50 мільйонів доларів у видобуток графіту на Хмельниччині. Хто хоче вкласти та для чого?

50 мільйонів доларів у видобуток графіту на Хмельниччині. Хто хоче вкласти та для чого?
Ілюстративне фото, depositphotos.com
  • З Буртинського родовища можна щороку отримувати понад 55 тисяч тонн графіту.

  • Видобувати сировину хоче компанія турецького походження.

Все частіше в українських та закордонних медіа згадується можливе врегулювання російсько-української війни. Це пов’язано, серед іншого, зі вступом на посаду нового президента США Дональда Трампа. Ще до своєї інавгурації він обіцяв припинити війну за 24 години. Хоч цього й не сталося, він регулярно повертається до теми врегулювання у своїх заявах.

Значну увагу привернула заява Трампа про те, що він має намір укласти угоду з Україною про видобуток корисних копалин. Це мало б стати компенсацією США за допомогу Україні, в тому числі й військову, яка надавалася та продовжує надаватися.

Чому важливі графіт та інші корисні копалини?

У своїй заяві на цю тему Дональд Трамп згадав про рідкісноземельні метали та «інші речі». У публікаціях медіа на цю тему йдеться не тільки про згадані метали, а й загалом про рідкісні та важливі для промисловості мінерали.

Відео дня

— Ми хочемо укласти угоду з Україною, в якій вони будуть забезпечувати те, що ми їм даємо, своїми рідкісноземельними металами й іншими речами. Ми хочемо гарантій. Ми даємо їм гроші, дуже швидко, — сказав президент США.

Варто зазначити, що руди рідкісноземельних металів в Україні хоч і є, але не видобуваються. Тому запуск видобутку потребує інвестицій. При цьому видобуток в Україні для західних держав є не тільки можливістю заробити, а й способом зменшити залежність від Китаю.

За даними «Економічної правди», Українська рада бізнесу вважала перешкодами для розвитку видобувної галузі такі обставини:

  • відсутність державного переліку копалин для отримання пільг
  • непрозора система видачі ліцензій
  • застаріла класифікація та інформація про запаси
  • часті зміни правил гри
  • погана репутація серед західних інвесторів

Такі фактори підприємці називали перед початком повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року. Один із потенційних закордонних інвесторів говорив, що бюрократія викликала більше занепокоєння, аніж загроза російського вторгнення.

У ряді іноземних держав є власні переліки корисних копалин, які визнаються критично важливими. Серед тих, які поширені на Хмельниччині, до таких належить графіт. Цей мінерал визнаний критичним у США, Канаді, ЄС, Китаї та Австралії. При цьому в Україні перелік критичних мінералів наразі не розроблений. Про це розповіла доктор геологічних наук Наталія Баряцька.

Графіт, алмази, вугілля та сажа є простими формами одного хімічного елемента — вуглецю (карбону). Графіт використовується для виготовлення електродів і нагрівальних елементів, щіток для електродвигунів, струмоприймачів для електротранспорту, підйомно-транспортних машин і потужних реостатів, сповільнювачів нейтронів ядерних реакторів.

З графіту роблять прості олівці та виготовляють штучні алмази. Окремо варто зазначити, що графіт використовується при виробництві акумуляторів, в тому числі для смартфонів та електромобілів. Найближчими роками, вважають експерти, слід очікувати на значне зростання попиту на графіт у світі саме у зв’язку з виробництвом акумуляторів. Графіт можна виготовляти штучно — з вугілля під високими тиском і температурою.

Що є у надрах Хмельниччини?

На Хмельниччині є запаси корисних копалин, серед яких є торф, графіт, сапоніт, глауконіт, гіпс, вапняк, граніт, каолін, цегельно-черепична сировина, пісок, мармуровий онікс та мінеральні води. За даними інвестиційного атласу Хмельницької області, в регіоні обліковується 356 об'єктів, на користування надрами виданий 121 дозвіл. За даними ТОВ «Інститут геології», частина родовищ занедбана або експлуатується незаконно. Крім того, є ще близько 100 нелегальних родовищ.

Згідно з інвестиційним атласом Хмельниччини, основними причинами того, що родовища не розробляються, є:

  • незначні запаси
  • незручна логістика
  • надлишок товару на ринку
  • розташування родовищ у зонах водного, лісового або природно-заповідного фонду
  • труднощі з землевідведенням та отриманням погоджень

Що відомо про видобуток графіту?

Запаси графіту в Україні є одними з найбільших у світі. На Завалівському родовищі у Кіровоградській області графіт не тільки видобувають, а й переробляють. ТОВ «Заваллівський графіт» пропонує різні категорії графіту, до прикладу, акумуляторний, електровугільний, ливарний, тигельний, вогнетривкий та олівцевий. Компанія, згідно з даними її сайту, є одним з 10 найбільших виробників природного графіту у світі.

На Хмельниччині запаси графіту є у Буртинському родовищі, яке розташоване в межах Михайлюцької громади Шепетівського району. Його запаси оцінюються у 113,39 мільйона тонн за трьома промисловими категоріями. Розвідка родовища була проведена до глибини 90 метрів. В результаті були виявлені поклади руди товщиною 49 метрів.

Городнявську ділянку Буртинського родовища кілька років тому вирішило розробляти ТОВ «Спис Україна». Компанія зареєстрована у Львові зі статутним капіталом у понад 144,2 мільйона гривень. Такі дані є в аналітичній системі «YouControl». ТОВ «Спис Україна» пов’язане з турецькою корпорацією «Онур». Остання має й інший бізнес в Україні, зокрема, отримує підряди на ремонти доріг. Так, «Онур» займалася ремонтом дороги М-30 від Летичева до адмінкордону з Вінницькою областю.

Навесні 2021 року ТОВ «Спис Україна» виграло аукціон, запропонувавши на торгах 44,8 мільйона гривень за спеціальний дозвіл на користування ресурсами. У той же період підприємство уклало з державою договір купівлі-продажу, проте дозвіл не отримало. Причиною були судові позови. Восени 2022 року суд дозволив видати спецдозвіл для ТОВ «Спис Україна».

У березні 2023 року стало відомо, що проти видобутку графіту виступають і мешканці громади. Вони вважали, що розробка родовища негативно вплине на довкілля та здоров’я мешканців. Зокрема, люди побоювалися того, що видобуток відбуватиметься надто близько до сіл, а також того, що через нього відбуватиметься зниження рівня та забруднення ґрунтових вод. Також місцеві вважали видачу спецдозволу незаконним.

Городнявська ділянка займає площу 107 гектарів та придатна для видобутку відкритим способом. На ділянці може бути створене підприємство потужністю один мільйон тонн графітової руди на рік та продуктивністю графітового концентрату в 55,9 тисячі тонн на рік. Підприємство буде забезпечене запасами на 130 років.

Як повідомляв «Forbes» у лютому 2023 року, «Онур» хотіла інвестувати близько 50 мільйонів доларів у першу фазу розробки родовища. При цьому термін окупності оцінювали у 5-10 років. Графіт з родовищ планували використовувати у виробництві автомобільних акумуляторів та у сталеливарній промисловості.

Нині розробка Буртинського родовища все ще не розпочата. Станом на грудень минулого року планувалося громадське обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (4)
  • Віталій Українець
    Турки можуть бути найняті на посади від яких відмовиться українець!
  • Оксана Шулегина
    А де там взялося 107 гектарів землі під кар'єр може ви так шу
  • Сбк Михайлючка
    А це нічого, що громадські слухання відбулися, і вони показали, наскільки дана компанія халявно відноситься до запитів громади і не готова ні до якої відповідальності: все обіцянки-цяцянки: колись і якось буде. Дозволів на користування землею ні від жителів, ні від керівництва громади не мають, але розробляти таки збираються? Між іншим, товариство зареєстровано у Львові, але власники компанії аж ніяк не українці і не проживають в Україні. Тоді мільйонні прибутки, про які пишуться,- кому?  Чи, може, знов про "благодіяння" іноземних інвесторів в українську економіку будуть втюхувати? А чи пораховані збитки, що будуть  принесені мешканцям громади? Село не люди?🤮і чи випадково знову піднімається ця тема зараз? Отепер і США, і Трампа сюди приплели. І під війну дозвіл виданий.  Ну, чисто по-соловйовські, "совпадєнія" . (( На кого це все працюється?((🤮
  • Леонід Громишин
    Чому Держава не може чи не хоче добувати ,а Турки?! Їдьте до Турків попробуйте там щось добути...

keyboard_arrow_up