Хмельницька МСЕК не дала групу інвалідності переселенці. Вона оскаржила рішення у суді

Хмельницька МСЕК не дала групу інвалідності переселенці. Вона оскаржила рішення у суді
Ілюстративне фото
 • Дівчина мала вроджену ваду серця й невдовзі після народження перенесла операцію.

 • Вона мала III групу інвалідності, що підтвердили у Харкові 2019 року.

 • Для поновлення групи минулого року вона звернулася у Хмельницьку обласну МСЕК.

Переселенка з Харківщини намагалася поновити групу інвалідності у Хмельницькому. Для цього звернулася в обласну медико-соціальну експертну комісію. Але там їй відмовили. Тоді дівчина звернулася до суду. Розповідаємо деталі про цю історію та рішення судів.

Що відомо про переселенку

З реєстру судових рішень дізнаємося, що героїні нашого матеріалу цього року виповнюється 26 років. Вона є переселенкою з Харкова або області (у реєстрі точно не зазначається). Має вроджену ваду серця — тотальний аномальний дренаж легеневих вен. 1999 року, коли їй виповнювався один рік, дівчині зробили операцію для корекції порушення.

2019 року дівчину, яка на той момент мала статус дитини з інвалідністю, оглядали у Харківській міжрайонній кардіологічній МСЕК. Встановлені діагнози:

Відео дня

Тоді дівчині встановили III групу інвалідності до вересня 2022 року.

У квітні 2023 року дівчину оглядали вже у Хмельницькій обласній МСЕК. На той момент до перелічених вище діагнозів додався синдром Вольфа — Паркінсона — Вайта. Зазначимо, що такий діагноз, а також III групу інвалідності, мав мешканець Хмельниччини Олег Волянський. 2007 року він став жертвою шахрайства, в результаті якого на нього оформили кредит. Через п’ять років банк став вимагати повернення грошей, а ще через рік звернувся до суду, який з другого разу ухвалив стягнути з нього гроші. Чоловік став хвилюватися, хоча це було для нього заборонено, і згодом помер. Його дружина вважає, що саме кредит та хвилювання через це стало причиною його смерті.

Що вирішили МСЕК

Повернемося до історії дівчини. Проаналізувавши медико-соціальну документацію, комісія вирішила не встановлювати групу інвалідності. При цьому посилалися на (1) положення про МСЕК, (2) положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності та (3) інструкцію про встановлення груп інвалідності.

У травні 2023 року дівчина пройшла обстеження у Хмельницькому обласному серцево-судинному центрі, а також отримала висновок у науково-дослідному інституті медико-соціальних проблем інвалідності. З результатами вона знову звернулася в обласну МСЕК. Але всі члени комісії знову не встановили їй групу інвалідності, видавши про це довідку без номера і дати.

Після цього дівчина звернулася до Центральної МСЕК, аби оскаржити рішення комісії обласного рівня. Але й там не встановили їй групу інвалідності, вважаючи, що наявні порушення обмежують життєдіяльність у незначному ступені. Такий висновок був виданий у липні 2023 року.

Як розглядали справу у судах

Відтак дівчина звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду, вважаючи, що довідка обласної МСЕК про ненадання інвалідності є протиправною і що огляд щодо встановлення інвалідності проводився не уповноваженою комісією. Це мала робити спеціалізована кардіологічна МСЕК. Тому позивачка вимагала скасувати рішення МСЕК про ненадання інвалідності й передати медико-соціальну справу кардіологічній МСЕК.

Свої вимоги дівчина обґрунтовувала тим, що обласна МСЕК не вивчила усі необхідні документи та не мала права проводити огляд щодо встановлення інвалідності без попереднього рішення МСЕК нижчого рівня.

У відповідь Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи просив відхилити позов, обґрунтовуючи тим, що рішення були ухвалені згідно з чинними нормами. Крім того, вказували на те, що довідка про невстановлення інвалідності не є рішенням комісії.

Хмельницький окружний адміністративний суд прийшов до висновку, що обласна МСЕК не довела правомірність свого рішення щодо невстановлення інвалідності. Серед іншого, суд вказав на те, що раніше позивачці встановлювати III групу інвалідності, і з того часу стан її здоров’я не змінився.

— У ході судового розгляду справи [позивачка] наголошувала на тому, що при огляді у МСЕК, усупереч… нормам, її фактично оглянуто не було та не проведено її опитування членами комісії, [не було проведене вивчення] матеріалів медичної справи позивача, які знаходились там, де позивач раніше проходила огляд, — йдеться у рішенні суду.

Також суд вказав на те, що Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи не надав протокол засідання комісії, яке відбулося у квітні 2023 року. Крім того, установа не дотрималася правил заповнення акта огляду, який видала в той самий час.

— Викладене у своїй сукупності дає суду підстави для висновку про те, що оскаржуване позивачем рішення [обласної] МСЕК про невизнання інвалідом прийняте не на підставі повного медичного обстеження [позивачки]; без об’єктивного і повного вивчення документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюванням [позивачки], яке спричиняє обмеження нормальної життєдіяльності особи; без фактичного її огляду й без опитування хворої членами комісії, тобто з порушенням встановленої законодавством процедури огляду МСЕК, — йдеться у рішенні суду.

В результаті Хмельницький окружний адміністративний суд ухвалив визнати протиправною й скасувати довідку про невстановлення інвалідності та направити медико-соціальну справу обласній кардіологічній МСЕК. Також з Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи стягнули 1074 гривні судових витрат. Про це йдеться у рішенні від 17 листопада 2023 року.

Центр не погодився з рішенням та звернувся до Сьомого апеляційного адміністративного суду, що у Вінниці. Але й там стали на сторону переселенки й залишили рішення хмельницького суду без змін. Про це йдеться у постанові від 7 травня цього року. Її повного тексту досі немає, тому поки що невідомо, чим саме обґрунтовував своє рішення суд. Нині позивачка намагається стягнути з Центру витрати на правову допомогу. Засідання щодо цього призначене на вівторок, 28 травня.

Що ще відомо

Додамо, що директором Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи є Тетяна Крупа. Фактично вона обіймає цю посаду з 2008 року, що зазначено в аналітичній системі «YouControl». За минулий 2023 рік вона отримала доходу на загальну суму в майже 1,3 мільйона гривень. Трохи менш як половина цієї суми — зарплата за основним місцем роботи, решта — зарплата за сумісництвом, пенсія, відсотки, дивіденди, подарунки тощо.

Крім того, у своїй електронній декларації вона вказала заощаджень на загальну суму в понад 2,4 мільйона гривень. Ще вона зазначила 14 об’єктів нерухомості, включаючи земельні ділянки. Її чоловік, Володимир Крупа, має заощаджень на загальну суму в понад 50,8 мільйона гривень, 32 об’єкти нерухомості та «Porsche Cayenne» за майже 25,8 мільйона гривень.

Нагадаємо, що раніше ми розповідали вам про лікаря з Хмельницької міжрайонної МСЕК, який «погорів» на хабарі у 700 доларів в жовтні 2021 року. За цю суму він обіцяв знайомій забезпечити встановлення їй II групи інвалідності. Справа потрапила на розгляд Хмельницького міськрайонного суду, де лікар свою провину не визнав та сказав, що гроші є «боргом за саджанці». Міськрайонний суд його виправдав, але в апеляційному та Верховному судах йому призначили два роки в’язниці.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (21)
 • Ольгерд Ольгерд

  Крупа все життя торгувла групами інвалідності. Це все місто знає. Зовсім совісті немає.
 • Владимир Шелест

  Хмельницький обласний МСК просто не дає групу яка ти повинна бути по закону вони тільки хотять щоб їм позолотити руку тоді вони дають ту групу яка вона тобі повинна бути по закону
 • Андрій

  Та всі знають як у нас мсек працює,заплатив групу дали,не заплатив, то й не дали (навіть якщо дійсно є вади із здоров'ям )....

  322870 reply Андрій

  Так і є.
  Група тільки за гроші.
 • Читач81

  Вже ті, кому треба, отримали інвалідності. Справжні інваліди йдуть лісом. Через це і війна. Бо якби такого не було, то кацапи побоялись би нападати на Україну.

keyboard_arrow_up