Веденням вагітності в закладі займаються дільничні акушери-гінекологи. За кожним закріплені адреси. Тож жінки можуть обслуговуватися в лікарів за місцем проживання або обрати гінеколога собі до душі. За кількістю жінок на обліку в кожного лікаря, ми склали рейтинг медиків. Переглянути можете тут. Про популярних фахівців, без яких не обходяться всі вагітні, ми розповідатимемо у новому проєкті.
Раніше ми писали про популярного акушера-гінеколога Ірину Сухораб. Вона поділилася історіями із роботи та свого особистого життя, які ви можете прочитати за посиланням в кінці матеріалу.
Цього разу знайомимось ближче із гінекологом Анною Каретною. Медик мала найбільше вагітних на обліку минулого року. На сервісі Medics про неї залишили 7 відгуків. Усі вони є позитивними. Жінки висловлюють свою подяку й радять лікарку іншим. Хмельничанки оцінили фахівця найвищим балом.
Ми запросили Анну Каретну на інтерв’ю. Акушер-гінеколог розповіла більше про свою роботу. А саме - як працює з неплідними жінками, веде вагітності неповнолітніх та складні випадки, з якими стикаються майбутні батьки.
Також популярна лікарка поділилася особистим життям. Анна Каретна розказала, із ким з колег “родичається”, в кого проходить гінекологічні огляди та хто з медиків приймав у неї пологи.
Коли й чому захопилися акушерством?
— Я з дитинства хотіла стати саме акушером-гінекологом. Мені завжди подобалися вагітні.
Де здобували вищу освіти та які спеціалізації маєте, окрім акушера-гінеколога?
— Я навчалася у Вінницькому національному медичному університеті імені Миколи Пирогова. Коли почався курс з акушерства й гінекології, я надзвичайно захопилася. На той час я і сама була вагітна, тому мене цікавило все в рази більше, ніж моїх одногрупників, - розповідає лікарка.
— Крім спеціальності “акушера-гінеколога”, я маю й інші, які здобула вже після навчання. Спеціалізовані курси я проходила в різних міста України. Зокрема - у Львові, Вінниці та Києві. Крім акушера, я є дитячим гінекологом, гінекологом-ендокринологом, лікарем ультразвукової діагностики та репродуктологом.
Із чого почалася ваша робота в перинатальному центрі?
— Я прийшла на інтернатуру в Хмельницький перинатальний центр. Було це у 2007 році. Тривала вона протягом трьох років. Як інтерна, мене водили по всіх відділеннях, на пологи й кесарів розтин. Адже ми мали все побачити й багато чому навчитися. Коли вже закінчила інтернатуру, влаштувалася в перинатальний центр на роботу в жіночу консультацію. Так там я і залишилася, із 2010 року і по цей день. Навіть у тому самому кабінеті працюю. До моїх обов’язків входить ведення вагітних та прийом жінок з різноманітними гінекологічними проблемами.
З якими проблемами до вас найчастіше звертаються не вагітні пацієнтки?
— Серед найпоширеніших проблем - порушення менструального циклу, синдроми полікістозу й патології шийки матки. Найбільше серед моїх пацієнтів - випадки непліддя. У мене є дуже багато таких пар. Взагалі ця проблема є моєю найулюбленішою. Я вже довгий час цим займаюся. І найбільше задоволення я отримую, коли ми знаходимо причину непліддя і згодом досягаємо позитивного результату. Спочатку - це дві смужки на тесті. А потім - вагітність, яку ми бачимо під час УЗД.
За 2020 рік у вас на обліку було найбільше вагітних. Чому до вас йдуть?
— У перинатальному центрі я працюю на 0,5 ставки й маю лише два робочих дні на тиждень. Попри це, в мене найбільше вагітних. Це означає, що я їм подобаюся, як людина та як лікар.
— Всі вони дуже різні. Кожна приходить зі своїм характером і темпераментом. Та зі всіма можна домовитися, - розповідає гінеколог.
— Я зі своїми пацієнтками завжди на зв’язку - вдень та вночі. Навіть коли їду у відпустку, то намагаюся тримати контакт, аби мої вагітні не були, як сліпі котенята. Адже можуть і води відійти чи з’явитися кров’янисті виділення. У таких випадках я їх скеровую, до кого звернутися й хто може допомогти.
Хмельничанки пишуть в соцмережах, що до вас неможливо потрапити на прийом через черги. Чи дійсно це так?
— До мене завжди були черги - це правда. Бувало, що жінки сиділи по 2-3 години. Звісно, хтось не витримував і йшов. Але так було в ті часи, коли ще Medics не було. З появою цього сервісу, черг стало менше. Я завжди намагаюся спершу вагітних прийняти. Знаю, що й кому з них потрібно. Одну, наприклад, направляю на УЗД, іншу - на КТГ. Вони собі йдуть, все це роблять, щоб дарма під дверима не сиділи. Таким чином і справляємося з чергами. Зрозуміло, що всі люди зараз хочуть комфорту - щоб записатися на конкретний час і за ним же прийти. Тому я й пішла в приватну медицину.
У чому ще різниця між комунальним і приватним медзакладом?
— Як вже казала, це комфорт в першу чергу. Пацієнт приходить, його зустрічають на рецепції й проводять до мене в кабінет. У мене в програмі є картка людини. Тоді я проводжу огляд на кріслі. Тут все є на одному місці. Можна і кольпоскопію зробити, і УЗД. При цьому пацієнту не потрібно нікуди бігати - все є в кабінеті, - каже Анна Каретна.
— Інша перевага приватних закладів у наявності всього необхідного обладнання. Можна провести кріодеструкцію, лазерну вапоризацію чи ультразвукову діагностику - будь-що. Якщо мені потрібен суміжний спеціаліст - вони знаходяться в сусідніх кабінетах.
Жінки часто скаржаться на призначення гінекологами коштовних обстежень. Що скажете з цього приводу?
— Я не можу призначити лікування без обстеження і як це зробити - не уявляю. Аналізи зараз всі платні й дорогі. На жаль, їх безкоштовних немає. Безкоштовно беруть лише мазок на флору в міському перинатальному центрі. Цей аналіз може показати, чи є запальний процес в організмі, - розповідає медик.
— Зараз я маю пацієнтку з райцентру. Вона прийшла до мене із такою проблемою: у неї пів року не було місячних. Хіба я могла їй щось призначити без обстежень? В результаті аналізів з’ясувалося, що в неї ожиріння, схильність до цукрового діабету, захворювання щитовидної залози. Разом із ендокринологом призначили їй хорошу терапію. Зараз ця жінка на 8 тижні вагітності.
Які випадки з практики вашої роботи запам’яталися найбільше?
— Найбільше мені запам’ятовуються випадки непліддя, що закінчуються народженням дитини. У мене була пацієнтка, якій 43 роки. У неї 13 років було непліддя. Всі їй казали, що навіть ЕКО не допоможе. Ми її пролікували й зробили операцію. Вже за 3 місяці після цього вона завагітніла. Зараз в неї 2-річний син Олександр, - розповідає Анна Каретна.
— Були в мене такі пари, де в чоловіка не було сперматозоїдів. У таких випадках шанси завагітніти нульові. Тож ми лікували чоловіка гормонами, щоб в нього з’явилося хоча б 15 сперматозоїдів. Потім проводили запліднення та ЕКО.
— А якось я мала пару, яка не могла завагітніти через психологічні моменти. Вони здали аналізи й виявилося, що в них все добре. Якраз у жінки була овуляція, тож я їх відправила прямісінько з кабінету вагітніти. Вже через 3 тижні я отримала дзвінок від цієї пари. Вони повідомили, що чекають дитину.
Ранні вагітності: чи приходять до вас неповнолітні пацієнтки?
— Звісно, що і таке буває. Якось до мене прийшла вагітна восьмикласниця. Вона була зі своїм хлопцем, якому 20 років. Вони розповіли, що вже живуть статевим життям і в дівчини затримка місячних. Вона лягла на кушетку і я побачила її живіт, на вигляд до 20 тижнів. Тоді послухала - а там вже є серцебиття. Я кажу до цієї пари: “Ваша затримка вже рухається”. Наступного дня дівчина прийшла зі своїми батьками. В результаті, вона народила. Також два роки тому моєю пацієнткою була 16-річна, яка народила.
Чи пам’ятаєте вагітності, що протікали складно?
— Серед моїх вагітних є і легкі, і важкі. Пам’ятаю одну жінку, в якої був сколіоз. Їй травматологи не дозволяли виношувати, але вона наполягала на вагітності. Ця пацієнтка стояла в мене на обліку. До 30 тижнів ми виношували дитину. Потім ми скерували її в Київ. Там жінку прооперували й вона народила дитину. Зараз її малюкові вже 2 роки, - розповідає гінеколог.
— Загалом я люблю складні випадки у жінок. Скажімо, пацієнток з цукровим діабетом, гіпертонічними хворобами чи сколіозом. Як лікар, я зацікавлена в ефективному призначенні лікування та позитивному результаті.
Чи звертаються до вас хмельничанки з питань контрацепції?
— Звісно, звертаються й дуже часто. Найчастіше після двох вагітностей. Часто хмельничанки обирають оральні контрацептиви - КОКи. Це пігулки, які потрібно пити циклічно і в один й той самий час. Також користуються популярністю вагінальні спіралі. Їх вважають зручнішими у використанні за КОКи. Спіраль ставиться на період від 3 до 5 років. По результативності ці два види контрацепції приблизно на одному місці.
Розкажіть про власну сім’ю. Чи маєте дітей?
— Я одружена вже 18 років. Маю двох доньок - одній 16, молодшій 8. Я, до речі, жодного разу не була в декреті. Мені допомагали батьки. Тож після народження дітей, я майже відразу бралася за роботу.
У кого ви проходите гінекологічні профогляди й в кого з лікарів народжували?
— На огляди я ходжу до Ірини Сухораб. Першу свою доньку я народжувала в Лариси Притуляк. Зараз вона працює в обласному перинатальному центрі. А молодшу дочку - в Олександра Жилка, який теж є лікарем обласного перинатального.
З ким зі своїх колег ви товаришуєте?
— Олександр Жилко, в якого я народжувала, є другом нашої сім’ї. Ми гарно товаришуємо вже багато років. Дружимо теж із Іриною Сухораб. А також з акушером-гінекологом Анною Купратою. Вона є моєю кумою.
Як ви проводите відпустку й відволікаєтеся від роботи?
— Мені стає шкода пацієнток і мушу працювати з ними. Зазвичай влітку ми з сім’єю їдемо на море, а взимку - в Буковель. У звичайні робочі дні я проводжу вечір на свіжому повітрі. Адже мешкаю у приватному будинку за містом. Там мої рідні, діти, собаки й коти - їхнє оточення є найкращим відпочинком для мене.
Яка в Хмельницькому ситуація із професійними гінекологами?
— У Хмельницькому є досить багато висококваліфікованих лікарів акушерів-гінекологів. Але, як репродуктолог, хочу сказати, що лікування непліддя - це дуже важка і кропітка праця, тому не усі лікарі за це беруться. Внаслідок чого до мене приходить багато розчарованих, стомлених від очікування такої бажаної вагітності жінок, - каже Анна Каретна.
— Ситуація з гінекологами в районах значно гірша ніж у містах, тому багато молодих жінок шукаючи розв'язання своїх проблем їдуть до обласного центру з надією отримати допомогу, яку ми, лікарі, в міру своїх можливостей надаємо. Пацієнтки, які приїжджають, з районів, скаржаться на відсутність не тільки хороших лікарів, але й не рідко бувають у не найкращому, можна сказати запущеному стані.
Як часто жінка має відвідувати гінеколога?
— Звичайний профогляд жінка має проходити раз на рік. Це за умови, що вона не має жодних скарг. Якщо є якісь проблеми - то потрібно лікуватися. Відповідно, на огляд потрібно ходити частіше. Майбутні мами мають відвідувати гінеколога не менше 9 разів за весь період вагітності. Як правило, на практиці це відбувається частіше. Після 30 тижнів вони можуть і раз на тиждень приходити.
Читайте також: Інтерв’ю з популярним хмельницьким гінекологом Іриною Сухораб
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Відмінний спеціаліст(в неї завжди великі черги під кабінетом) ,відповідає на всі питання,хороша-добра(завжди спокійна).
Що ще не так ???
Чому люди такі злі ???
Починайте з себе !!!
Анні Олександрівній бажаю міцного здоров'я та добра 🌺🌺🌺