Веденням вагітності в закладі займаються дільничні акушери-гінекологи. За кожним закріплені адреси. Тож жінки можуть обслуговуватися в лікарів за місцем проживання або обрати гінеколога собі до душі. За кількістю жінок на обліку в кожного лікаря, ми склали рейтинг медиків. Переглянути можете тут. Про популярних фахівців, без яких не обходяться всі вагітні, ми розповідатимемо у новому проєкті.
Герой нашого першого матеріалу - 41-річна гінекологиня Ірина Сухораб. Лікарка має чималий досвід роботи в перинатальному центрі. За всю свою практику медик вела не одну тисячу вагітностей. Бувало, що після народження малюка, пацієнти брали Ірину Сухораб за хрещену маму.
На сервісі Medics хмельничани залишили про гінеколога 11 відгуків. У коментарях жінки пишуть про те, що медик призначає чимало платних аналізів. Про це та інше ми розпитали в Ірини Сухораб під час інтерв’ю. Крім того, лікарка розповіла про цікаві випадки з пацієнтами. А ще про те, як проводить відпустку та в яких гінекологів обстежується сама.
Ірино Миколаївно, стати гінекологом було вашою мрією?
— Ще в 1 класі вирішила стати хірургом. Пам’ятаю, як на уроці образотворчого мистецтва сказали намалювати свій омріяний фах. Саме тоді я й зобразила себе хірургом.
Де ви здобували вищу освіту та чому не склалося з хірургією?
— У старших класах я точно визначилася, куди вступатиму. Хотіла навчатися у Чернівцях. Так і сталося. Вищу освіту я здобула в Буковинському державному медичному університеті. Навіть на той період я не планувала бути акушером-гінекологом, а мала стати терапевтом. З хірургією не склалося з тої причини, що це була дитяча мрія. З часом вона відійшла на задній план.
Хірург, терапевт… Як у вашому житті з’явилася гінекологія?
— Коли я закінчила навчання, треба було проходити інтернатуру. На той період місця терапевта не було. Тому я пішла в міський перинатальний центр і була тут інтерном. З того часу і по цей день я залишилася в цьому закладі. На початку 2000-х закінчила інтернатуру і почала працювати офіційно.
Що входило і входить зараз до ваших обов’язків?
— Все життя я працюю саме в жіночій консультації. Не у відділеннях, не в операційній і не в родзалі. Спершу я близько року працювала в закладі, що підпорядковувався міському перинатальному центру. Він був у Гречанах. А пізніше мене забрали в перинатальний. З того часу я й сиджу в одному й тому самому кабінет і маю такий же графік, як і колись. Акушер-гінеколог проводить змішаний прийом. Тобто огляд як вагітних, так і ні. Жінки приходять на гінекологічні огляди та різні обстеження. Я працюю 5 робочих днів в тиждень по змінах.
Чи приймали ви коли-небудь пологи?
— Робота в родзалі - це не для мене. На пологи я ходила лише тоді, як була інтерном. Якось народилася дитина, а я почала плакати від радості. Ну і що це за лікар, який нюні розпускає? Я дуже чутлива для цього. Саме тому мені цікаво тут, у жіночій консультації. Найбільше мене хвилюють мої вагітні жінки. Хочеться, щоб вони та їхні карапузики були здорові.
За практику вашої роботи, які наймолодші та найстарші вагітні пацієнтки у вас були?
— Серед моїх вагітних були жінки різного віку. Я помітила таку тенденцію, що на початку 2000 було багато вагітних у віці 17, 18 чи 19 років. Зараз зовсім не так. Перша вагітність у жінок - 21, 22, 23 роки. Почали вагітніти пізніше, бо у дівчат з’явилися цілі та плани у житті. Наприклад, кажуть, що хочуть спершу закінчити університет та реалізуватися у роботі. Звісно, що зараз теж вагітніють молоді дівчата. Минулого року в мене була 16-річна дівчина вагітна. Серед майбутніх мам у старшому віці - зараз в мене є жінка, якій 45 років. Це у неї друга вагітність. У наш час вікових критеріїв ніхто не встановлює. Це раніше вважалося, що 30 - вже запізно.
Можливо, пригадаєте найважче протікання вагітності?
— У мене такого не було. Вагітні з важким протіканням обстежуються в іншому відділенні. Коли на ранніх термінах вагітності ми виявляємо якісь негаразди, жінку відразу госпіталізуємо і лікуємо.
У відгуках на сервісі Medics хмельничанки пишуть, що ви призначаєте чимало платних аналізів. Що скажете з цього приводу?
— Жінки здають ці аналізи не для мене, а для себе і для своїх дітей.
— Адже бувають і вроджені вади, і антенатальна загибель плодів, передчасне дозрівання плаценти або внутрішньо утробне інфікування плоду. Також є жінки, які звинувачують лікаря, що коли носила дитину, її не обстежували. А згодом вагітна переносить різні захворювання, що можна було б виявити і попередити. Саме тому я призначаю різні аналізи. Для кожної жінки вони є індивідуальними. Наприклад, комусь вистачає лише загального аналізу крові. А комусь необхідно здати цілу низку аналізів і при чому ще й в різних лабораторіях.
Ірино Миколаївно, розкажіть про цікаві випадки із вашими пацієнтками.
— Кожна моя пацієнтка по своєму цікава. Також буває цікавою їхня поведінка. У мене є така вагітна, якій не вдається поміряти живіт. От вона приходить на прийом, я її кладу й беру сантиметр, а жінка починає істерично сміятися і не дає доторкнутися до живота. Настільки їй лоскотно, що зробити це нам дуже важко. Ще у мене є жінка, яка не дозволяє чіпати її живіт, - розповідає лікарка.
— Когось необхідно підтримати, все розповісти чи навести якийсь приклад. Бо буває, що вагітні приходять до мене з істерикою. Бояться народжувати чи хочуть розлучатися з чоловіком. Подібна поведінка під час вагітності - не дивина. Бо в жінок змінюється гормональний фон. Тому багато з них приходять і розповідають, що хочуть часто плакати чи кидаються і зляться на чоловіка. У таких випадках ми сідаємо і спокійно спілкуємося, - розповідає лікарка.
— Якось у мене був випадок, що жінка завагітніла через 11 місяців після пологів. Вона приходила до мене на огляд із дитиною. Тож коли йшла робити КТГ, то я гуляла із візочком, де спав малюк.
Чи трапляється, що вагітні стають до вас на облік не вперше?
— Так, серед моїх жінок є ті, в яких я веду третю вагітність. Тобто дві попередніх вони теж обстежувалися в мене. Трапляється, коли одночасно стоять на обліку мама та дочка. У мене були також пацієнтки з двійнями чи ЕКО. Наприклад, минулого року було, здається, 6 двійнят.
З ким найчастіше можуть приходити жінки на прийом?
— Під час пандемії на прийом заборонено ходити із кимось. Має приходити лише пацієнтка. А в інші часи жінки часто приходили зі своїми чоловіками. Був у мене випадок, коли чоловік пацієнтки ходив на прийом сам, наперед дружини. Він приносив аналізи її сечі здавати, брав направлення, які потрібні й так далі. Також вони на огляд завжди разом приходили. Подекуди я дозволяю чоловікам слухати серцебиття дитини.
— Також є пацієнтки, які ходять лише зі своїми мамами. Або такі, яких на огляд приводить свекруха за руку. Нещодавно у мене була така пацієнтка. Оскільки карантин і заходити не можна, то вона постійно чекала невістку біля закладу.
Що вас втомлює у роботі?
— Зізнатися чесно, мене нічого не втомлює. Єдине - коли завантажений день пацієнтами. Але в основному робота приносить мені лише задоволення. Найбільше я тішуся, коли прокидаюся вранці і на телефоні немає повідомлень із негативним змістом. А навпаки, коли жінки пишуть про гарне самопочуття чи про те, що народили. Нещодавно мені написала пацієнтка повідомлення, що на прийом не прийде, бо вже народила здорового малюка. Ось це дійсно задоволення для мене.
Як дякують пацієнтки, після того, як народжують?
— По-різному буває. Пацієнтки хочуть дякують, а хочуть ні. Для мене найголовніше - це отримати від них повідомлення, що все добре. Часом присилають фото малюка. Нещодавно я отримала смс від колишньої пацієнтки. Вона надіслала мені світлину сина, якому виповнився рік. І написала: “Дякую. Завдяки вам є моя дитина”. Подібних повідомлень маю багато, - каже Ірина Сухораб.
— Якось жінка написала подяку мені, як лікареві, в МОЗ України. Подекуди мене запрошують на день народження дитини. А ще є пацієнти, які взяли мене за хрещену маму малюка.
Ви потрапили до ТОП-5 лікарів 2020 року, в яких було найбільше жінок на обліку. Як гадаєте, чому до вас йдуть?
— Я намагаюся піклуватися про всіх своїх пацієнток і обов’язково кожній приділити час і увагу. Я відписую і зідзвонююся з жінками у будь-який час. Буває, що навіть вночі відповідаю на дзвінки. Також на прийомах я намагаюся максимально про все розповісти й заспокоїти жінку, якщо це потрібно.
Скільки заробляє популярний гінеколог в Хмельницькому?
— Популярний гінеколог заробляє трохи більш як 4 тисячі гривень.
Як ви відпочиваєте після робочого дня?
— Коли я втомлююся після роботи, то люблю їздити за кермом. Я виїжджаю на трасу і вмикаю музику - це і є для мене перезавантаження. Ввечері люблю дивитися мелодрами або якісь серіали.
Ірино Миколаївно, чи маєте дітей?
— Колись я планувала народити двох дітей до 25 років. Так і сталося. У 24 я вже мала двох синів. Я подумала, що якийсь час попрацюю, а згодом і третього народжу. Все затягнулося. Але хто зна, може все ще попереду.
— Отож, у мене двоє синів. Одному - 22, іншому - 17 років. Вони в мене, до речі, не люблять публічності. У медицину, як мама, не пішли. Старший закінчив бакалавра по бізнес-справі в Польщі. Менший цьогоріч закінчує школу і буде вступати на юриста.
Як ви проводите відпустку?
— Насправді я дуже рідко йду у відпустку. Останніх років 7-8 за кордоном не відпочивала. Хіба що Карпати або Дністер. Найчастіше мій чоловік та діти їдуть кудись. А я залишаюся вдома працювати. В результаті - зі своєї відпустки я використовую всього 2-3 дні. А потім виходжу на роботу.
Ірино Миколаївно, в кого із гінекологів обстежуєтеся ви?
— У мене немає такого лікаря, до якого ходжу постійно. Раз можу сходити до Сніжани Стовби, раз до Анни Каретної або Валентини Батіщевої. Я просто йду в сусідній кабінет і все. Коли була вагітна, то обстежувалася у Любові Логвінової. Сама собі я ніколи жодної таблетки не призначу. Адже лікар має подивитися і адекватно оцінити ситуацію. Коли була вагітна, так само як і всі люди, здавала аналізи та робила все це платно.
Чи товаришуєте з кимось з колег?
— Так, ми з колегами дуже дружні. Навіть я б сказала, товаришуємо всім перинатальним центром. Найбільше - з Анною Каретною та з Анною Купратою. Ми завжди спілкуємося та обмінюємося досвідом.
Друзі, пишіть в коментарях, про кого із гінекологів ви хотіли б дізнатися більше.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякую за донечку і знайомство 8 років тому.
Можу сказати лише позитивні слова.