У Хмельницькому є лицарський орден. Як живуть та чим займаються його учасники

-
Лицарський орден у Хмельницькому з'явився 5 років тому.
-
За цей час до його лав вступили понад 80 чоловіків з Хмельницького та його околиць.
-
Хто вони, як стали лицарями та що роблять у буденному житті?
Перше, що спадає на думку при згадці про лицарів - металеві обладунки, довжелезний спис, кінь та запеклі двобої. Технічний прогрес та залишив це все на сторінках підручників та історичних романів. Однак лицарів можна знайти й в сучасності. Ба більше, вони живуть не лише у Франції, Іспанії чи на Мальті, а й у Хмельницькому. От тільки виглядають геть не як їхні історичні попередники, та й навряд чи беруть у руки зброю.
Журналістка ВСІМ поспілкувалася з одним із лицарів та розпитала, чим вони займаються у XXI столітті.
Головний герой цієї розмови - В'ячеслав Майдан, підприємець, чоловік, батько та регіональний делегат Лицарів Колумба. Він керує діяльністю трьох осередків ордену на Хмельниччині та Вінниччині.
Хто вони
Лицарі Колумба - всесвітня організація чоловіків-католиків зі штаб-квартирою у штаті Коннектикут, США. У її складі нараховують близько 17 тисяч рад та 2 мільйони лицарів у різних країнах світу. Найбільше - у Штатах, на Філіппінах, в Польщі, Франції та Україні.
— У ордену є своя ієрархія. На чолі - Найвища рада, яка керує діяльністю всіх лицарів. Її очолює Найвищий лицар, зараз ним є Патрик Келлі. У кожній країні, в тому числі в Україні, є Національна рада, яку очолює Національний делегат. Далі по ієрархії йдуть регіони, очолювані Регіональними делегатами. Одним з них є я. Регіони включають по декілька лицарських рад, які утворюються при католицьких парафіях. Ради очолюють Великі лицарі, - розповів В'ячеслав.
У Хмельницькому рада Лицарів Колумба з'явилася у 2016 році при парафії Христа Царя Всесвіту. Зараз у її складі нараховують понад 80 лицарів, серед яких люди різних статусів та професій.
— Від простих робітників до керівника заводу. Є багато підприємців. Я свого часу керував столярним виробництвом, а зараз на пенсії, займаюся приватним бізнесом, - розповів В'ячеслав.
Чому вас називають лицарями?
— Щоб показати паралель з відповідальністю, бажанням захищати слабших. Це приклад благородного чоловіка-християнина, - сказав В'ячеслав.
Чому названі на честь Колумба?
— Для нашого континенту ім'я Колумба сприймається як щось далеке. Був якийсь чоловік, жив у Португалії, відкрив Америку. А для американців він є символом християнства. Бо з його приходом воно поширилося на американському континенті, - сказав В'ячеслав.
Як усе почалося
Орден Лицарів Колумба заснував священник Майкл Макґівні в США у 1882 році. Тоді у Штатах було багато переселенців з інших країн. Їхні родини стикалися з численними проблемами, серед яких з безробіття та брак соціального забезпечення
Отець Макґівні зумів згуртувати чоловіків-католиків в одній організації, щоб вони могли підтримувати сім'ї один одного в разі хвороби чи смерті, допомагати найбільш нужденним людям, дбати про свій духовний розвиток.
— Жінки тоді переважно не працювали, бо сім'ї були багатодітними. Вони часто втрачали своїх годувальників. Тому орден займався благодійною діяльністю, щоб ці родини могли далі якось існувати, - розповів В'ячеслав.
Чим лицарі займаються зараз
За словами В’ячеслава, лицарі працюють в трьох основних напрямках - у Церкві, сім'ї та в суспільстві. Зокрема, займаються благодійністю.
— Ми допомагаємо сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах, співпрацюємо з організацією “Хмельниччина без сиріт”. Часто ці діти - це соціальні сироти, які мають батьків. Просто ті не можуть утримувати їх належним чином, - сказав В'ячеслав.
У такі сім'ї вони систематично розвозять продуктові набори, одяг, канцтовари, які збирають парафіяни при храмах.
— Є в нас мати, яка виховує вісьмох дітей. Двох у неї забрали й відвезли в інтернат. Вони там плакали, бо хотіли додому. Ми повернули їх матері, забезпечили необхідним, - розповів В'ячеслав.

Крім цього, хмельницькі лицарі допомагають Українському товариству сліпих, а на початку пандемії забезпечували пенсіонерів продуктами та іншими необхідними товарами.
— Був такий етап карантину, коли людям за 60 років не рекомендували виходити з дому. То ми купували й возили їм необхідне. Гроші нам потім, звісно, повертали, - сказав чоловік.
Братство
Лицарі беруть участь у підготовці святкових церковних заходів та стежать за громадським порядком під час їх проведення. До прикладу, під час ходи, яку час від часу можна спостерігати на вулицях Хмельницького. Також допомагають у різних побутових потребах при храмі.
— Покосити траву, щось відремонтувати, наприклад, - додав В'ячеслав.

Крім того, виступають на захист сім'ї як власним прикладом, так і через організацію акцій на захист життя (переважно маються на увазі акції проти абортів та евтаназії - прим. автора).
— Ми підтримуємо один одного навзаєм. Одного разу наших лицар постраждав на роботі, пошкодив око. Підприємство це проігнорувало. Спільно ми допомогли йому зібрати кошти на лікування. Тобто, ми й своїх не забуваємо. Часто організовуємо спільний відпочинок сім'ями, - розповів В'ячеслав.
Як виглядають
Замість обладунку сучасні лицарі носять жовто-білу стрічку як символ приналежності до Католицької Церкви (жовтий та білий - кольори прапора Ватикану). Її одягають тільки з нагоди урочистих подій чи офіційних заходів. Чоловіки, які в ордені обіймають посади, крім стрічки носять спеціальні відзнаки.
Відносини між лицарями регулює статут. Згідно з ним, до старших за званням потрібно звертатися, як в армії.
— “Великий лицарю, дозвольте звернутися”, - навів приклад В'ячеслав.
Також мають власне привітання - “vivat Jesus”, що у перекладі означає “хай живе Ісус Христос”.
— Зазвичай так роблять під час офіційних зустрічей. Але насправді між нами дружні відносини, братерські. Тому в неформальних обставинах ці вимоги ми ігноруємо, - сказав В'ячеслав.
Як стати лицарем
Лицарем Колумба може стати кожен повнолітній католик, що практикує віру та є активним членом Церкви. Він повинен отримати характеристику від настоятеля парафії та пройти співбесіду з Великим лицарем місцевої ради.
Після цього кандидати проходять посвяту, яка ще донедавна відбувалася на закритих зібраннях, куди не пускали сторонніх осіб. Церемонія включала складання присяги. По досягненню третього ступеня лицарства (всього їх є чотири - прим. авторки) чоловіка посвячували мечем, як у Середньовіччі.
— Близько двох років тому від такого звичаю відмовилися. Тепер кандидат повинен скласти присягу й отримати обов'язкові атрибути - розарій (вервицю - прим. авторки), стрічку та значок лицаря, - сказав В'ячеслав.
Дані кожного учасника ордену вносять у форму, яку потім надсилають у Національну раду, а звідти - у Найвищу раду в США. Таким чином кожен лицар проходить реєстрацію в Штатах.
В Україні наразі діє 40 рад у різних містах з чисельністю лицарів близько 2 000 осіб. Крім Хмельницького, осередки ордену є у Кам'янці-Подільському, Дунаївцях, Львові, Тернополі, Івано-Франківську, Полтаві, Запоріжжі, Одесі та багатьох інших містах.
Читайте також:
Хмельниччина може отримати власного святого. Хто він?
Неподалік Хмельницького з'явився перший санктуарій. Фоторепортаж
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Підтримую Вас на 100%