Хмельниччина може отримати власного святого. Хто він?

-
Єпископа з Хмельниччини, який помер у 2003 році, хочуть проголосити святим.
-
Документи про його життя вже надіслали у Ватикан.
-
Що про це відомо?
До лику блаженних можуть зарахувати Яна Ольшанського, католицького єпископа, який понад 50 років працював на Хмельниччині.
Про те, чому його вирішили оголосити блаженним й про те, як це відбувається, розповів Олександр Халаїм, священник Римо-Католицької Церкви в Україні. Його призначили відповідальним за збір документів про життя та діяльність єпископа.
Що означає бути святим?
-
Спочатку людину проголошують блаженною, а вже потім - святою, - сказав Олександр Халаїм.
Відео дня/li>
За його словами, відмінність в тому, що культ блаженного поширюється на територію, з якою людина була пов'язана ще за життя. Культ святого поширюється на весь світ. Тобто, блаженний - це, свого роду, “локальний святий”.
Своїми рішеннями Церква не робить людей святими. Вона підтверджує, що людина після смерті опинилася в раю. Для цього їй потрібно було гідно прожити своє життя на землі.
На запитання, як єпископу Яну це вдалося, Олександр Халаїм відповів коротко.
-
У звичайних ситуаціях він поводився надзвичайно. Там, де інша людина могла розсердитися, він би посміхнувся. Різні життєві ситуації він міг приймати з Божою благодаттю. Святість - це завжди уподібнення до Бога, - сказав він.
Хто такий Ян Ольшанський?
Ян Ольшанський народився в Гутищі Бродському (сучасна Львівщина - прим. автора) у 1919 році. З 1942 працював в різних парафіях на Поділлі. У 1991 році став єпископом Кам'янець-Подільської єпархії. Саме тоді в Україні почали відновлювати церковні структури, знищені комуністичним режимом.

-
У той час багато храмів були в державній власності. У більшості з них були склади чи клуби. Церкві належали лише поодинокі костели в Гречанах, Голозубинцях, Кам'янці-Подільському. Це були роки, коли люди були на роздоріжжі. Одна ідеологія впала й люди шукали якогось фундаменту під ногами, - сказав Олександр Халаїм.
Після призначення єпископом Ян Ольшанський почав відновлювати Церкву. Він запрошував священників з-за кордону, відбудовував костели, заснував семінарію та Інститут Богослов'я в Городку.
Читайте також: Неподалік Хмельницького будують центр імені святого Йоана Павла ІІ: що там буде?
Діти називали його “червона шапочка”
Яким був єпископ Ян?
-
Єпископ Ян був дуже простий. Це була людина молитви та слухання. Як батько він знав історію кожного семінариста, а нас було 80-90 осіб. Ти прийшов, розповів про те, що хвилює. Він дав пораду, сказав, що буде за тебе молитися, спитав, чи ти не голодний. - розповідає Олександр Халаїм. - Діти називали його “червона шапочка” (католицькі єпископи носять пілеолус - невеличкий головний убір фіолетового кольору - прим. автора). Вони не розуміли, що це єпископ. Кожного ранку він йшов до храму молитися, а потім виходив до дітей з повними кишенями цукерок. Жив дуже скромно. Навіть у бідноті. Навіть якщо йому дарували якийсь шарф чи светр, він шукав біднішого священника й одразу це віддавав.

Ян Ольшанський помер 23 лютого 2003 року. У лютому 2019 року в Кам'янці-Подільському оголосили про початок збору інформації про його життя.
Що найбільше вам запам'яталося про єпископа?
-
Колись я тримав біля нього літургійну книгу й став йому на ногу. Я цього навіть не помітив. А він відспівав усю молитву. Тільки коли я відійшов, то побачив, що стояв у нього на нозі, - сказав Олександр Халаїм. - Коли їхали з ним у Крим, весь час молилися розарій. Він ніколи не говорив в авто, тільки молився. Коли доїхали, я запитав його, чому так. Він відповів, що має таку звичку від часів переслідування. Коли його викликали в КДБ, то часто водії також допитували. З того часу він в автомобілі не розмовляв, щоб нікого не наражати на небезпеку.
Як визнають святими?
Визнання людини святою - складний процес. Він включає кілька етапів й може тривати десятиліттями.
Спочатку людину зараховують до лику блаженних. Цю процедуру називають беатифікацією (від лат. beаtus - щасливий, блаженний). Вона починається з підготовки - збору архівних відомостей про її життя. Цю інформацію надсилають у Ватикан, звідки отримують позитивну або негативну відповідь.
Якщо відповідь позитивна, кандидата оголошують Слугою Божим. Відтоді віряни можуть молитися за його заступництвом. Крім того, утворюють комісію, яка заслуховує від 50 до 60 свідків. Усі вони під присягою на Біблії відповідають на питання про життя кандидата. Своїми словами свідки мають підтвердити, що впродовж життя людина зростала у вірі, надії та любові.
Розповіді записують, перекладають на іноземну мову та надсилають у Ватикан.
Потрібне чудо
Олександр Халаїм відповів, що наприкінці відкривають гріб померлого. Це потрібно, щоб пересвідчитися, що він помер своєю смертю й не прокидався в могилі.
-
Якщо виявилося, що людину поховали живою, весь процес припиняють, - сказав Олександр Халаїм.
Та навіть за виконання всіх цих умов людину не проголосять блаженною, якщо не станеться чуда.
-
До прикладу, якась жінка могла б молитися за заступництвом Яна Ольшанського та отримати зцілення від хвороби. Тоді скликають ще одну комісію для його підтвердження. Заслуховують жінку, медперсонал, дивляться медичну картку та аналізи. Це все знову опрацьовують та надсилають у Ватикан, - сказав Олександр Халаїм.
Якщо чудо достовірне - людину проголошують блаженною
-
Щоб людину проголосили блаженною, потрібно одне чудо, вчинене за її сприяння. Щоб проголосили святою - ще два, - додав він.
4 жовтня Олександру Халаїму прийшло повідомлення з Ватикану, що там вже отримали та взяли на опрацювання документи про життя Яна Ольшанського. Через два-три місяці надішлють відповідь. Якщо вона буде позитивною, в Україні створять комісію, будуть заслуховувати свідків та чекати на чудо.
Що святість означає з практичної точки зору?
-
Святість дає спокій, радість і глибокий зв'язок з Богом. Людина відчуває, що вона захищена в кожній ситуації свого життя. Наприклад, навіть пандемію переживає в мирі, комфорті з Богом, - сказав Олександр Халаїм.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
-
Неля ШереметаЄпископ Ян Ольшанський заслуговує на це будемо мати святого на Хмельничині
-
Віталій УкраїнецьГідний для наслідування приклад для багатьох!
-
Angelina SidorenkoИзбави Господи от таких'святых"!
-
Юрій ФедірчукВін цього вартий😇