Переселенці з Вугледару відкрили Робоклуб у Хмельницькому

-
Сім’я Теличко двічі постраждала через війну. Спершу вони самі евакуювалися з Донецька.
-
А згодом довелось рятувати не лише свої життя, а й улюблену справу.
-
Нині їх вихованці займають почесні місця на міжнародних змаганнях, а самі власники прагнуть розширитися та допомогти рідному Вугледару.
Сергій та Анна Теличко — двічі переселенці. У 2014 році виїхали з Донецька до Вугледара, де згодом відкрили унікальні для міста курси з робототехніки для дітей. Та з початком повномасштабного вторгнення родині знову довелось виїжджати через загрозу окупації. Як Робоклуб працює зараз та як долає виклики війни розповідає Східний варіант.
Зробили з нуля для дітей
Сергій та Анна разом навчалися у Донецькому національному технічному університеті. Згодом дівчина стала доценткою кафедри автоматизації та телекомунікацій у рідному виші, а Сергій займався власним підприємством. Після початку російської агресії та окупації Донецька подружжя виїхало до Вугледара.
Там спочатку відкрили Освітній центр, де навчали дітей англійської, викладали художнє мистецтво, проводили майстер-класи та підготовку до школи. Згодом, наприкінці 2017-го, відкрили свій Робоклуб.
Незважаючи те, що новий освітній напрямок раніше був майже незнайомим для дітей Вугледару, справи пішли вгору. Своїх вихованців знаходили через оголошення та майстер-класи у школах. Сергій та Анна хотіли показати, що це цікавий напрямок, у якому можна працювати постійно. Згодом вони розширилися.
— На початку 2021 року ми відкрилися у Курахове та у Волновасі. У кінці того року відкрили ще й у Новотроїцькому за власний кошт, це поруч з Волновахою. Для цього спеціально навчали викладачів, які могли б там викладати. Це були саме Центри роботехніки й програмування, – каже Сергій.
Станом на початок 2022 року у Центрах області займалось приблизно 300 дітей, майже 100 з них – у Вугледарі. Їхні вихованці демонстрували високі показники на всеукраїнських та міжнародних змаганнях.
— Найвища можливість проявити себе – це World Robot Olympiad. Її організовує Комітет всесвітньої олімпіади з робототехніки та програмування. Наші вихованці двічі брали участь у ній. У 2021 році наша команда увійшла в ТОП 5 команд з усього світу. Це дуже крутий результат для України, – каже Анна Теличко.
Війна змінила плани, але не знищила Робоклуб
23 лютого команди Робоклубу у Вугледарі готувались до змагань, які мали відбутись у Маріуполі. Затримались навіть до 9-ї години вечора, щоб встигнути зробити усе за графіком. А наступного ранку почалась повномасштабна війна, тому про змагання вже ніхто не думав.
Вугледар у перший день сильно обстрілювали, там загинули люди. Сергій та Анна вирішили вивезти власних дітей до Мирнограда. Саме ж подружжя майже одразу почало займатись волонтерством.
— До Вугледара приїжджали люди з Волновахи, яка опинилась одразу ж на лінії вогню. Люди залишились без нічого, їм потрібна була допомога. Тому з Мирнограда ми возили речі, харчові продукти, засоби гігієни, питну воду. А потім фронт почав наближатися до Вугледара, Донецька ОВА сповістила, щоб люди виїжджали. Тому ми вирішили поїхати, – пригадує Сергій Теличко.
Потім родина переїхала до Рівненської області. Тут вирішили відновлювати діяльність Робоклубу. Спочатку це були безплатні майстер-класи для дітей у Хмельницькій, Волинській та Рівненській областях.
— Ми співпрацювали з Департаментами освіти обласних адміністрацій, вони підтримували нас. А пізніше вдалось відкрити Робоклуб на постійній основі у Хмельницькому. На жаль, нам не вдалось врятувати усе обладнання. Волноваха та Новотроїцьке одразу ж обстрілювалися, там усе було розбито. З Вугледара ми спочатку не вивозили, а потім по фотографіях в Інтернеті побачили, що туди був приліт. Як і в нашу квартиру. Більш-менш вдалось вивезти техніку з Курахове, бо воно було далі від фронту, – зізнається Сергій.
У Хмельницькому до Робоклубу на заняття ходять не лише місцеві, а й ті, хто виїхав з Вугледару. Тому зараз клуб допомагає адаптуватися переселенцям з Донеччини.
Міжнародні перемоги Робоклубу
Вихованці сім’ї Теличко продовжують брати участь у міжнародних змаганнях. Так, у 2022 році в Угорщині на товариському турнірі World Robot Olympiad команда Робоклубу отримала друге місце, у Міжнародному фіналі Всесвітньої Олімпіади з робототехніки дві команди клубу отримали срібні та бронзові сертифікати.
— Закінчився наш рік участю в одному з найбільших світових чемпіонатів з робототехніки – це Robotex International. Він проводиться в Таллінні, це Естонія. І там в одній з категорій наша команда здобула перше місце. Близько 30 країн світу брали участь. Досить потужний результат показали хлопці, – розповідає Сергій.
Зараз Сергій та Анна планують організувати окремий онлайн-курс з програмування. Це допоможе вирішити проблему безпеки та спробувати новий формат роботи. Крім того, родина прагне повернутися на рідну Донеччину.
— Ми спілкуємось з адміністрацією Вугледара, беремо участь у проектах та обговореннях щодо відновлення міста. Розуміємо, що все згоріло, що треба з нуля починати, що багато часу займе розмінування. Але все одно в наших планах активна позиція щодо відновлення міста, і нам би хотілось згодом відновити там діяльність і нашого Робоклубу, – каже Анна Теличко.
Читайте також:
-
У Штабі допомоги на Проскурівській прийняли майже 261 тисячу переселенців
-
У Шепетівці подружжя переселенців запустило виробництво пастили завдяки гранту
-
У формі яйця та зі сміття: переселенці з Харкова будуть незвичайний будинок
-
“Лякає, що за мною ще 12 метрів: бригадирка із "Азовсталі" стала водійкою тролейбуса у Хмельницькому
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
❗️Оперативна інформація, цікаві та важливі новини у нашому Telegram-каналі - https://t.me/+gtHqKqD7B0o3N2Uy