Безкоштовні “квадратні метри” у Хмельницькому. Де поселили комунальників

  • Редакція сайту vsim.ua розпочинає серію публікацій про безкоштовне житло у Хмельницькому.
  • Читайте про те, хто отримує квартири, у яких будинках і за які заслуги.
  • Від рядових водіїв до головних інженерів. Цього тижня пишемо про житло для працівників комунальних підприємств.
Безкоштовні “квадратні метри” у Хмельницькому. Де поселили комунальників
Вручення ключів від 17 квартир працівникам "Електротрансу" у травні 2017. Фото Хмельницької міськради

Минулого року хмельницьким комунальникам роздали рекордну кількість безкоштовних квартир - 44. І 2017-ий не порівняєш з попередніми, адже раніше давали лише по 3-5 квартир на рік, і то у службове користування без права приватизації. 

Журналісти vsim.ua отримали у відповідь на інформаційний запит списки людей, які отримали у місті безкоштовні квадратні метри. Ми проаналізували дані за останні 5 років і з’ясували, що ключі від нового житла за цей час отримали тільки комунальники та учасники АТО.

У 2017-му в Хмельницькому був справжній бум на “дармове” житло. Роздали ключі від 33 квартир і 25 кімнат у гуртожитках. Безкоштовне житло у новобудовах отримали люди різних професій: від рядових водіїв до головних інженерів. 

Як формується черга

У загальноміській квартирній черзі стоїть більше 10 600 хмельничан. Список тих, хто потребує поліпшення житлових умов почали формувати з 1975 року. Туди можуть записатись не всі. Житловим кодексом передбачено лише 6 категорій, які можуть претендувати на безкоштовне помешкання. Крім того, ці люди мають бути прописані у Хмельницькому більше двох років та мати менше 6,5 квадратів житлової площі на одну людину. Існують першочергові або позачергові списки. У житловому кодексі розписано, хто має право обійти чергу.

У загальноміській черзі є громадяни, які стали на облік ще 40 років тому, і невідомо чи доживуть до того дня, коли заселяться у власну квартиру. Проблема в тому, що міська рада будинків не будує, тому і не може надати житло. За останні 5 років, не рахуючи комунальників і сімей військових, жоден хмельничанин з черги квартиру не отримав. Так пояснюють хмельничанам у відділі обліку та розподілу житлової площі.

Віддають землю під будівництво 

Інша справа з комунальними підприємствами міста. Вони мають свої контрольні списки, за якими роздають безкоштовні квартири. Перелік своїх працівників формують із загальноміської черги.

Зазвичай, “халявне” житло для своїх робітників отримують по суперфіції. Відбувається все так: комунальне підприємство звертається до міської ради з проханням виділити земельну ділянку, тоді на конкурсі віддає її в оренду одному із забудовників. Після того, як будинок буде зданий, частину квартир, згідно з договором між КП та забудовником, віддають підприємству.

Тому і виходить, що працівникам комунальних підприємств квартири дістаються у новобудовах. Вже потім профспілковий комітет КП визначає, кому з працівників, які є в контрольних списках, виділити ту чи іншу квартиру.

Стаж роботи ролі не грає

33 роки чекав власного помешкання слюсар “Хмельницькводоканалу” Ярослав Словіцький. На підприємстві він працює ще з 1982 року. На квартирну чергу став у 1984. Через 9 років після цього отримав трикімнатну квартиру. До цього родина тіснилась у кімнаті в гуртожитку. Але діти виросли і навіть з’явились онуки, тому житлової площі стало мало. Дійшли до нього і контрольні списки на підприємстві. У листопаді минулого року він отримав ще одну - однокімнатну квартиру у новобудові на Старокостянтинівському шосе.

Є інші приклади. От водій КП по організації роботи міського пасажирського транспорту працює на підприємстві тільки 8 років. На квартирному обліку стояв два роки і вже у 2017 отримав однокімнатну квартиру у новобудові на Інститутській.

Найбільше квартир у Хмельницькому подарували працівникам КП “Електротранс”. Більше половини з них - водіям тролейбусів. Усі вони потребували поліпшення житлових умов і стояли у квартирній черзі від 3 до 32 років.

Службове житло дають без черги

Працівники можуть попросити надати їм і службове житло. Зробити це можна, якщо людина проживає далеко від місця роботи або має недостатньо житлової площі. Проживати у тимчасовій квартирі працівник може з усією сім’єю.  

У Хмельницькому під службове житло дають як квартири у новобудовах, так і кімнати у гуртожитках. За останні п’ять років заселили у тимчасове житло 53 комунальника. Двох у 2013 і аж 51 у минулому році. Лише 4 з них - з КП по зеленому будівництву. Решта - з “Теплокомуненерго”.

- Службове житло по законодавству не підлягає приватизації. Кімнати в гуртожитку видаються як тимчасове житло. Але якщо працівник прожив там більше 5 років, то матиме право його приватизувати. Я така процедура, - пояснює начальник відділу обліку і розподілу житлової площі Хмельницької міськради Анатолій Коростіль.

“Від безкоштовних квартир треба раз і назавжди відмовитися”

Олександр Скрипченко, голова правління ГО “Студія політичного глузду”

- Станом на 1 лютого 2018 року в Україні 12 428 комунальних підприємств. Уявіть собі достатній метраж, щоб задовольнити житлові потреби усіх чи навіть десятої частини комунальників. Це не реально, а отже подібні експерименти - вкрай популістські.

По-друге, безкоштовні блага для мас - це комуністична ідеологема, від якої треба раз і назавжди відмовитися, особливо, суспільству, що прагне виховувати самодостатніх особистостей з активною життєвою позицією. Натомість, щоб забезпечити найманого працівника, що служить на благо місцевої громади, вартує зробити дві прості речі: підняти йому заробітну плату і надати йому пільговий кредит на придбання житла. При чому, придбати таке житло комунальник зможе виключно у межах територіально-адміністративного пункту, який обслуговує його роботодавець - комунальне підприємство. Таким чином виграє і комунальник, і місцева громада.

Отже, питання приватизації службового житла та її корупційні складові знімаються з порядку денного взагалі, оскільки комунальні службовці отримують змогу придбати власне житло і спокійно виконувати свої обов'язки перед місцевою громадою.

“Якщо працівник помер, то його сім’ю мають виселити”

Роман Рачок, адвокат “Подільської правової ліги”

- Робітники і службовці, що припинили трудові відносини з підприємством, установою, організацією, підлягають виселенню з службового жилого приміщення з усіма особами, які з ними проживають, без надання іншого жилого приміщення. Виселення проводиться в судовому порядку. Разом з тим, у Житловому кодексі встановлений перелік осіб, які не можуть бути виселені без надання іншого жилого приміщення - інваліди війни та прирівнені до них особи, пенсіонери, одинокі особи з неповнолітніми дітьми.

Якщо працівник помер, то відповідно його трудові правовідносини припинилися, відповідно його сім'я має бути виселена в судовому порядку. Єдине питання, якщо в складі сім'ї є пенсіонери, інваліди, одинокі особи з неповнолітніми дітьми тощо. Тоді таке виселення має бути з наданням іншого жилого приміщення.

Коментарі (1)
  • Алекс

    Цікаво, яка практика по світу щодо надання житла. Чи є десь крім СНД подібні процеси. Може хтось знає? Поділіться
18:00 SOS – авітаміноз. Як з ним боротися 17:08 Вакансії тижня у Хмельницькому: кому платять від 15 000 гривень 16:45 Ще на сімох маршрутах обрали перевізників. Хто возитиме хмельничан 16:15 Новини компаній: ІТ-Академія - 99% гарантії працевлаштування 16:01 Хмельницький у рейтингу міст України. Як оцінюють життя у місті? (ОПИТУВАННЯ) 15:29 Куди піти у вихідні 24-25 березня. ВСІМ рекомендує photo_camera 15:00 Пам’ять Чорновола вшанували у Хмельницькому 14:30 Зарплати підвищили, а грошей не дали? В департаменті освіти не знають, з чого платити вчителям 14:15 Знайомтеся, нові копи. Ще 20 патрульних склали присягу photo_camera 13:29 Десятикласниця Софія з Хмельницького перемогла у Всеукраїнській олімпіаді з екології 13:09 Київські аграрії ганяли хмельничан з безкоштовної парковки біля філармонії (ВІДЕО) play_circle_filled photo_camera 13:06 Трагедія Шепетівського району: за вбивство сина чоловік 13 років проведе у тюрмі photo_camera 12:00 Багато сонця і синього неба. Погода на вихідні у Хмельницькому
photo_camera play_circle_filled

Десятки автомобілів і автобусів оточили обласну філармонію зранку, 23 березня. В’їзд на безкоштовну парковку для хмельничан...

Щорічні дослідження показали, що хмельничани не дуже задоволенні якістю сфер та послуг у місті. У зведеному рейтингу...

В міській раді визначились, з ким заключать угоди ще по сімох маршрутах.  Тепер у місті залишається ще п'ять маршрутів,...

У Хмельницькому і районі 25 людей вважаються безвісти зниклими. У поліції кажуть, найчастіше несуть заяви про зникнення...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up