Найстаріша церква Хмельницького: історія від створення до переходу в ПЦУ

- Собор Різдва Пресвятої Богородиці розташований на вулиці Вайсера.
- Колись церква пережила велику пожежу, царську та радянські влади.
- Розповідаємо історію найдавнішого храму – від створення і до переходу в ПЦУ.
Собор Різдва Пресвятої Богородиці знаходиться неподалік продовольчого ринку і є своєрідною візитівкою центру міста. Його будівлю яскраво блакитного кольору ледь помітно серед інших міських споруд. Храм має довгу й заплутану історію. Він пережив царську й радянську влади. Перебудовувався та розкрадався, але не втратив своєї самобутності. Згідно з історичними даними, це найстаріший православний храм Хмельницького і найстаріша будівля міста, яка збереглась до наших днів. Нагадаємо, колись ми вже розповідали про найдавніші храми нашої області. Більше про них – за посиланням. Розповідаємо історію Собору Різдва Пресвятої Богородиці.
Церква на місці спаленого храму
Кам’яна церква була збудована на місці дерев'яного храму, який згорів при великій пожежі у Проскурові. За даними книги “Хмельницький культурний: з минулого в майбутнє”, історія храму починається у 1670-х роках. Вказано, що тоді на цьому місці вже стояла дерев’яна церква. Маленькою вона залишалася до початку XIX століття. А влітку 1822 року в Проскурові сталася велика пожежа. Вона повністю знищила майже всі дерев’яні споруди міста, у тому числі й храм Різдва Пресвятої Богородиці.
За словами краєзнавця Сергія Єсюніна, саме це лихо дало поштовх до докорінної перебудови міста.
Після пожежі було вирішено Проскурівську церкву Різдва Богородиці в її колишньому вигляді не відновлювати, а побудувати на її місці кам’яний собор. Але в Проскурові в ті роки було всього 35 дворів православного населення. Більш ніж половина жителів були євреї та ще третина - поляки-католики і тому побудувати храм на кошти місцевих парафіян було просто неможливо. В 1831 році будівництву «пристойного» собору взяла на себе держава. Нові архітектори трохи змінили план. Додали надбудовану дзвіницю. Будівництво мало обійтися в 78 594 рублів 80 копійок. Для православної єпархії це були шалені кошти, не мав їх і місцевий бюджет. Тому будівництво знову почало «буксувати». Лише через два роки держава таки виділила 60 тисяч рублів на будівництво і роботи розпочали, - розповідає краєзнавець Сергій Єсюнін.
Перший мурований собор
У цьому ж 1822 році розробили проєктний план забудови міста. В ньому було заплановано побудувати житлові квартали, вулиці, провулки та нову церкву. Вона мала стояти на тому ж місці, де була попередня. Але вже була не дерев’яною, а кам’яною. Після пожежі було вирішено Проскурівську церкву Різдва Богородиці в її колишньому вигляді не відновлювати, а побудувати на її місці кам’яний собор. Справа деякий час не могла зрушити з місця через великі на той час гроші. Вже у 1831 будівництво відновили за державний кошт. А у 1837 році в Проскурові засяяв перший мурований собор. Вже 15 травня цього року він був освячений архієпископом Подільським і Брацлавським Кирилом. Настоятелем храму став протоієрей Михневич.

За словами краєзнавця, особливою гордістю собору була дерев’яна, стародавня, у срібно золоченій ризі Ікона Божої Матері. Вона вціліла під час пожежі 1822 року. Образ вважався чудодійним, і навіть католики мали особливу повагу до нього.
А далі був період, коли в Україні масово нищили церкви. Це не оминуло і Проскурів. Все почалось з арешту і заслання тодішнього владики Валеріана. Згодом із собору зняли дзвони, а в 1937-му році храм закрили.
Під час війни у 1941 році окупаційна влада дозволила відкрити храм та проводити там богослужіння.
Після визволення Проскурова Собор Різдва Богородиці продовжив діяти. Хоча в 1960-х знову зачинявся за рішенням радянської влади.
Певний час церква навіть використовувалась як склад і приміщення архіву.
Лише в 1988 році після капітального ремонту, у храмі було відновлено богослужіння.
Сучасність
За часів незалежної України церква кардинально не змінювалася. Облаштували лише прилеглу територію. Там збудували трапезну та розширили квітники. Територію обнесли огорожею, а при вході встановили Поклінний Хрест. На території також створили Воскресну школу з бібліотекою та господарськими приміщеннями. Також настоятелі церкви в різні часи потроху збагачували інтер’єр. Облаштували боковий вівтар прп. Серафима, Саровського чудотворця та полагодили вівтарну частину храму. Після реконструкції її прикрасив величний іконостас з елементами сусального золота.
Попри непросту історію церква зберегла свій первозданний вигляд. Її відвідують містяни з різних мікрорайонів.
Перехід до ПЦУ
2023 рік. Хмельницьким прокотилась хвиля масових переходів церков із УПЦ до ПЦУ. Зміни торкнулись і найстарішої церкви міста.
Нагадаємо, процес став активнішим після побиття військового іподияконом упц в соборі на Володимирській.
Вже 5 квітня перед столітнім храмом Різдва Пресвятої Богородиці зібралось близько тисячі хмельничан. Люди стояли з вимогою перевести його під юрисдикцію Православної Церкви України. Пропонуємо пригадати, як це було: Як найстаріша церква Хмельницького переходила до ПЦУ (РЕПОРТАЖ)
Хмельничани тоді таки проголосували за переведення храму Різдва Пресвятої Богородиці до ПЦУ. Тоді до храму увійшла комісія, аби провести там ревізію. Спочатку священник не хотів передавати ключі від храму, а пізніше продовжив проводити в храмі богослужіння Української Православної Церкви. Врешті переведення храму до ПЦУ таки відбулось і згодом в церкві зазвучало богослужіння українською мовою.
Цього року тут провели традиційне освячення пасок. А великоднє богослужіння відвідали десятки хмельничан.

Читайте також:
+1 до ПЦУ: церква на Хмельниччині вперше молилися українською
Історія центрального ринку в Хмельницькому: з чого та як почалася
Від землетрусу до рекорду: якою була весна в Хмельницькому в різні роки
У замку на Хмельниччині облаштований готель: де саме і скільки коштує ніч
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Чи цей сайт також фінансує сорос?((