Занурюватися в ополонку на Водохреща - головна традиція деяких хмельничан. Не зупиняють їх ані люті морози, ані карантинні обмеження. Саме останні стали причиною відсутності спеціальних місць для купання в Хмельницькому. Та це лише офіційна версія, яку повідомили напередодні в міськраді. Насправді для хмельницьких моржів організували ополонки. Зробили це на Південному Бузі й в мікрорайоні Ружична. Саме туди навідалися журналісти vsim.ua. Та щоб не купатися, а розповісти вам, що там відбувається.
“Ну як водичка? Тепла?”, - жартуючи запитує один чоловік іншого. “Мокра”, - каже він. Із таким позитивним настроєм компанія одних хмельничан вітає іншу на березі річки Кудрянка, що в Ружичній.
На годиннику близько 08:45. Термометр показує - 16 градусів. В Ружичній зібралося близько 10 осіб. Всі вони хутко переодягаються і йдуть на місток. Із нього пірнають в ополонку, що передбачена для купання. Серед присутніх - лише чоловіки. Деякі з них купаються на Водохреща щороку. Порівнюючи з попередніми роками, кажуть: “Людей дуже мало”. Припускають, що їх зупинив мороз або карантин.
Усі чоловіки взяли з собою гумові капці, хтось рушник чи халат, а хтось - білу простинь. На повному готові троє товаришів - Віктор, Олександр і Сергій. Найстаршому - 47 років, молодшому - 35. Разом вони підходять до ополонки й занурюються по черзі. Та перед цим обов’язково зачитують Отче наш. Хрестяться і тричі занурюються. Тоді виходять й миттєво вкриваються “мурахами”. Потім кидають на плечі простинь або халат і посміхаються. “Як же добре”, - кажуть вони. Сміючись додають: “П’яти примерзли до капців”.
Хмельничанин Віктор є найдосвідченішим моржем. Купатися на Хрещення він почав близько 10 років тому. Каже, цьогоріч температура, за якої він пірнав, виявилася найнижчою. А от відчуття залишилися незмінними. Мовляв, процес дарує приємні пощипування в тілі, які триватимуть ще впродовж кількох днів.
Відчуття не зрівняються ні з горілкою, ні з жінкою, ні з коханням, ні з лазню - ні з чим. Це як потрапляєш в інший світ. Там зовсім по-іншому. У воді ти чуєш тільки голоси, ти знаєш що є мороз, але воно все десь далеко. А там так легко і спокійно. Холод відчувається, лише коли виходиш. А потім таке приємне пощипування в тілі, що буде присутнє ще кілька днів, - каже Віктор.
Про приємні відчуття в тілі після купання каже і хмельничанин Сергій. За його словами, у воді значно тепліше, ніж коли виходиш з неї. “От тільки мокрі руки липнуть до перил”, - каже він.
Чоловіки розповідають, що купатися на Водохреща - це не ритуал освячення, а перш за все виклик самому собі. Цього року таких сміливців виявилося не багато. Зазвичай, кажуть моржі з досвідом, у Ружичній є кілька ополонок. А бажаючі скупатися займають чергу. Серед охочих пірнути, розповідають товариші, зазвичай є багато жінок і дітей. Коли пірнають представниці прекрасної статі - їм аплодують, висловлюючи так свою повагу.
Після купання чоловіки одягають сухий одяг. Дістають термос і смакують гарячим чаєм. Кажуть, гріються лише так. Алкоголь із собою не беруть.
Допоки одні вже звільнили ополонку, підтягуються й інші чоловіки. Весь ритуал купання повторюється спочатку.
На Південному Бузі також підготували місця для купання. Кілька ополонок є на пірсах, що з боку набережної. На місці чергують рятувальники і правоохоронці.
Разом із чоловіками до річки прийшли і жінки. Останні спостерігали, як їхні кохані купаються, і, звісно, фіксували все на камеру. Загалом бажаючих пірнути було близько десяти. Всі швидко переодягалися і купалися. А потім поступалися місцем наступним.
Хмельницькі моржі говорять, що купання на Водохреща лише позитивно відображається на їхньому здоров’ї. До самого процесу, кажуть, жодним чином не готуються. Головне чим запасаються - це віра в себе і в користь від занурення. Ну а що про купання кажуть фахівці, читайте в матеріалі Чи справді купання на Водохреща корисне для здоров'я: відповідь лікаря.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Попей воды Холодной, и про любовь забудешь❗