі у навчальному закладі вищу освіту здобувають 1 256 студентів на 24 кафедрах. Діє факультет економіки, управління та діджиталізації, а також факультет соціо-психологічної діяльності, реабілітації та професійної освіти. Тут готують молодших бакалаврів, бакалаврів, магістрів, докторів філософії. 

У закладі значну увагу приділяють безбар’єрності в освітньому просторі.  З метою полегшеного доступу студентів з інвалідністю до приміщень навчального корпусу та гуртожитку встановлено 6 пандусів. У навчальному корпусі встановлено спеціалізований підіймач, призначений для переміщення студентів на візках з першого поверху на другий. Обладнано спеціалізовані  навчальні  аудиторії  та  спеціалізовані комп’ютерні лабораторії для академічних груп. Застосовують провідні технології навчання у коледжі – здоров'язбережувальні та валеологічні, що забезпечують результативність занять та якісну професійну підготовку. 

В закладі працює сурдоперекладач для студентів з порушенням слуху. Діє лінгвістичний гурток української жестової мови «Відчуй». На ньому всі охочі, а це студенти, викладачі та працівники закладу мають змогу отримати базові знання, вміння та навички у володінні жестовою мовою. 

До матеріально-технічної бази закладу входить чотириповерховий навчальний корпус, гуртожиток, фізкультурно-спортивна та реабілітаційна база, серед яких є спортивний і тренажерний зали, ЛФК,  майданчик для параолімпійських видів спорту, табір відпочинку та інше. 

У січні 2025 року на базі Навчально-реабілітаційного закладу вищої освіти «Кам’янець-Подільський державний інститут» був створений перший на Хмельниччині Центр ветеранського розвитку. Його мета – підтримка ветеранів війни, членів їхніх родин та родин загиблих Захисників і Захисниць України через професійну реінтеграцію, освітню підготовку, адаптацію до цивільного життя та комплексну реабілітацію. 

Читайте також: 

Понад 63 тисячі випускників: історія Подільського державного університету

Від Проскурівської школи до базового медичного коледжу: історія закладу

Читали лекції для військових УНР: історія найбільшого університету Кам’янця-Подільського

Понад 30 років готують прикордонників: історія заснування НАДПСУ імені Богдана Хмельницького

На місці інституту була садиба священника: історія заснування ХКТЕІ

Один із наймолодших вишів: історія Хмельницького університету управління та права

Понад 100 років роботи: історія Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії

Спочатку був просто факультет: історія Хмельницького національного університету

Тут вчився Пономарьов: історія Хмельницького фахового музичного коледжу ім. В. І. Заремби

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up