Туберкульоз – одне з найдавніших інфекційних захворювань, яке вражає майже всі органи.
Найбільш поширений - туберкульоз легень.
Такий діагноз у хмельничанина Володимира, з яким спілкувалася журналістка “ВСІМ”.
Симптоми туберкульозу яскраво не вирізняються серед інших - кашель, підвищена до 37 градусів температура, слабкість та пітливість вночі. Якщо кашель триває більш як 2 тижні, обов’язково потрібно звернутись до лікаря, адже кожна інфекційна хвороба, якщо її не лікувати, - прогресуватиме.
Ми поспілкувались з пацієнтом КНП “Хмельницький обласний протитуберкульозний диспансер” Володимиром. Чоловіку 65 років. Через ослаблений імунітет після коронавірусу, захворів на туберкульоз.
Я хворів на коронавірус, зробив КТ, а там плямка якась була. Потім, коли перехворів, зробили ще раз повторно КТ і на легенях показало вже крапочки, от я і звернувся сюди до фтизіатра. Почував себе нормально, навіть не звертав увагу, слабкість правда була, але думав, що пройде, бо часом буває таке, думав, що не хворий. А вже, як аналізи здав, то сказали, що таки хворий, - розповідає Володимир.
<Того ж дня, як дізнався результати аналізів, ліг на стаціонарне лікування. Вдома у нього дружина такого ж віку, коронавірусом перехворіли разом, а от до туберкульозу у неї виявився сильніший імунітет.
Скоріше за все COVID-19 дав поштовх, бо тяжко проходив. Запалення легенів було, ураження 50%. Зараз є задишка і важке дихання. Та зараз краще, бо спочатку була алергія на ліки, - каже чоловік.
Чоловік більш як 1,5 місяці перебуває в лікарні, щодня випиває по 11 таблеток. Аби закінчити стаціонарний етап лікування необхідно ще місяць, а потім ще три - амбулаторно. Каже, хоч ніколи не палив, перегляне свій спосіб життя.
Вже треба буде берегтися, аби лишній раз не простудитись. Берегти здоров’я, старатись не дихати шкідливими речовинами. Дуже важливо правильно харчуватись та не зловживати шкідливими звичками, бути на свіжому повітрі. Зараз теж кожного дня виходжу на вулицю, там легше дихати. Плюс, гуляти треба, аби м’язи трохи рухались, бо ж постійно в палаті сиджу. Молодші звичайно легше переносять, - говорить Володимир.
Всього в палаті, де перебуває Володимир, четверо хворих різного віку. Чоловік на умови не нарікає, каже все в нормі, навіть є євроремонти. У Володимира є побічна реакція на препарати. Спочатку була алергія - сип. Тоді ліки замінили. З’явилась інша реакція організму - крутить суглоби.
Вікторія Колочкова працює завідуючою якраз у тому відділені, де перебуває пацієнт Володимир - відділення чутливих форм. Вона каже, чоловік поступив у задовільному стані. Для його віку, супутніх хвороб і, враховуючи те, що він переніс COVID-19 - це величезне медикаментозне навантаження на організм, яке не проходить безслідно, - перебіг туберкульозного захворювання у нормі, пацієнт йде на одужання. А побічні ефекти на препарати - це звична реакція організму.
Є класичні побічні дії, які спостерігаються в багатьох пацієнтів - болі в суглобах, це класична реакція на піразинамід. Він виникає внаслідок порушення обміну пуринових основ в організмі; підвищується рівень сечової кислоти в організмі. На всі ці побічні дії ми маємо алгоритми протидії. З ними боремося до останнього, аби зберегти лікування, бо це дуже важливо. Режим у нас дуже складний, він складається щонайменше з 5 протитуберкульозних препаратів - різнопланової дії на туберкульозну паличку. Конкретно в цього пацієнта були побічні ефекти на два препарати, це були не тільки шкірні прояви, це була висока температура, високий артеріальний тиск. Ми змушені були змінити йому режим лікування, скасувати ці два препарати і замінили на інші, - каже Вікторія Колочкова.
Вікторія Колочкова теж каже, що основна причина захворювання - слабкий імунітет.
Загальновідомо, що 100% дорослого населення України інфіковані туберкульозними паличками, тобто “паличками Коха”, але вони знаходяться в організмі в сплячому стані, якщо якийсь поштовх є й ураження імунітету, от в цьому випадку - перенесення коронавірусної хвороби, ці палички, які знаходяться в сплячому стані вони активуються, переходять в активні форми й захворювання розвивається, - пояснює Вікторія Колочкова
В середньому майбутні пацієнти диспансеру звертаються до лікарів після того, як 1-2 місяці перебувають вдома з симптомами. Але бувають випадки і від 2 тижнів до 6 місяців чи навіть року, коли переносять хворобу на ногах і не повідомляють про це медиків. Лікарка ж радить, основне - не зволікати та не чекати погіршення стану.
Наша ментальність відрізняється від загальноєвропейської. В Європі, якщо людина знає, що в неї температура, кашель, задишка, вона одразу зв’язується з сімейним лікарем, повідомляє про симптоми, відповідно сімейний лікар реагує. У нас же починають: перше - “саме пройде”, а воно не проходить, далі - самолікування, а це теж не допомагає, а вже через кілька місяців, коли за цей час пацієнти вже худнуть, в них наростає симптоматика, починають температурити, знижується працездатність і тоді починають думати, що не завадило б піти зробити рентген, - каже Вікторія Колочкова
Минулого року на туберкульоз по області захворіло 376 осіб, у 2019 - 579. Проте, каже директор КНП “Хмельницький обласний протитуберкульозний диспансер” Сергій Василенко, не слід радіти такому зниженню кількості, по-перше, пандемія та карантинні заходи вплинули на доїзд населення до медзакладів, а це знизило виявлення хвороби на ранніх етапах; по-друге, кількість зменшилась, а випадки тяжкої патології збільшились. А ще, зазначає медик, через коронавірус, було менше профілактичних обстежень населення.
Було таке, що молода жінка прийшла до мене, ураження було сантиметр. Ми побачили мікобактерію туберкульозу, вона попросила піти додому переодягнутися. Переодягалась вона три місяці. Потім вона знову прийшла - засів був повністю за легені з каверною і засів у другу легеню. Ми її до року лікували. Ми її вилікували й вона успішно стала інвалідом. Ви розумієте наскільки важливо раннє виявлення хвороб, - каже Сергій Василенко.
У 2020 році одужало до 70% пацієнтів, які пройшли повний курс лікування. Ще 10 років тому могли побороти хворобу до 50%.
Помирали від цієї недуги в 1999 році до 200 жителів області, в 2020-му - до 80, проте збільшилась кількість тяжких форм.
Хоча статистика покращується, хмельницькі фтизіатри рівняються на світову - одужують 85%. Напряму залежить те, в якому стані потрапив пацієнт у медзаклад, який спосіб життя вів та чи належним чином виконував настанови лікаря, адже повний курс лікування триває пів року.
Зволікати звертатися до лікаря при туберкульозі небезпечне з кількох сторін. Палички, які вже знаходяться в організмі й які вже викликали хворобу, якщо на них не впливати, вони розмножуються і, відповідно уражають ще більше і більше легеневої тканини. Легенева тканина під впливом хвороби руйнується. Утворюється каверна (дірка в легенях/порожнина в органі). З цих каверн виділяються палички, які розповсюджуються з чханням, кашлем, диханням у зовнішнє середовище. Відповідно оточуючі, які контактують, можуть інфікуватися, - каже Вікторія Колочкова
Туберкульоз - це соціальне захворювання. Зазвичай нездужають ті, які ведуть асоціальний спосіб життя, безпритульні, безробітні чи ув’язнені. Частіше хворіють чоловіки працездатного віку. Як правило, лише 15% жінок.
Моя особиста думка, чоловіки важко працюють, через це вживають антистреси у вигляді спиртних напоїв. Часом починають зловжити. Чоловіки все-таки більш схильні, - говорить Вікторія Колочкова/
Окрема статистика тепер ведеться через коронавірус. Медики рахують пацієнтів, які в них лікувалися і захворіли на COVID-19. Таких з початку пандемії в області зафіксували 7. Ще 8 захворіли на туберкульоз вже після того, як вилікувалися від COVID-19.
У світі ж щороку діагноз “туберкульоз” медики ставлять близько 10 мільйонів разів. Минулого року понад 1,5 мільйона осіб померло. Це друге місце за смертністю від інфекційних хвороб, після пневмонії. Такими є дані ВООЗ.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.