День вишиванки-2025: історія свята і коли відзначаємо

День вишиванки-2025: історія свята і коли відзначаємо
  • Розповідаємо, коли святкують День вишиванки, чому з'явилося свято і як його відзначають.

Щороку у травні в Україні відзначають День вишиванки. 

Вишиванка для українців – це національна святиня, що символізує красу, силу, щасливу долю та безперервний зв’язок поколінь. Вона стала впізнаваним символом українського народу. Попри багатовікову історію, вишиванка залишається сучасною. 

Метою свята є підтримувати інтерес до нашої культури та зберегти традиції українського національного вбрання. Взяти участь у святкуванні Дня вишиванки просто: достатньо одягнути її на роботу, навчання чи просто на прогулянку.

Відео дня

Про походження свята та історію самої української вишиванки – розповідаємо в матеріалі далі.

Коли відзначаємо День вишиванки 

Всесвітній День вишиванки щороку припадає на третій четвер травня. У 2025 році свято відзначатиметься 15 травня. Вперше День вишиванки провели ще у 2006 році — і започаткували його студенти.

Як з’явилося свято

Усе почалося майже 19 років тому з ініціативи Лесі Воронюк — студентки Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Її надихнув друг Ігор Житарюк — він часто приходив на пари у вишитій сорочці. Леся запропонувала одногрупникам вибрати один день і прийти у вишиванках на заняття — згодом до ініціативи приєдналися викладачі, інші факультети. Спочатку акція відбувалася лише в університеті. Але вже за кілька років вона перетворилася на всеукраїнське свято

День вишиванки відзначають не лише в Україні, а й у багатьох країнах, де є українська діаспора. Сьогодні вишиванка — це модний елемент гардеробу. Вона з’являється на показах модних брендів, таких як Valentino чи Dolce & Gabbana, у вишиванках уже бачили чимало світових зірок — Джонні Деппа, Адель, Кейт Мосс, Сандру Буллок, Лану Дель Рей та інших.

Історія вишиванки

Коріння української вишивки сягає часів ще задовго до нашої ери. Археологи знаходили глиняний посуд із орнаментами, які нагадують сучасні вишиті візерунки. Вишивка особливо розквітла в період Київської Русі — тоді вишитий одяг був розкішшю, доступною для заможних.

Уже в XI столітті сестра князя Володимира Мономаха — Анна — заснувала першу школу вишивальниць, де дівчат навчали мистецтва гаптування золотом і сріблом.

Традиційно дівчата вишивали собі придане, і кількість сорочок говорила про добробут родини. Наприклад, 30–40 вишиванок — скромне придане, а понад 100 — ознака багатства.

З XVII століття вишивка стала масовою — кожна українка вміла тримати голку в руках. Майстерність вишивки говорила про хазяйновитість майбутньої нареченої.

Як відзначити День вишиванки 

Найпростіший і водночас найсильніший спосіб долучитися до свята — просто одягнути вишиванку. Її можна вдягти на роботу, до школи, університету чи на прогулянку – аби на один день вишиванка стала частиною звичайного життя.

Особливо важливим це свято стає в умовах війни росії проти України. Одягнена 15 травня вишиванка — це не лише шана до минулого, а й можливість показати свою підтримку Україні, національну єдність та повагу до коріння.

Нагадаємо, 9 років тому у Хмельницькому встановили рекорд України «Жива вишиванка»: 19 травня 2016 року сотні людей, вбрані у вишиті сорочки, створили контури вишиванки. До дійства тоді було залучено 524 людини. Більше про це читайте в окремому матеріалі.

Читайте також: 

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up